Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 13.02.2024 Güncelleme Tarihi: 15.02.2024

Finans kuruluşları ve bankalar tarafından müşteriler için sunulan finansal çözümler arasında en yaygın olan alternatiflerden biri kredi kartıdır.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kredi kartları, müşteriler için limitleri dahilinde peşin veya taksitli olarak alışveriş ve nakit avans olanağı sunarken aynı zamanda online alışveriş yapmak için işlevsel bir ödeme aracıdır.

Kredi kartı başvurusu için ne gerekli?

Kredi kartı kullanmak isteyen kişilerin taşıması gereken birtakım koşullar var. Kredi kartı başvurusu şartları arasında şu kriterler ön plana çıkar:

 • Kredi kartını kullanacak kişi, ilgili bankanın ya da finans kuruluşunun müşterisi olmalı. Eğer müşteri değilse başvuru sırasında ilk etapta müşteri hesabı açılır.
 • Kredi kartı kullanmak isteyen kişilerin başvuru yapabilmek için 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 • Kredi kartı başvurusu yapan kişi, bankanın yasal çerçevede talep ettiği bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde beyan etmeli.
 • Eğer bankanın gelir belgesi talebi olursa başvuruyu yapan kişinin gelirini resmi bir şekilde belgelendirmesi gerekir.

Kredi kartı başvurusu gerekenler konusuna dahil olan tüm bu şartları karşıladığınız takdirde dilediğiniz finans kuruluşuna çeşitli yöntemlerle kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

En avantajlı kredi kartlarına göz atın!

Kredi kartı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Kredi kartı başvurusu yaparken ilk aşamada herhangi bir belge teslim etmeniz gerekmez. Eğer şubeden başvuru yapacaksanız yalnızca kimlik kartınızın yanınızda olması gerekir. Zira günümüz teknolojisinde bankaların ihtiyaç duyduğu hemen her bilgi dijital ortamda saklanır ve gerekli durumlarda bu verilerden yararlanılır. Ancak bazı bankalar başvuruların ileri aşamaları için birtakım evraklar isteyebilir. Bu durumda kredi kartı başvurusu gerekli evraklar arasında yaygın olarak talep edilenler şunlar:

Bu evraklar, kredi kartı başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı ile kredi kartı limiti konusunda da belirleyici niteliğe sahiptir.

Kredi kartı başvurusu için kredi notuna bakılır mı?

Bireylerin finansal çözümlere yönelik ödeme performansını ortaya koyan kredi notu, kredi kartı başvurularında göz önünde bulundurulan temel unsurlardan biri. Bankalar, kredi kartı onayı ve limit tayini için temel olarak kredi notunuzu ve Findeks kredi risk raporunuzu incelerler. Eğer bu çerçevede kredi başvurunuz olumlu karşılanırsa kredi kartı limitiniz belirlenir ve kartınız size teslim edilmek üzere hazırlanmaya başlar. Kredi kartınızı teslim aldıktan sonra yine kredi notuna göre limit artış talebinde bulunabilir veya otomatik limit artış talebi ile bankanın uygun bulduğu periyotlarda kredi kartınızın limitini düzenli olarak artırabilirsiniz.

HangiKredi Finansal Raporu ile Kredi Sağlığınızı Öğrenin!

Kredi kartı başvurusu neden olumsuz sonuçlanır?

Kredi kartı başvurusu bazı durumlarda bankalar tarafından olumsuz yanıtlanabilir. Bu duruma neden olabilecek sebepler şunlar:

 • Daha önceki kredili ürünlerin ödeme performansındaki yetersizlik
 • Müşteri kredi limitinin tamamının dolu olması
 • Müşterinin aynı bankadan farklı kredili ürün kullanmış olması ve borcunun devam etmesi
 • Son zamanlarda çok sık bir şekilde kredili ürün başvurusu yapılması
 • Kişinin gelir düzeyinin yeterli olmaması
 • Başvuran kişinin eksik veya yanlış bilgi/evrak sunması

Kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanması için ne yapmak gerekir?

Kredi kartı başvurusu yaparken olumlu sonuçlanma ihtimalini artırmak için birtakım adımlar atabilirsiniz. Bu bağlamda dikkat etmeniz gerekenler şunlar:

 • Sizden istenen tüm bilgileri doğru bir şekilde beyan edin. Böylelikle kredibiliteniz gerçekçi bir şekilde değerlendirilir ve size uygun olan koşullarda kredi kartı sunulur.
 • Ödemelerinizi düzenli ve eksiksiz bir şekilde yapmaya özen gösterin.
 • Çok sık kredi veya kredi kartı başvurusu yapmayın. Özellikle reddedilen kredili ürün başvuruları, kredi notunun olumsuz etkilenmesine neden olur.

Kredi kartı nasıl seçilir?

Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır?

Kredi kart başvurusu için kişilerin finans kurumlarına başvurularını şahsen iletmeleri gerekir. Bunun da günümüzde birden fazla yolu var. Eğer kredi kartı sahibi olmak için başvuru yapmak istiyorsanız şu alternatif kanalları kullanabilirsiniz.

 • Doğrudan şubeye giderek bireysel müşteri temsilcisi ile görüşebilir; kredi kartı başvurunuzu belirterek size sunulan form ve belgeleri imzalayabilirsiniz. Bu süreçte banka müşterisi değilseniz öncelikle müşteri olmanız için gerekli formaliteler tamamlanır. Eğer şubeden başvuru yapacaksanız kimliğiniz ve güvenlik adımları için cep telefonunuz yanınızda olmalı.
 • Müşterisi olduğunuz bir bankanın internet şubesini kullanarak kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka internet şubeleri üzerinden yapılan kredi kartı başvuruları, gerekli olan bütün bilgiler doğru bir şekilde ibraz edildikten sonra kısa süre içinde sonuçlanır.
 • Müşterisi olduğunuz bankanın telefon bankacılığı hizmeti ile kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuz incelendikten sonra size SMS yoluyla bilgilendirme sağlanır.
 • Kredi kartı başvurusunda bulunmak istediğiniz kuruluşun mobil uygulaması üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Banka müşterisi olmasanız dahi günümüzde birçok kuruluşa mobil uygulama üzerinden görüntülü görüşme yoluyla müşteri olabilir ve başvuru aşamasına geçebilirsiniz.

Kredi kartı başvurusu nasıl iptal edilir? 

Kredi kartı başvurunuzu iptal etmek için,

 1. Şubeye gidebiir, 
 2. Çağrı merkezini arayabilir, 
 3. Mobil bankacılık sistemini kullanabilirsiniz. 

Tek seferde birden çok bankaya hızlı ve güvenli şekilde kredi kartı başvurusu yapmak için HangiKredi’nin hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Siz de hemen HangiKredi hesabınızı açarak tek bir tuşla bütün bankalara kredi kartı başvurunuzu iletebilir; gelen teklifleri karşılaştırarak sizin için en ayrıcalıklı kredi kartını tercih edebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası