Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Moody's Kredi Notu

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.01.2022 Güncelleme Tarihi: 11.04.2023

Uluslararası ekonomik düzende her ülkenin konumu ve güvenilirliği birbirinden farklıdır.

Moody's Kredi Notu
Bu kriterleri belirleyen unsurlardan biri de Moody's kredi notudur. Peki Moody’s nedir?

Moody’s, bir uluslararası kredi derecelendirme kuruluşudur. Moody's Investors Service yani Moody's Yatırım Hizmetleri adı ile hizmet veren bu kurum, dünyanın en büyük ve en güvenilir kredi derecelendirme kuruluşlarından biridir. Bu nedenle Moodys kredi notu önemsenir ve dikkate alınır. Uluslararası ekonomi için önemli olan Moody's notu nedir?

Kredi derecelendirme görevini sadece Moody’s yapmaz. Dünya genelinde bu işi yapan çok sayıda kuruluş vardır. Bu kuruluşlar hakkındaki bilgiler “Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nelerdir?” başlıklı yazımızda yer almaktadır.

Moody’s Kredi Notu Ne Demektir?

Moodys kredi notu, bir ülkenin ekonomik durumunun, uluslararası ekonomik ortamlardaki güvenilirlik seviyesini gösteren bir araştırma sonucudur. Araştırmalar sırasında reel unsurlar ele alındığı için mevcut durumu doğrudan yansıtan bu not, geleceğe yönelik de gerçekçi bir tahmin olarak kabul edilir. Moody's kredi notu sıralaması yapılır ve üst sıralardaki ülkeler ile birlikte o ülkenin parasına olan güven artar.

Moody's kredi notları A, B ve C harflerine göre üç grupta değerlendirilse de aslında “yatırım seviyesi” ve “spekülatif seviye” olarak iki temel grubu vardır. Puanlama grupları A, B ve C harflerinin farklı kombinasyonları ile isimlendirilir.

Moody's Kredi Notları
Yatırım Seviyesi Spekülatif Seviye
Aaa A2 Ba1 Caa1
Aa1 A3 Ba2 Caa2
Aa2 Baa1 Ba3 Caa3
Aa3 Baa2 B1 Ca
A1 Baa3 B2 C
B3

Moody’s Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Moodys kredi notu, kısa ya da uzun vadeli bir plan çerçevesinde hesaplanabilir. Kısa vade genellikle 1 yıla kadar olan tahminleri, uzun vade ise 1 yıldan fazla olan süreçleri kapsar. Bu notlar, ülkeler arasındaki para alışverişinde ve bir yatırımcının, yabancı bir ülkede yapacağı yatırıma karar vermesinde önemli rol oynar. Söz konusu yatırımcı özel bir girişimci ya da bizzat hükümet olabilir.

Moody's banka kredi notları ve ülke kredi notları ayrı ayrı da değerlendirilebilir. Bankalar da uluslararası ticaretin önemli unsurlarıdır ve onların da güvenilirlik düzeyi önem arz eder. Bir yatırımcı, yatırım yapacağı ülkenin Moodys kredi notuna bakar ve o ülkede kazançlı olup olamayacağını hesaplar. Bu nedenle uzun vadeli kredi notları daha çok kabul görür.

Moodys kredi notu ile bireysel bir tüketicinin kredi notu, temelde aynı mantığa hizmet eder. Bireysel olarak kredi notunuzu öğrenmek isterseniz “E-devletten Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Notunuzu öğrendikten sonra ihtiyaç kredisi hesaplama aracı üzerinden hesaplama yapıp bankaların tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Moody’s Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından verilmiş bir notun yükseltilebilmesi için o kuruluşun incelediği faktörleri dikkate almak gerekir. Moody’s kredi notu verirken, ülkenin ekonomik durumunu, parasının değerini, enflasyon oranını, büyüme oranını ve en önemlisi politik durumunu göz önüne alır. Bu temel ölçütlerin olumsuzlukları kredi notunu düşürür. Kredi notunu yükseltmek için de söz konusu metrikleri tersine çevirmek gerekir. Bu noktada ekonomik durum kadar politik düzeyin de etkisi göz ardı edilmemelidir. Ülke yönetimindeki her bir problem not düşüşüne sebep olabileceği için refah düzeyini de yüksek tutmakta fayda vardır.

Bireysel tüketiciler de bankaların kriterlerine dikkat ederek kredi notlarını yükseltirler. Bireysel tüketiciler, “Kredi yapılandırma yapmak kredi notunu düşürür mü?” gibi sorulara HangiKredi üzerinden cevap bulabilirler.

Moody’s Kredi Notlarının Düşürülmesi Ne Anlama Gelir?

Moody’s kredi notları, her ülke için ciddi önem taşır. Çünkü bu firma, S&P ve Fitch ile birlikte dünyanın en büyük 3 kredi derecelendirme kuruluşunu oluşturur. Uluslararası düzeyde yapılacak her bir ticari faaliyet öncesi bu notlar incelenir ve bu doğrultuda adımlar atılır. Notu yatırım seviyesinde olan ülkeler daha düşük risk seviyesine sahip oldukları için daha fazla yabancı yatırımcı ve döviz çeker. Dolayısıyla ekonomik büyüme oranı ve para değeri artar.

Moody’s notlarının düşmesi ise bir ülkeyi spekülatif seviyeye çeker. Bu seviyedeki ülkelerin ekonomik anlamdaki güvenilirlikleri düşük, riskleri yüksek olur. Dolayısıyla yatırım alabilmeleri söz konusu olmaz. Yatırımların türüne göre de bu durum değişiklik gösterir fakat uzun vadede, uluslararası ekonomide riskli görülen ülkelerin iç ekonomisinde de sıkıntılar ortaya çıkar.

Moody’s Türkiye Kredi Notu Nedir?

Moody's gibi kredi derecelendirme kuruluşları, her ülkeyi, kendi ekonomisinin durumuna göre ele alır ve farklı notlar verir. Söz konusu notlar ise sık sık güncellenir. Bu güncellemelerde yükselişler ve artışlar olurken bazı ülkelerin notları ile alakalı güncelleme gelmeyebilir. Peki Türkiye için Moody's kredi notu nedir?

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu en son 2020 yılının Eylül ayında güncellemiştir. Bu güncellemeye göre Türkiye’nin kredi notu B2 seviyesindedir. Spekülatif, yani riskli grupta olan Türkiye’nin negatif bir konumda olduğu kabul edilmektedir.

Moody’s Türkiye Kredi Notu Nerelerde Kullanılır?

Moodys Türkiye kredi notu, Türkiye tarafından değil, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yatırımcılar tarafından, yatırım araçları planlaması yaparken ve ülke riskini ölçerken kullanılan bir göstergedir. Yatırımcılar, yabancı bir ülkede yatırım yapacaklarında, kendi sektörleri doğrultusunda bir pazar araştırması yaparlar. Uygun bir pazar bulduklarında ise o pazarın risk durumunu gözetirler. Moody’s Türkiye kredi notu, bu noktada devreye girer. Yatırım yapılıp yapılmayacağına, yapılacaksa da ne boyutta yapılacağına bu şekilde karar verilir.

Moody’s Türkiye Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Ekonomik büyüme oranı
 • Döviz rezervleri
 • Dış borçlar
 • İşsizlik oranı
 • Bütçe dengesi
 • Cari işlemler dengesi
 • Devlet temerrüt riski
 • İthalatçı temerrüt riski
 • Siyasal gündem
 • Siyasi liderin durumu
 • Enflasyon oranı

Enflasyon Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı inceleyerek Türkiye’de enflasyon hesabının hangi kriterler doğrultusunda yapıldığı hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

6 Oy

-

3,33 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri