Kredi Kartı İle Bitcoin Satın Almak

Kredi Kartı ile Bitcoin Alma

Hayatımızın her alanında yer alan kredi kartları, günlük yaşamımızı son derece kolaylaştırmış durumda. Artık yalnızca günlük alışverişlerimizi değil, her türden alışverişi yine kredi kartları aracılığıyla yapabiliyoruz. Özellikle son 10 yılda internet üzerinden yapılan alışverişler önemini ciddi biçimde arttırdı. Pazarın önemli bir payına ortak olan alışveriş siteleri, her geçen dün daha da büyüyor.  İnternet üzerinden alışverişin yaygınlaşmasıyla, yalnızca internet üzerinde kullanılabilecek para birimleri de ortaya çıktı. Bu para birimlerinden ilki ve belki de en önemlisi Bitcoin oldu.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin ilk kripto para birimi olarak ortaya çıktı ve kısa zamanda büyük bir ün ve değer kazandı. Kripto para borsasının en değerli parası olma unvanını hala elinde bulunduran Bitcoin, haliyle yoğun ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Kripto paraların artmasıyla, kripto para borsaları ortaya çıktı. Bu pazardan payına düşeni almak isteyen kullanıcılar da kripto para işine girmeye başladılar. Kripto paraları kredi kartı ile satın almak biraz zor olsa da bunu yapabileceğiniz platformlar yer alıyor. Türkiye’de henüz kredi kartıyla Bitcoin satın almayı yasaklayan bir banka bulunmuyor ancak dünyada bunu yasaklayan bazı bankalar mevcut. Bu bankalar arasında TD Bank, Wells Fargo, Lloyds Bank ve Citibank gibi birçok önemli banka bulunuyor.

Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Alınabilecek Siteler

Kredi kartıyla bitcoin satın alabileceğiniz tek platform bayebit.com. İlk etapta bir borsa sitesi olan bayebit, daha sonra kredi kartıyla kripto para satın alınmasına da imkan tanıyan bir site haline geldi.  Bayebit şu anda yalnızca Bitcoin değil 35 farklı kripto para satın alımına da imkan tanıyor.

Yurt dışından da kredi kartı ile bitcoin satın alabilirsiniz. Dünyadaki en popüler kripto para borsası olan Binance aracılığıyla Bitcoin satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Binance’ın en önemli özelliği minimum 10 dolarlık satın alma zorunluluğunun bulunması.

Kredi Kartı İle Bitcoin Satın Almanın Riskleri

Son zamanlarda kredi kartı ile bitcoin satın alımını yasaklayan bankaların sayısı arttı. Bunun bir takım sebepleri bulunuyor. Bu sebepler:

  • Kredi kartı ile yapılan işlemler tersine çevrilebilirken, kripto para işlemleri çevrilemez. Bu nedenle kredi kartıyla bitcoin alımı sonrası yapılacak olan charge back itirazları bankaların mağdur olmasına neden oluyor. Bankalar, kripto para işlemlerini tersine çeviremediğinden müşteri ile sıkıntı yaşayabiliyor. Bu nedenle kredi kartı ile bitcoin satın alınma işlemine kısıtlama getiriliyor.
  • Kripto paraların değerlerinin çok hassas yapıda olması da bankalar için problem teşkil ediyor. Kripto paraların birden artan ve düşen değerleri büyük bir risk oluşturuyor. Zira kredi kartı ile kripto para satın alan ve kripto paraların değeri aşırı düştüğü için bu işten zarar eden banka müşterileri, yaptıkları harcamaları geri ödemede büyük sıkıntı yaşıyorlar. Bu durum da bankaların ödemeleri almasını zorlaştırıyor.
  • Bir üstte belirtmiş olduğumuz sebep daha farklı bir açıdan ele alınıyor. Kripto paradan bir anda yüksek meblağda kâr sağlayan müşteriler, kredi kartı borcunu rahatlıkla kapatabiliyor. Bu da faizlerin ödenmeyeceği anlamını taşıyor. Bu durum da yine bankaların işine gelmiyor.

Aidatsız kredi kartı seçeneklerini görmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Kripto Para Almanın Avantajları

Kredi kartı ile kripto para almanın riskiyle birlikte önemli getirisi de olabilir. Eğer nakit sıkıntısı çekiyorsanız, kredi kartı ile kripto para yatırımı yapmak mantıklı olabilir. Ancak borç alınan parayla yapılan yatırımın da önemli bir risk olduğunu unutmamak gerekir.

Kredi Kartı İle Bitcoin Satın Almak
4.7 (93.33%) 3 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir