Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

İskonto Kredisi ve İştira Kredisi Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 14.04.2021 Güncelleme Tarihi: 27.11.2023

Başta küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere tüm ticari işletmeler, sık sık nakde ihtiyaç duyar.

İskonto Kredisi ve İştira Kredisi Nedir?
Fakat aynı şekilde, sık sık çek ve senet ile ödeme almak durumunda kalırlar.

Bu evrakların nakde dönüşmesi ise zaman alır ve risk her zaman vardır. Bankalar, işletme ve şirketlerin bu ihtiyacını, iştira ve iskonto kredileri ile çözer.

İskonto Kredisi Nedir?

İskonto kredisi, vadesi gelmemiş çek ve senetler karşılığında işletmelere kullandırılan bir ticari kredi türüdür. Çek kırdırma olarak da bilinen bu kredide, krediye konu olan ticari senetin ödeme yerinin, kredi kullanılacak banka şubesi ile aynı belediyeye bağlı olması gerekir. 7 günden 1 yıla kadar vadesi olabilen iskonto kredisinde pek çok banka, en fazla 6 aylık ticari senetleri kabul eder.

Krediye karşı banka, çek ya da senedin sahibi olur. İskonto kredisi hesaplama işlemi yapılırken, ticari senet tutarı üzerinden; vade tarihine kadar olan süreye göre hesaplanan faiz, BSMV, KKDF ve komisyon gibi masraflar düşülür ve kalan miktar işletmeye kredi olarak verilir.

İşletmeniz için kullanabileceğiz diğer kredi türleri hakkında da bilgi almak istiyorsanız “Ticari Kredi Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İştira Kredisi Nedir?

İştira kredisi de iskonto kredisinde olduğu gibi çek ve senetlerin vadesi gelmeden nakde dönüştürülmesine yardımcı olan bir kredidir. KOBİ, işletme, şirket ve kurumsal firmaların kullanabildiği bu krediye bireysel müşteriler başvuramaz. Ticari işlemler sonucu elde edilen ve ödeme yeri belediye sınırlarının dışında kalan çek ve senetlere karşılık banka, ticari senedin tutarı kadar kredi tahsis eder. Fakat bu tutardan komisyon, faiz ve vergiler düşülür, kalan miktar kredi olarak verilir.

KOSGEB Kredisi Nedir?” başlıklı yazımızı okuyarak işletmeniz için ihtiyaç duyduğunuz krediyi avantajlı bir şekilde alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İskonto ve İştira Kredisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

İskonto ve iştira olarak iki farklı işlem uygulanıyor olsa da bu krediler bankalarda, genellikle “iskonto iştira kredisi” şeklinde tek başlık altında toplanır. Bunun sebebi, her iki kredinin aynı amaca hizmet ediyor olmasıdır. İştira ve iskonto kredileri arasında tek bir fark vardır.

 • Krediye konu olan çek ya da senedin ödeme yeri banka şubesi ile aynı belediye sınırları içerisinde ise “iskonto”,
 • ödeme yeri belediye sınırları dışında ise “iştira” kredisi kullandırılır.

İskonto veya İştira Kredisi Çekmenin Avantajları Nelerdir?

 • Acil nakit ihtiyaçlarında, çek ve senetlerin anında nakde dönüştürülmesini sağlar.
 • Kısa vadeli nakit ihtiyaçlarında bankadan kredi almayı kolaylaştırır.
 • Çek ve senetlerin ödenmeme riski tamamen ortadan kalkar.
 • Kredi işleminin ardından çek ya da senedin alacaklı tarafı banka olur.
 • Olası bir ödememe durumunda, gerekli işlemler bankanın sorumluluğundadır.
 • İleri bir tarihte gelmesi beklenen ve riskli durumda olan bir alacak, küçük bir kesinti ile erkenden tahsil edilir.
 • Çek ve senetlerin kaybolma riskini ortadan kaldırır.

Şirketler İskonto ve İştira Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Şirketler, iştira ya da iskonto kredisi çekerken, ilk olarak faiz oranlarına dikkat etmelidirler. Çünkü faiz oranı, ticari belgenin nakdi değerini belirleyen en önemli unsur olur. Faiz tutarı kadar kesinti yapılır. BSMV ve KKDF her bankada aynı orandadır fakat faiz ve komisyon değişkenlik gösterir. Bu nedenle komisyon tutarını da önceden bilmekte fayda vardır.

Krediye konu olan çek ya da senedin ödeme yeri de son derece önemlidir. Yüksek hacimli bir portföye ve yoğun bir nakit döngüsüne sahip olması gerekir. Güven vermeyen ticari senetlere iştira ve iskonto kredisi verilmeyebilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da bankanın talep ettiği evraklardır. Ticari kredilerde evrak konusu, bireysel kredilere göre daha hassastır. Herhangi bir yanlışlık ya da eksiklik, kredinin onaylanmasını engelleyebilir. Bu nedenle belgeler dikkatli bir şekilde kontrol edildikten sonra bankaya teslim edilmelidir.

İskonto ve İştira Kredisi Çekerken Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

İştira ve İskonto Kredisi İçin Gerekli Evraklar
Kimlik belgesi İmza sirküsü Güncel vergi levhası
Ticaret sicil gazetesi Bilanço ve gelir belgesi Oda kayıt belgesi
Varsa ek gelir belgesi Varsa konut tapu fotokopisi Varsa taşıt ruhsatı

İskonto ve İştira Kredilerinin Faiz Oranları Nasıldır?

İskonto iştira kredisi hesaplama işleminde en belirleyici unsur faiz oranıdır. Çünkü BSMV ve KKDF yasalar çerçevesinde sabit bir oran üzerinden hesaplanırken faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterir. İştira ve iskonto kredisi faiz oranları, belirli bir banka özelinde de sabit değildir. Çek ve senedin vade süresinde göre farklı faiz oranlarının uygulanması söz konusudur. Bu nedenle iştira/iskonto kredisi veren tüm bankaları faiz oranları konusunda karşılaştırarak karar vermek en doğrusudur.

İşletmeniz için gereken maddi kaynağı, HangiKredi üzerinden ulaşabileceğiniz en uygun KOBİ kredisi veren bankalar sayesinde, avantajlı krediler kullanarak yaratabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

6 Oy

-

4,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir? 22.02.2024

  Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir?

 • Soğuk Cüzdan (Ledger) Nedir? 20.02.2024

  Soğuk Cüzdan (Ledger) Nedir?

 • %0 Faizli Fırsatlar HangiKredi Finansal Asistan'da! 19.02.2024

  %0 Faizli Fırsatlar HangiKredi Finansal Asistan'da!

 • Yurt Dışı Harcamaları Taksitlendirilir mi? 15.02.2024

  Yurt Dışı Harcamaları Taksitlendirilir mi?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon