Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Grup Sağlık Sigortası Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.06.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Sağlık hepimiz için hayattaki en önemli şey; olası risk durumları için sağlık giderlerini karşılamak ve daha iyi, daha hızlı hizmet alabilmek için sağlık sigortası yaptırmak pek çok kişinin tercihi.

Grup Sağlık Sigortası Nedir?
Sağlık sigortasını bireysel olarak yaptırabileceğiniz gibi grup olarak da yaptırabilirsiniz. 

Bireysel sağlık sigortasında olduğu gibi grup sağlık sigortasının da tüketici için bazı avantajları var.

Grup Sağlık Sigortası Nedir?

Birkaç kişinin bir araya gelerek özel şartlar ile özel sağlık sigortası yaptırmasına grup sağlık sigortası denilir.  Özellikle şirketler, çalışanlarına çalışanlarının ailelerini de kapsayacak şekilde grup sağlık sigortası yaptırarak çalışanlarının motivasyonunu arttırmayı hedefler. Ayrıca grup olarak sigorta yaptırılmak istendiğinde çeşitli indirimler de söz konusu olur. Kurumlar için çalışanlarına özel sağlık sigortası yaptırmanın bir diğer avantajı da ödenen özel sağlık sigortası primlerinin vergiden düşürülebilmesi.

Herhangi bir kurum, çalışanları için grup sağlık sigortası yaptırmak istediğinde sigorta şirketi tarafından sigorta yaptıracak kurumun iş alanına göre risk değerlendirmesi yapılabilir. Böyle bir değerlendirme yapılırsa bu değerlendirmenin sonucuna göre poliçeye dahil olacak hizmet ve limitler belirlenir.

Grup sağlık sigortası kapsamında yer alan yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatı bireysel sigortalarla aynıdır. Bu teminatların kapsamında acil müdahale, ameliyat, kontroller, tetkikler, muayene, laboratuvar hizmetleri yer alır. Poliçenin kapsamına göre bu hizmetlerin tamamından ya da bir kısmından limitli ya da limitsiz olarak faydalanılabilir.

Grup sağlık sigortası kurumlar tarafından çalışanlarına yapılabileceği gibi kişiler tarafından da yapılabilir. Siz de aileniz ile ya da birkaç arkadaş bir araya gelerek birlikte grup sağlık sigortası talebinde bulunabilir ve indirimli fiyatlarla sigorta yaptırabilirsiniz.

Grup Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Grup sağlık sigortası hem çalışanların hem de işverenlerin sağlık masraflarını güvence altına alır. İşletmeler, kurumsal grup sağlık sigortalarını bütçelerine uygun paket seçenekleri ve ödeme olanakları ile hazırlayabilirler. Eğer şirket sahibiyseniz ve çalışanlarınıza sağlık sigortası yaptıracaksanız aşağıda grup sağlık sigortası avantajlarını bulabilirsiniz:  

 • Hızlı başvuru imkânı sunar. 
 • Grup sağlık sigortasının kapsamını ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz.
 • Kapsamlı bir sağlık hizmeti sunar. 
 • Vergi avantajı sağlar.

Grup Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?

Grup sağlık sigortaları, tamamlayıcı veya özel sağlık sigortaları olmak üzere ikiye ayrılır. 

Tamamlayıcı Grup Sağlık Sigortası
Tamamlayıcı grup sağlık sigortası, SGK desteği ile özel hastanelerde hem ayakta hem de yatarak tedavi teminatı sunar. Bu sigorta türünde özel sağlık sigortasında olduğu gibi katılım payı uygulaması bulunmaz. SGK destekli olduğu için prim tutarı, özel sağlık sigortalarına göre daha uygun fiyatlıdır. Kurumsal tamamlayıcı sağlık sigortası, çalışanların ayakta ya da yatarak almak istedikleri sağlık hizmetinin SGK’nın limitleri olmaması durumunda devreye girer. 

Özel Grup Sağlık Sigortası
Çalışanların hastalık ve kaza sonucunda oluşabilecek sağlık giderlerini karşılar. İşverenin belirlediği kapsam ve limitler dahilinde özel sağlık sigortası anlaşmalı hastanelerde kullanılabilir. 

Karma (Hibrit) Sağlık Sigortası
Sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte karma grup sağlık sigortası hem özel hem de tamamlayıcı sağlık sigortasının aynı sağlık poliçesine alındığı bir sigorta planıdır. Çalışanlar, teminatlar arasından ihtiyaçlarına ve bütçelerine en uygun teminatları seçebilir ve kendilerine özel sigorta paketini oluşturabilirler. 

Grup Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? 

HangiKredi Sigorta sayfasından online sigorta teklif alma işlemi gerçekleştirerek tüm sigorta şirketlerinin sağlık sigortası fiyatlarını hesaplayabilir, sigorta teklifi karşılaştırması yapabilir ve en uygun sigorta poliçesi teklifine ulaşabilirsiniz. İstediğiniz sigorta şirketine online olarak poliçe hazırlama onayı verebilirsiniz.
 

Kendinizin ve ailenizin sağlığı için özel sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız Hangikredi.com Sigorta sayfasından en avantajlı özel sağlık sigortası tekliflerine kolayca ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri