Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartının Arkasına Neden İmza Atılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 29.08.2019 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Günümüzde çoğu tüketici kredi kartını, arkasına imza atmadan kullanmakta.

Kredi Kartının Arkasına Neden İmza Atılır?
Oysa ki kredi kartının arkasını imzalamak, kredi kartınızın çalınması ve kaybolması durumunda kartınızın bilgilerinin korunması açısından oldukça önem arz ediyor.

Kredi Kartının Arkasına İmza Atmanın Sakıncası Var mıdır?

Kredi kartının arkasına imza atılmasında herhangi bir sakınca yok. Aksine kredi kartlarının arkasının mutlaka imzalanması gerekir. Kartınızın kaybolması ve çalınması gibi durumlarda, bu kartın imzalanmış olması büyük önem arz eder.  Kredi kartınız çalındığında ve arkasında yer alan CVV ile birlikte kullanıldığında, bu harcamadan imzanız sayesinde sorumlu olmazsınız. İmzanız kredi kartınızın güvenliğini sağlar. Kredi Kartının Güvenliği Nasıl Sağlanır yazısından bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İmzasız Kredi Kartı Geçersiz midir?

Mastercard ve Visa gibi ödeme kuruluşları, kredi kartlarının arkasının imzalanması gerektiğini sözleşmelerinde belirtir. Aslında satıcılar da kredi kartı ile işlem alırken, kredi kartının arkasında imza olup olmadığını kontrol etmeli. Bu nedenle kredi kartlarının mutlaka imzalanması gerekir. İmzalanmayan kredi kartları, finans kuruluşları tarafından geçersiz olarak kabul edilir. Özellikle Mastercard, Visa, American Express gibi ödeme sağlayıcıları bu konuda oldukça net.

Mastercard Kredi Kartı Arkası İmzalamak

Mastercard, satıcıları üzerinde imza bulunmayan kredi kartlarından işlem almamaları gerektiği konusunda uyarıyor. Mastercard logosu bulunan her kartta “imzalanmadıkça geçerli değildir” ibaresi yer alıyor. Kartınızın güvenliğini sağlamak için mutlaka arkasını imzalamalısınız.

Visa Kredi Kartının Arkası İmzalanmalı mı?

Başka bir ödeme sağlayıcısı olan Visa, satıcıları kartlardaki imzayı kontrol etmeleri konusunda uyarıyor. Hatta kimlik belgesi ile birlikte karşılaştırma yapmaları gerektiği de vurgulanıyor. Visa da tıpkı Mastecard gibi, imzasız kredi kartının geçersiz olduğunu bildiriyor.

American Express Kredi Kartının Arkası İmzalanmalı mı?

American Express de tıpkı Visa ve Mastercard gibi, kredi kartlarının imzalanması konusunda oldukça net bir tutuma sahip. Satıcıların da kartlarında imza bulunmayan kişilerden işlem almamalarını talep ediyorlar. Olası çalıntı ve kayıp durumlarına karşı kredi kartınızın arkasındaki alanın imzalanmış olması oldukça önemli.

Discover Kredi Kartı Arkası İmzalanmalı mı?

Diğer kredi kartı türlerinde olduğu gibi Discover kredi kartlarında da kredi kartlarının arkasının imzalanması gerekiyor. Aksi takdirde satıcıların, kart işlemini reddedebileceğinin altını çiziyorlar.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

44 Oy

-

3,18 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

1 Yorum

gürbüz güneş
gürbüz güneş 8.09.2019 • 00:00

çok iyi aydınlandım vede anladım derhal imzalıyacagım.

Yanıtla Beğen(6)

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri