İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

Sigorta türleri arasında çalışmayanlar için sigorta anlamına gelen isteğe bağlı sigortalılık ile ilgili olarak merak edilenleri sizin için derledik.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta, bireylerin bir yerde çalışmadan kendi isteklerine bağlı olarak sigorta primi ödeyerek uzun vadeli sigorta koşullarına ve genel sağlık sigortası sistemine katılmalarını sağlayan bir sigortadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta primleri, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın % 32’sidir. Esas aylık kazanç tercihinde alt sınır asgari ücreti, üst sınır ise bu ücretin 6,5 katıdır.  Bu % 32’lik oranın içeriğinde;

  • Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi % 20
  • Genel sağlık sigortası primi ise % 12 olarak ayrılmıştır.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Ne Zaman Geçerli Olur?

  • İsteğe bağlı sigorta başvurusu için SGK’ya başvuru yapanların başvuruları Kurum kayıtlarına geçtiği günü takip eden günden itibaren başlar.
  • Bu başvuru i��in SGK İl/SGK Merkez Müdürlüklerinden temin edilecek İsteğe Bağlı Sigortalı Giriş Bildirgesi’nin doldurulup, bu formun ikamet adresinin bulunduğu SGK İl/SGK Merkez Müdürlüğüne ulaştırılması gerekmektedir.
  • İsteğe bağlı sigorta için yaş sınırı 18 yaşından itibaren kalkar.

Sigorta hesaplama sayfası üzerinden Hangikredi.com güvencesiyle sigorta türleri arasında en uygun sigorta seçeneklerine kolayca ulaşabilirsiniz.

En Avantajlı Sigortayı Bul
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir