Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

İskonto ve İştira Kredisi Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 14.04.2021 Güncelleme Tarihi: 15.04.2021

İskonto ve iştira kredisi özellikle başta orta ölçekli şirketler olmak üzere ticari kurumların çok fazla tercih ettiği kredi türlerinden biri.

İskonto ve İştira Kredisi Nedir?
Senet sisteminin de devreye girdiği bu kredi sayesinde küçük işletmeler anında nakit ihtiyaçlarını karşılama imkanı buluyor.

İskonto kredisi nedir, iştira kredisi nedir, iskonto ve iştira kredisi arasındaki farklar nelerdir, bankalar hangi masrafları alır, şirketlerin alabilecekleri başka kredi türleri var mı, şirket sahiplerinin kredi çekerken dikkat etmesi gerekenler gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. 

İskonto Kredisi Nedir?

Ticari işlerle uğraşan şirketler taksitli ödemelerini çek ya da senet yöntemiyle alabiliyor. Her çek ve senetin de kullanılabilmesi için sürelerinin dolmuş olması gerekli. Şirketin sıkıntıya düştüğü dönemlerde vadesi dolmamış çek ve senetlerin bozdurulması faktöringler üzerinden olabildiği gibi iskonto kredisi de alternatif bir çözüm.
 
İskonto kredisi, ödeme yerleri belediyelerin kendi sınırları içinde yer alan vadesi gelmemiş çek veya senetlerin tahsis edilmesine olanak sağlayan nakit türüdür. Genel anlamda çek kırdırma olarak adlandırılan bu işlem en az 7 gün, en fazla 1 yıl vadeli kredi türlerinden biri. Sadece tüzel kişiler yani şirketler için sunulan iskonto kredisi sayesinde elde bulunan ama henüz kullanılamayan çekler üzerinden nakit ihtiyacının karşılanmasını amaçlar.
 
İskonto kredilerinde bankalar çek ya da senedin vadeleri üzerinden faizlerini ve komisyonlarını belirler. Aynı zamanda bankaların KKDF ve BSMV kullanması da söz konusu. Çek ve senetlerin tutarı üzerinden vergi, faiz ve komisyonların düşmesinin ardından geriye kalan tutar çek sahibine verilir.

Gayrinakdi Kredi hizmeti hemen hemen tüm bankalar tarafından sunulur. Gayrinakdi kredi ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylı bilgiye "Gayrinakdi Kredi Nedir?" yazımız üzerinden erişebilirsiniz.
 
İskonto kredisinin faktöring şirketlere göre çok daha güvenli olduğunu söylemek gerekiyor. Daha kurumsal bir şekilde işleme koyan bankalar sayesinde, herhangi bir sorun yaşanması halinde hakkınızı daha rahat aramanız mümkün. 

İştira Kredisi Nedir?

İştira kredisi de iskontonun çok benzeri olarak işlem görür. Yine çek kırdırma doğrultusunda hareket edilen iştira kredisini almak için elinizde çek ya da senet bulunması gerekiyor. Bankaya henüz vadesi gelmemiş olan çekleriniz ile başvurmanız durumunda belli masraf kesintileri ile birlikte kredinizi alabilirsiniz. Aynı iskonto kredisinde olduğu gibi iştira kredisinde de vade süresi 7 günle 12 ay arasında değişiklik gösterebilir. Elinizdeki çek ya da senedin tutarına göre de faiz ve komisyon ücretleri değişiklik gösterir.

İskonto ve İştira

İskonto ve İştira Kredisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

 İskonto ve iştira kredisi temel olarak aynı işlevleri görüyor olsa da aralarında iki temel fark söz konusu.

 1. İskonto kredisinin verilme şartları arasında, vadesi gelmemiş olan senetlerin ödemesinin yapılacağı yerlerin belediye sınırında olması yer alıyor.
 2. İştira kredisinde ise henüz vadesi gelmemiş olan vade ya da senetlerin belediye bölgesinin dışında da kullanılabildiği durumları kapsar.

Esnafların nakit ihtiyacı için başvurabileceği KOBİ kredileriyle ilgili detaylara "KOBİ (Esnaf) Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?" yazımız üzerinden erişebilirsiniz.

Bankalar Hangi Masrafları Alır? 

Bankaların özel kampanyaları dışında kredi seçeneklerinden aldıkları masraflar iskonto ve iştira kredisinde de geçerli. Hangi oranlarda ve nasıl masrafların alındığını aşağıda bulabilirsiniz:

 • İskonto ve iştira kredilerindeki faiz oranları diğer kredi türlerine göre oldukça düşük. Fakat bunun yanında faiz oranları çekin ya da senedin vadesine göre değişiklik gösterir ve banka yine vadelere bağlı olarak komisyon kesintisi uygular.
 • Senet ya da çek üzerinden yasal olarak alınması uygun olan BSMV ve KKDF kesintileri kredinin alınacağı tutardan kesilir.
 • Faiz, komisyon ve vergi kesintileri kredi tutarı düştükten sonra kişilere kalan miktar verilir.

Güncel faiz oranları ile ihtiyaç kredisi  hesaplamak ve bankalara ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak için sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

 Şirketlerin Alabilecekleri Başka Krediler Var mı?

Elinde çek ve senet bulunduran şirketler kolaylıkla iskonto ve iştira kredisi alabilirken, bu imkanı bulmayan şirket sahipleri için de çeşitli opsiyonlar var. Özellikle KOSGEB desteği yeni şirket sahibi olan ya da belli bir alanda şirketini büyütmek isteyenler için oldukça önemli bir yapı. İlk başta sadece kobilere destek veren bir sistem olarak başlayan KOSGEB, uzun vadede büyümek isteyen kişiler için alanlarını oldukça genişletti. KOSGEB’in sunduğu şartları sağlayan herkes başvuruda bulunarak hibe ya da kredi özelliklerinden yararlanabilir. Ev hanımı kadınların şirket kurma durumunda ise kurum çok daha fazla yardımcı olarak ekonomiye kadın eli değmesine katkı sağlıyor. 

Şirket Sahiplerinin Kredi Çekerken Dikkat Etmesi Gerekenler

Şirket sahiplerinin kredi çekerken yapması gereken en önemli işlerden biri belgelerini eksiksiz olarak tamamlamak. Bireysel başvurulara göre daha çok incelenen ve daha çok belge talep edilen bu sistemde, sürecin aksamaması için mutlaka belgelerinizi hazır bulundurmalısınız. Gerekli olan belgeleri aşağıda bulabilirsiniz:

 • Kimlik belgesi
 • Güncel vergi levhası
 • İmza sirküsü
 • Oda kayıt belgesi
 • Bilanço ve gelir belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Taşır ruhsatı ya da fatura (varsa)
 • Konut tapu fotokopisi (varsa)
 • Varsa ek gelir belgesi

Belgelerin tamamlanmasının yanında, şirketin gelir gider dengesini de düşünerek kredi başvurusunda bulunmakta fayda var. Elinizde iskonto ya da iştira yapabileceğiniz bir durum söz konusu değilse kredileri ödeyebileceğiniz miktarlarda ve faiz oranlarında almanızda fayda var. Özellikle şirket yeni kurulmuş ve düzenli bir sabit geliri yoksa bankaların daha hassas davranacağını da belirtmekte fayda var.

Şirket için kredi miktarına ve vadelerine karar verdikten sonra bankaların kefil durumlarını araştırarak, sizi ve çevrenizi zorlamayacak şekilde kredinizi alabilirsiniz. Kredi hesaplama aracımız ile ihtiyaç, konut, taşıt, esnaf kredisi faiz oranlarını karşılaştırıp anında başvurabilirsiniz! 

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

4,6 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon