Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Krediyle Kripto Paraya Yatırım Yapılır mı?

Emre Alkin

Yayımlama Tarihi: 24.06.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Sanıyorum kripto paralar üzerine yazmayalı epey bir zaman oldu, çünkü faizdeki gelişmeler bizi daha çok ilgilendiriyor.

Krediyle Kripto Paraya Yatırım Yapılır mı?
Ancak sağdan soldan duyuyorum ki, kredi alıp kripto paralara yatırım yapanlar varmış.

Sakın böyle işlere kalkışmayın. Bu tip yatırımları arkadaşınıza borç verir gibi yapın. Yani ne üzecek ne de üzülecek kadar para koymayın. Çünkü kripto paraların ne tekniği ne de temeli henüz oturmadı. 

Yatırım Yaparken Dikkatli Olun

Hatırlıyorum, 2020'deki son Altınbaş Üniversitesi çarşamba buluşmalarında, Işın Çelebi ve ben Bitcoin ile ilgili bazı uyarılarda bulunmuştuk. 

Sayın Çelebi "50.000 doları aşacak" derken, ben de "mutlaka aşacak ama siz yine dikkatli olun" diye yatırımcılara uyarıda bulundum. Nitekim hem Sn. Çelebi'nin dediği oldu hem de benim uyarılarım elle tutulur hale geldi. Elon Musk'ın popüler kimliğini manipülatif şekilde kullanmasıyla rekor üzerine rekor kıran kripto paralar maalesef ardından büyük kayıplar yarattılar. BITCOIN önce 50.000 doları ardından 60.000 doları geçti ama, bugün 30.000 dolar seviyesinin altına sarkacak gibi duruyor. 

G20 Maliye Bakanları zirvesinden sonra ilgili ülkelerden gelen sert açıklamalar ve adli vakalar artınca, kripto paraların akıbeti hakkında olumlu konuşan pek kalmadı. Bazı ülkelerin pozitif adım atmaları saman alevi gibi bir etki yaratsa da, fiyatlar gerilemeye devam ediyor. 

Mesela Bitcoin son günlerde Çin'in bankalar ve Alipay'e kripto para işlemi yapmama çağrısı, kripto madencilikteki kapanmalar ve en büyük 3. bankasının kripto para işlemlerini yasaklaması sebebiyle %10 daha düştü. Bu son düşüşle teknik analizcilerin "ölüm kavşağı" olarak tarif ettiği ve fiyatlarda düşüş trendinin başlayacağına işaret eden teknik formasyonu oluşturduğu söyleniyor.

Bitcoin'de Zirve

Yine de yıl başından bu yana hala %14 yukarıda olan Bitcoin, Nisan ayında 64 bin 800 doları görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bitcoin, neredeyse 1 aydır dar bir fiyat aralığında işlem görüyor. Teknik analizciler böyle sıkışmaların tehlikeli olduğunu söylüyorlar. Yani yukarı ya da aşağıya doğru patlama yapabilir.

Açıkçası, eldeki bilgiler ve şahit olduğumuz gelişmelere bakarsak, bir başka Elon Musk manipülasyonu olmadan kripto paraların yukarı doğru patlama yapma ihtimali en azından kısa vadede gözükmüyor. 

Ben bu satırları yazarken azıcık toparlanmış gözüküyorlar ama 64.000 dolar nere, 34.000 dolar nere. Bazı filmlerden önce uyarı gelir ya hani “bunu bir evde denemeyin” diye. Durum aynen böyle.

Emre Alkin'e ait diğer yazıları okumak için;

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Emre Alkin

Prof. Dr. Emre Alkin, Saint Michel Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. 1996 yılında Doktorasını yine aynı üniversitede tamamlayarak 1997'de “doçent”, 2002 yılında ise “profesör” unvanı almıştır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

64 Oy

-

3,45 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

1 Yorum

Ali Ssaroğlu
Ali Ssaroğlu 7.07.2021 • 05:33

Bitcoin hakkında çok genel bir yorum yapmışsınız. Yinede teşekkürler

Yanıtla Beğen(8)

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri