Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kışa Girerken Aracınızda Dikkat Etmeniz Gerekenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Kış aylarının yağışlı, soğuk ve bol trafikli geçtiği ülkemizde, kış ayları başlamadan önce gerekli tüm kontrolleri yaptığınızdan emin olmak için, sizin için hazırladığımız içerikten destek alabilirsiniz.

Kışa Girerken Aracınızda Dikkat Etmeniz Gerekenler
 Aracın kış bakımını yaptırmanızın ardından, yola çıkmadan önce bitirmeniz gereken hazırlıkları da tamamladıktan sonra kar yağdığında güvenle araç kullanmak için bazı noktalara da dikkat etmenizi öneririz

Kışa Girerken Araç Bakımında Hangi Adımları İzlemeli?

Kışın araç kullanırken dikkat etmeniz gereken pek çok detay bulunuyor. Özellikle karlı ya da ıslak ve kaygan yolda araç kullanımı pek çok probleme neden olarak kazaları da beraberinde getirebiliyor. Buzlu, ıslak zemin ve kaygan yollar kadar soğuk hava aracın motor performansını da etkiliyor. Bu tehlikeleri en aza indirmek için yapmanız gerekenleri ayrıntılarıyla öğrenmeli ya da yapıp yapmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplaması yapmak için hesaplama aracımızdan destek alabilirsiniz.

 • Aracın zorlu kış koşulları süresince korunması ve problemsiz çalışmaya devam etmesi ve en önemlisi kışın yolda kalmamak için öncelikle yapmanız gereken aracın kış bakımını atlamamak. 
 • Aracınızla yolda kalmamak için akü voltajını ve şarj düzeyini kontrol ederek, akünün su düzeyinin standart modda kalmasına özen gösterin.
 • Soğuk havalarda radyatör suyunun donmaması için mutlaka antifirizden destek alın. Antifirizi kışa aylarına girmeden muhakkak kontrol ettirin.
 • Buji ayarlarını ve temizliğini ihmal etmeyin. Kış ayları öncesinde bujileri kontrol ettirerek yakıt tüketiminin artmamasını sağlayabilirsiniz.
 • Kış ayları için en kritik uygulamalardan biri olan kış lastiğine geçiş yapın. Özellikle virajlarda savrulma riskine karşı kış lastiği uygulamasını kullanın ve geç kalmadan araca taktırın. Bu konuda kış lastiği otelleri yardımcı olabilir.
 • Farları kontrol edin. Arızalı ampuller varsa değiştirin ve havanın erken karardığı günlere farları hazır hale getirin.
 • Araç kaloriferlerini kontrol edin. Soğuk havalara karşı ısıtma sisteminizde bir bozukluk olmamasını sağlayın.
 • Kışın araç kullanımı karlı ve buzlu yollarda oldukça zor olabileceği için, fren sisteminde bir sorun olmadığından emin olun. Fren hidroliği ve fren balatalarını kaygan zeminlerde kullanmadan önce mutlaka kontrol edin.
 • Kış bakımı yaptırmanızın ardından araçla yola çıkmadan önce hazırlıklarınızı yapmayı ihmal etmeyin.
 • Optimum araç içi sıcaklığını sağlayın. Kışın araç kullanırken güvenli bir sürüş için, yani sürücünün dikkatli ve güvende araç kullanabilmesi için aracın ideal sıcaklıkta olması büyük önem arz eder. Aracın içi fazla sıcak ve boğucu olmamalı. 20 derece civarlarında Ilık bir oda sıcaklığı güvenli sürüş için yeterli olacaktır.
 • Karlı yollarda araç kullanımı halihazırda ekstra dikkat gerektirdiği için görüşe mani olabilecek karı temizlemeyi unutmayın.
 • Araç klimasını ilk olarak ön camlara yönelterek cam buğulanmasını giderin.
 • Kışın aracınızı çalıştırırken kısa bir süre rölantide bırakarak hava şartlarına geçiş yapmasını ve uyum göstermesini sağlayın.
 • Güvenli bir sürüş için zorunlu trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. 

Karlı Havalarda Yola Çıkmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Nelerdir?

Aracın kış bakımını yaptırmanızın ardından, yola çıkmadan önce bitirmeniz gereken hazırlıkları da tamamladıktan sonra kar yağdığında güvenle araç kullanmak için bazı noktalara da dikkat etmenizi öneririz. Frenin kar yağmayan havalara göre daha az etkili olduğu buzlu yollarda araç kullanırken için neler yapılmalı? Kaygan yolda dikkatli bir sürüş için püf noktaları neler? sorularını cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz. 

Aracınızı ve en önemlisi kendinizi güvence altına almak için kasko sayfamızda kasko teklifi alabilir, kasko değer listesi ile aracınızın kasko değerini öğrenebilirsiniz. 

Araç Farlarının Çalışır Durumda Olduğundan Emin Olun

Karlı havalarda araç kullanımı esnasında görüş kalitesi her zamankinden daha fazla önem arz eder. Çünkü hava çok daha erken kararır ve yağış görüş kalitesini bozar. Bu nedenle farlarınızı kontrol etmeli, bir arıza varsa tamir ettirmelisiniz.

Araç Camlarını Kontrol Edin 

Kışın havaların eksi derecelere gelebilmesi nedeniyle araç camlarında kırılmalar ve çatlamalar oluşabilir. Bu nedenle araç camlarını önceden kontrol etmeli ve bir çatlak olması durumunda derhal onarıma göndermelisiniz.

En avantajlı faiz oranları ile araç sahibi olmak için HangiKredi’den taşıt kredisi hesaplaması yapabilir, bankalara online başvuruda bulunabilirsiniz.

Araçta Ek Kış Ekipmanları Bulundurun

Kışın araç kullanımı esnasında aracınızda yer alması gereken ek ekipmanlar mevcuttur. Bunların en hayati olanları ise; yelek, uyarı üçgeni, stepnedir. Bunların yanı sıra fener, battaniye su, kalın kıyafet ve ilk yardım kiti de tedbirli olmak açısından önemlidir. 

Hava Durumunu Her Zaman Kontrol Edin 

Günlük olarak hava durumu kontrolü yapmak araç kullanımı için oldukça önemlidir. Hava tahminlerini göz önünde bulundurarak yola çıkmadan önce gereken önlemleri almalısınız. 

Araç Hızını Düşük Tutun

Karlı havalarda araç kullanırken; buzlanma, rüzgar, kar ve yağmur olasılıklarına karşı daha yavaş hızda ilerleyin. Kaygan zeminde araç kullanma hızınızı düşürmemeniz halinde dengenizi kaybederek kaza yapabilirsiniz. 

Bu içeriğe de göz atın: Araç sahibi olmanın yıllık masrafı ne kadar?

Kaygan Yolda Aracı Büyük Viteste Kullanın

Kaygan yolda araç kullanımı büyük vites kullanımını gerekli kılar. Kar ya da buz üzerinde mümkün olan en büyük vitesi seçin. 

Ani Fren Yapmayın

Kışın araç araba kullanırken karlı ve kaygan zeminde ani frenden yapmaktan kaçının. Buna ek olarak vitesi kademeli olarak düşürmeyi ihmal etmeyin. Arabayı tamamen durdurana kadar adım adım vitesi küçülterek yavaşlayın. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse