Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi kartı hayatı kolaylaştıran bir araç olsa da doğru kullanılmadığında kötü sonuçlara yol açabiliyor. Kredi kartı kullanımında soruna yol açabilecek etmenlerden biri de borcun sadece asgari tutarını ödeme girdabına girmek. Peki nedir kredi kartı asgari ödemesi? Detaylarını sizin için  derledik.

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı, borcunuzun son ödeme gününe kadar ödemeniz gereken en düşük tutarı ifade eder.

Dönem borcu toplam tutarı yerine asgari tutarı ödediğinizde,  kalan tutar faizli olarak bir sonraki aya devrolur ve asgari tutarı ödemeye devam ettiğiniz sürece kredi kartı borcunuz bir çığ gibi büyür. Kredi kartı ekstrenizde bu bilgi yer alsa da ne kadar asgari ödeme yapacağınızı öğrenmek için aşağıdaki butona tıklayarak kredi kartı asgari tutarı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Hesapla

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları

Asgari ödeme oranları kredi kartı limitinize göre değişiklik gösterir. Limit arttıkça oran da artar. Ancak hesaplama, limitiniz üzerinden değil ödemeniz gereken borç üzerinden yapılır.  Oranlar şu şekilde:

 • Yeni alınan kartlarda ilk yıl %40
 • Birinci yıldan sonra %30

Konuyla ilgili bir örnek vermek gerekirse: Hesap kesim tarihi ya da diğer adıyla ekstre kesim tarihi 10 Ocak 2020, son ödeme tarihi 20 Ocak 2020 olan 1000 TL tutarında kredi kartı borcunuz var. Bu borcun asgari ödeme tutarı 300 TL olacaktır. Son ödeme tarihine kadar 300 TL’yi ödemeniz halinde kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Kalan 700 TL’ye ise akdi faiz denilen günlük faiz işler.

Ekstre Kesim TarihiSon Ödeme TarihiBorç TutarıAsgari Ödeme TutarıAsgari Tutarı Ödedikten Sonra Akdi Faiz İşleyecek Tutar
10 Ocak 202020 Ocak 20201000 TL300 TL700 TL
En Avantajlı Kredi Kartını Bul

Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak asgari tutar olan 300 TL’yi ödememeniz durumunda hesap kesim tarihinden başlamak üzere, borcunuza gecikme faizi işler. 90 gün boyunca, yani 3 dönem üst üste ödememeniz halinde ise hakkınızda yasal takip başlatılır. Borcunuzu ödemediğiniz süre boyunca borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder ve ödemeniz gereken tutar sürekli artar. Bu esnada kredi kartınız kullanım dışı olur. Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde yaşayabileceğiniz sıkıntılar ile ilgili Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? adlı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Asgari Tutar Ödenmezse90 Günlük Gecikme Olursa
Hesap kesim tarihinden itibaren borcunuza gecikme faizi işler.Hakkınızda yasal takip başlatılır.
Ödeme yapmadığınız süre boyunca gecikme faizi işler.
Kartınız kullanıma kapatılır.

 

Kredi kartının asgarisini ödememek kredi notunuzu düşürür. İlerleyen zamanda kredi başvurusu yapmak istiyorsanız ya da yeni bir kredi kartı almak istiyorsanız düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yüksek tutmaya çalışmalısınız.

Kredi Kartının Sadece Asgarisini Ödersem Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu hiç ödememeniz halinde borcunuza gecikme faizi uygulanır. Sadece asgarisini ödemeniz halinde ise akdi faiz uygulanır. Kredi kartı borcundaki akdi faiz, gecikme faizinden daha düşük orana sahip. Bu oranlar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından piyasa oranlarına göre üç ayda bir belirleniyor. Akdi faiz, gecikme faizinden daha düşük olsa da üst üste sürekli asgari tutarı ödemek borcunuzun her ay katlanarak çoğalmasına neden olur. Bu döngüye bir kez girildiğinde ise çıkması oldukça zor. Bu nedenle kredi kartı limitinizi mutlaka gelirinizle doğru orantılı tutun ve gereğinden fazla harcamamaya özen gösterin. Kredi kartı dönem borcunuzu ise elinizden geldiğince tam ödemeye çalışın.

En uygun kredi kartını bulabilmek için Hangikredi.com kredi kartı sorgulama aracını kullanabilirsiniz. Kredi kartı sorgulama aracı ile kriterlerinize uygun kredi kartı seçeneklerini saniyeler içinde tek ekranda görüntüleyebilir, kredi kartlarını karşılaştırabilir ve online kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?
6.4 (128.61%) 330 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

34 yorum

 1. Kredi kartımın Sürekli asgari tutarı değilde 200 ve ya 300 TL fazlasını yatırsam kredi puanını arttırmaz mı? Daha önceden avukatlık oldum diye kredi vermiyorlar. Bu kartıda zar zor aldım bu durumu böyle düzeltemezmiyim tamamını değilde asgarinin dediğim gibi fazlasını yatırarak. Biraz bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. Sayın Ender,

  Kredi kartının yalnızca asgarisini ödemek kredi notunu düşüren bir eylemdir. Kredi notunuzun yükselmesi için kredi kartı dönem borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir.

 3. Bankkart Genç kredi kartımın asgarisini ödedikten sonra kartı kullanıma devam edebiliyor muyum?

 4. Hesap kesiminden sonra asgari tutarın son ödeme gününden önce karta yatırılan para son ödeme günü gelmeden kredi kartı borcuna çekilir mi otomatik olarak yoksa son ödeme gününden sonra mı otomatik olarak çekiyo

 5. Sayın Gökçen,

  Hesap kesim tarihi geldiğinde o ay içinde yaptığınız tüm harcamalar ve geçmiş dönemden kalan borçlarınız toplanarak güncel borcunuz belirlenir. Hesap kesim tarihinde belirlenen güncel borcunuzu, ekstrenizde belirtilen son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekir.

 6. Sayın Özgür,
  Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı, borcunuzun son ödeme gününe kadar ödemeniz gereken en düşük tutarı ifade eder. Dönem borcu toplam tutarı yerine asgari tutarı ödediğinizde, kalan tutar faizli olarak bir sonraki aya devrolur. Kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak asgari tutarı ödemeye devam ettiğiniz sürece kredi kartı borcunuz bir çığ gibi büyür.

 7. Asgari tutarın altına ödeme yapılırsa ne olur?

 8. Sayın Emirhan,

  Öncelikle geç ödediğiniz gün kadar gecikme faizi ve akdi faiz ödersiniz. Kredi Kartları Kanunu ve Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliğine göre ise 1 yıl içinde asgari ödeme tutarı üç kere geç ödenirse kredi kartı bir sonraki yıla kadar nakit kullanıma kapatılabilir.

 9. merhabalar bır sorum olucak 90 gun sonra teblıgab gelse kredı kartı ıcın 7 gun ek sure verdıklerınde borcun tamamımı odenmesı gerekır yoksa asgarı tutarımı ek sure sonunda

 10. Merhaba benim ziraat genç kartımın kredi kartı dönem borcu varmış İnternet mobil bankacılığı üzerinden ödememek rağmen hala borcum varmış gibi görünüyor ne yapabilirim


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir