İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

Sigorta türleri arasında çalışmayanlar için sigorta anlamına gelen isteğe bağlı sigortalılık ile ilgili olarak merak edilenleri sizin için derledik.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta, bireylerin bir yerde çalışmadan kendi isteklerine bağlı olarak sigorta primi ödeyerek uzun vadeli sigorta koşullarına ve genel sağlık sigortası sistemine katılmalarını sağlayan bir sigortadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta primleri, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın % 32’sidir. Esas aylık kazanç tercihinde alt sınır asgari ücreti, üst sınır ise bu ücretin 6,5 katıdır.  Bu % 32’lik oranın içeriğinde;

  • Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi % 20
  • Genel sağlık sigortası primi ise % 12 olarak ayrılmıştır.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Ne Zaman Geçerli Olur?

  • İsteğe bağlı sigorta başvurusu için SGK’ya başvuru yapanların başvuruları Kurum kayıtlarına geçtiği günü takip eden günden itibaren başlar.
  • Bu başvuru için SGK İl/SGK Merkez Müdürlüklerinden temin edilecek İsteğe Bağlı Sigortalı Giriş Bildirgesi’nin doldurulup, bu formun ikamet adresinin bulunduğu SGK İl/SGK Merkez Müdürlüğüne ulaştırılması gerekmektedir.
  • İsteğe bağlı sigorta için yaş sınırı 18 yaşından itibaren kalkar.

Sigorta hesaplama sayfası üzerinden Hangikredi.com güvencesiyle sigorta türleri arasında en uygun sigorta seçeneklerine kolayca ulaşabilirsiniz.

En Avantajlı Sigortayı Bul

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz