Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Alt Coin Rallisi Başlamak Üzere

Beste Uyanık

Yayımlama Tarihi: 11.11.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Ekim ayı kripto paralar için değerli bir ay;  geçmiş verilere bakıldığında,2008 yılından bu yana Bitcoin ve altcoinler sistemde oldukları on iki adet ekim ayının dokuzunu artışla tamamlamış.

Alt Coin Rallisi Başlamak Üzere
Pandemi sonrası şoklanmış dünya için, 2020’nin Ekim ayı en bereketli ekim ayı olarak karşımıza çıkarken, 2021 Ekim ayı ise bize Bitcoin özelinde ATH dediğimiz All Time High, Türkçesiyle tüm zamanların en yükseği, rekorunu getirdi.

Yükseliş Eğilimi Tahminleri Etkiledi

Ekim ayında Bitcoin’in ATH yapması çok önemliydi, çünkü bu yükseliş eğilimi yıl sonu tahminlerini etkileyecekti, öyle de oldu. 

Bitcoin her 210.000 blokta bir yarılanır, bu da yaklaşık dört senelik bir zaman dilimine tekabül eder. Bitcoin yarılanma yılını takip eden senede de boğa sezonuna girer. 2008 doğumlu bitcoin 2012, 2016, 2020 yıllarında yarılanmalara girmiş ve her girişinde 10x yaparak çıkmıştır. Bu nedenle 2021 yılını 100.000 dolara yakın kapatması ya da oraya yanaşması, 2024 yarılanması ve takip eden 2025 yılında 1 milyon dolarlık bitcoin değerinin kapısını arayalacaktır. 

Balina dediğimiz, piyasayı da peşinden sürükleyen dev yatırımcıların süreci şöyle işler; Önce Bitcoin artışa başlar, dominans artar. Dominans dediğimiz şey bir kripto paranın 100 birimlik pastadan aldığı orandır. Dominans arttıkça bitcoin altcoinleri ezmeye başlar. Altcoin rallisinin başlaması için Bitcoin’in fiyat aralığını belirlemesi gerekir. Fiyat aralığı belirlendiğinde yatırımcılar karlarını alırlar ve sepetlerini nakite çevirirler. 

Artan nakit bakiyeler gidecek yer aramaya başlar ve altcoin rallisinin kapısı aralanır. Altcoinler rekor tazeledikten sonra da DE-Fİ dediğimiz projeler alır başını gider.

Peki tüm bu analizleri neden yaptık, neden anlattım? 

Çünkü an itibariyle bizler de altcoin rallisinin başındayız. Teknik ve temel analizler artışların çok yaklaştığını göstermekte. Hikayesi ve teknolojisi kanıtlanmış projeler için yükselişler başlayacak.

Peki hangileri? 

Hangilerinden ziyade, hangi çözümler öne çıkacak diye sormak daha akıllıca olacaktır. Hemen örnekleyelim ve bakalım; Malumunuz Çin, bünyesinde en fazla madencilik faaliyetleri yürütülen bir ülke olmaktan, madenciliği sıfırlayan bir ülke haline geldi. Dijital yuan projesinin etkilenmemesi için elinden geleni yapmakta kararlı. Bu kapsamda,yıl sonuna kadar pek çok maden havuzu ve borsayı da  kapattıracak. Kapatılan borsalar merkezi borsalar, yani sahipleri belli. Evet kripto alım satım borsaları ama arkalarında şirketler var. Bu ne demek? Madem ki merkezi borsalar regülasyon ve yasaklamalar ile zora koşuluyor o zaman sistem kendine bu filtrelere takılmayacak jetonlar, sistemler ve çözümler arayacak. Türkçesi ile merkeziyetsiz borsalar revaçta olacak. Bu ralli onlara yarayabilir.

Altcoinlerin en önemlisi ancak en yavaşı Ethereum için de bu süreç önemli. Kendi ölçeklenebilirlik problemini çözemediği sürece, alternatifi olan projelere pastasını kaptırabilir. 

Diğer taraftan NFT’ler ve artan mintleme hikayeleri… Yatırımcısına bu hizmetleri sunan ağlar kazandırabilir. 

Olası bir altcoin rallisinde, günümüzün ekonomi şartlarında zorlandığımız alanlara odaklanan kripto paralar da kazandıracaktır. Kredi alma, kredi verme, bankacılık sistemleri, para transferi yapılan stabil coinler de altcoin rallisinde insanlara kazanç sağlayabilir.

Son bir uyarı: Lütfen yatırımlarınızı yaparken “DYOR” terimini aklınızdan çıkarmayın, yani Do Your Own Research! Kendi araştırmanızı kendiniz yapın…

Beste Uyanık'a ait diğer yazıları okumak için;

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Beste Uyanık

Ekonomi programları ile ekranların ve dijital dünyanın popüler yüzlerinden birisi olan Beste Uyanık, 6 Mart 1987 doğumludur. 

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

8 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?