Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Hesaplaması Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 6.01.2015 Güncelleme Tarihi: 19.11.2020

Kredi hesaplama işlemi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? En uygun krediyi bulmanın püf noktaları nelerdir? Kredi başvurusu yapmadan evvel genellikle ihtiyaç duyulan tutar hesaplanır bankalar arsında bir karşılaştırma yapılır.
Kredi Hesaplaması Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?
Tam bu noktada yani kredi hesaplama ve karşılaştırmada, öncelikle faiz oranına sonra maliyet oranlarına ve diğer masraflara bakmalısınız.

Kredi hesaplama işlemi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? En uygun krediyi bulmanın püf noktaları nelerdir?

Kredi başvurusu yapmadan evvel genellikle ihtiyaç duyulan tutar hesaplanır bankalar arsında bir karşılaştırma yapılır. Tam bu noktada yani kredi hesaplama ve karşılaştırmada, öncelikle faiz oranına sonra maliyet oranlarına ve diğer masraflara bakmalısınız. En büyük yanılgı, yalnızca faiz oranı üzerinden hesaplama yaparak kullanılacak olan krediye vermektir. Çünkü dosya masrafı, yıllık maliyet oranı ve varsa diğer ilave masraflar, toplam geri ödeme tutarınızı doğrudan etki eder.

Kredi hesaplama işlemi yaparken aklınızda tutmanız gereken noktalardan birisi de, vade süresi ile faiz oranı arasındaki ilişkidir. Kati bir kural olmamakla birlikte vade süresi ne kadar kısa ise faiz oranı da o kadar düşüktür diyebiliriz. Genellikle kredi veren banka, kendi tahsilat süresi ne kadar uzarsa faiz oranını da o oranda arttırır. Yeri gelmişken faiz oranları aralığının Merkez Bankası tarafından belirlendiğini hatırlatalım. Kredi başvurusunun onaylanması ise tamamen bankanın inisiyatifindedir.

Bireysel ihtiyaç Kredisi Hesaplama

Bireysel ihtiyaç kredisi hesaplaması yaparken temel unsur faiz oranıdır. Bununla birlikte dosya masrafını da kontrol ediniz. Son yasal düzenleme ile dosya masrafı, kullanılan kredi tutarının binde 5’i ile sınırlandırılmıştır. Yani 10.000 TL’lik bir ihtiyaç kredisi hesaplaması yaptığınızda dosya masrafının en fazla 50 lira olduğunu görürsünüz. Maliyet oranları ise bankalar arasında değişebilir.

Tüketici ihtiyaç kredilerinde en uzun vade süresi yasalar ile 36 ay yani 3 yıl olarak sınırlandırılmıştır.

Konut Kredisi Hesaplaması

Konut kredisi hesaplamasında faiz oranı ve dosya masrafının yanı sıra ekspertiz ücreti ve komisyon bedeli de kredi maliyetini etkiler. Konut kredileri genellikle uzun vadeli kullanıldıkları için faiz oranlarındaki küçük farklılıklar, toplam geri ödemenize önemli ölçüde yansıyabilir. Ekspertiz ücreti, komisyon bedeli ve dosya masrafı da yine kullanılan kredi tutarına ve bankaya göre değişkenlik gösterecektir.

Ev kredisinde en yüksek kredilendirme miktarı, gayrimenkulün değerinin (emlak uzmanı tarafından belirlenmiş olan) %80’i kadardır. Ayrıca ilgili konuta ipotek konulur.
En Uygun Konut Kredisini Bul

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi hesaplaması yaparken, hesaplamayı sıfır araç için mi yoksa ikinci el bir araba için mi yaptığınız önemlidir. Faiz oranlarında önemli farklılıklar olmasa da ikinci el otomobillerde en fazla 10 yaşına kadar kredilendirme yapılıyor olması önemli bir ayrıntıdır.

Taşıt kredilerinde ilgili arabalar bankaya rehine edilir. İkinci el araba kredilerinde nakit para desteği en fazla, kasko değerinin %70’i oranındadır.

KOBİ Kredisi

Kobi kredisi (esnaf kredisi) hesaplamasında ise oranlar ve masraflar son derece değişkendir. İşletmenin büyüklüğüne, sektörüne, kredi başvuru nedenine, kredi siciline, şube ile olan ilişkisine vb pek çok farklı unsura göre alabileceği kredi tutarı ve oranı değişebilir. Buna karşın Hangikredi.com anlaşmalı bankaların esnaf kredisi ürünlerine online başvuru yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon