Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Eşler Arasında Finansal Uyum Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.09.2021 Güncelleme Tarihi: 14.08.2023

Aile, toplumun en küçük yapı birimi olmasının yanında bireysel olarak da hepimizin ilişki içinde olduğu bir topluluğu ifade eder.

Eşler Arasında Finansal Uyum Nedir?
Aileyi oluşturan diğer fertler ve bu yapının tamamı ile sağlıklı ilişkiler içinde olmak, genel anlamda mutlu hissedebilmenin kapısını açacak bir anahtardır. 

Fakat bu noktada hepimizin gözden kaçırdığı bir konu var: Aile, sevgi bağları ile birbirine bağlanmış fertlerden oluşsa da aynı zamanda ekonomik bir yapıdır. Bunun göz ardı edildiği durumlarda en güçlü sevgi bağları bile aile içi mutluluğumuz için yeterli olmayabilir.

Aile için mutluluğumuzu en üst düzeye çıkarmak ve her zaman orada tutabilmek için aile ekonomisine dikkat etmemiz gerekir. Bu sürecin başarılı ve sorunsuz şekilde yürütülebilmesi için aileyi oluşturan bireyler arasındaki finansal uyum olmazsa olmazdır. Finansal uyum, ilk bakışta sadece kişilerin karakter özelliklerinden ileri geliyor gibi görünebilir; ama iletişimde ahenk yakalamak için kullanışlı bir enstrüman olduğunu unutmamak da fayda var. Şimdi bu söylediklerimizin yerli yerine oturması için finansal uyum olarak ifade edilen kavramın ne olduğuna bir bakalım.

Finansal Uyum Nedir?

Finansal uyum; genel itibariyle aile fertlerinin ekonomik konularda benzer, birbirine paralel düşüncelere sahip olmasını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu kavramın çiftlerin gündemine evlilik sürecinin başlaması ile girdiğini söylenebilir. Bu andan itibaren ekonomik konular öncesine göre farklılaşmaya başlar. Artık tüm konular iki taraflı bir hâl alır. Finansal özgürlük, bireysel anlamını yitirir; ailenin tamamını ilgilendiren bir kavrama dönüşür. Kişisel finans, yerini yavaş yavaş aile bütçesine bırakır.

Aile bütçesi, finansal uyum olgusunun temelini oluşturur. Ekonomik konulara dair ortak düşüncelerle oluşturulan aile bütçesi, huzurlu bir hayat sürmenize ciddi şekilde yardımcı olur. Parasal konuların hemen her alanda etkili olduğunu düşünürsek böyle bir dönemde finansal uyum olgusunu göz ardı etmenin ne denli büyük hata olduğunu daha net görebiliriz.

Finansal uyum nedir

Finansal Uyum Neden Önemlidir?

Aile içinde yaşanan sorunların, çıkan tartışmaların nedenlerini bir düşünelim. Bu olumsuzlukların azımsanmayacak bir kısmının temelinde ekonomik sorunlar yatar. Bir kişinin, diğerinden habersiz şekilde onun onaylamadığı bir harcama yapması veya imkânların dışına taşacak şekilde kredi kartı kullanması gibi durumlar aile içinde sorunlara neden olabilir. İşin ilginç tarafı bu sorunlar genellikle doğal, hatta aile hayatının kaçınılmaz bir sonucu olarak algılanır.

Günümüzün ekonomik koşullarında, parasal konuların sorun yaratmasını anlayabiliriz; ama bunların aile hayatını tehdit edecek düzeye ulaşması için aynısını söylemek büyük bir yanılgı olur. İşte finansal uyumun önemi burada yatar. Bu konuların evlilik sürecinin hatta ilişkinin ilk aşamalarından itibaren açıklıkla konuşulması olası sorunların büyük ölçüde engellemesini sağlar. Eşiniz ile belli bir konuda aynı şekilde düşünmeyebilirsiniz ve bu çok doğaldır. Farklı düşünülen konulara dair konuşmak; sorunları aşmak ve finansal uyum yakalamak için atabileceğiniz belki de en isabetli adımdır.

Evlilik Kredilerini İnceleyin!

Finansal Uyum Nasıl Anlaşılır?

Finansal uyumun varlığını ya da yokluğunu görebilmek adına bazı konulara özel olarak odaklanmak işinizi kolaylaştırır. Eşiniz ile sorun yaşadığınız konularda etraflıca tartışmanız finansal uyum açısından belirleyici olur. Kendinizi ve ailenizi ekonomi bazlı sorunların içinde bulmak istemiyorsanız ilişkinin her aşamasında bu konuları konuşmak ve eşinizin fikirlerini anlamak, aranızdaki finansal uyum düzeyini tartmanızı sağlar.

Şimdi bu konudaki uyumunuzu hangi çerçeveler içinde konuşabileceğinize bakalım.

Harcama Tipleri  Detaylar
Bütçe Dışı Harcamalar  Bütçe dışı harcamalar, eşler arasında fikir ayrılığına neden olabilir. Bu konu üzerine fikir alışverişi yapılabilir ve finansal uyum yakalanabilir.
Yatırım Konusunda Düşünceler Yatırım yapmak, kişinin hayata genel bakışı ile ilgili bir durumdur. Mevcut bütçeyi ihtiyaçlar ve yatırım arasında dengelemek için eşler arasına finansal uyum oldukça büyük önem taşır.
Lüks Harcamalar Lüks harcamalar konusunda çok farklı uçlarda yer almak yerine uyum yakalamaya çalışmak ciddi çaba gerektirebilir.

Eşler ve Aileler Nasıl Finansal Uyum Sağlar?

Eşler ve aile fertleri arasında finansal uyumu sağlamak için anahtar kelime iletişimdir. Ekonomik konuları konuşmaya cesaret eden eşler, bu başlık altındaki sorunlarını çözmek için özellikle belli noktalara odaklanabilir. Siz de bu konuları eşiniz ile tartışarak ve ailenizin tüm fertlerini bütçenizin durumu hakkında detaylı şekilde bilgilendirerek finansal uyumunuzu güçlendirebilirsiniz.

 1. Finansal Geleceğinizi Görüşün: Ekonomi, sadece bugün ile ilgili değildir. Bu yüzden ailenizin finansal gidişatına ve nasıl bir gelecek öngördüğünüze dair fikir alışverişi yapmanız uzun vadeli mutluluğunuz için çok önemlidir.
 2. Finansal Durumunuzu Çocuğunuza Anlatın: Olumlu ya da olumsuz ekonomik durumları çocuklardan gizlemek veya onlarla bu konularda iletişim kurmamak ciddi sorunlara neden olabilir. Şayet bütçe kontrolü yapılacaksa bunu çocukları da kapsayacak şekilde yapmalısınız. 
 3. Finansal Hedeflerinizi Belirleyin: Araç ya da ev almak, banka hesabınızda sizi güvende hissettirecek bir meblağ biriktirmek, çocuklarınızın geleceği için yatırım yapmak… Bu hedefleri tüm ailenin benimseyeceği şekilde belirlemek ise birliktelik duygunuzu sağlamlaştırır ve finansal uyum düzeyinizi ciddi miktarda artırır. 
 4. Ortak Tasarruf Kanalları Belirleyin: Tüm fertlerin benimseyeceği tasarruf alanları belirleyerek aile bütçenizi rahatlatabilir, hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırabilir ve finansal uyumunuzu sağlamlaştırabilirsiniz.

HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu hemen öğrenin, finansal durumunuzdaki değişimleri takip ederek daha sağlıklı finansal kararlar verin.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?

 • Big Mac Endeksi Nedir? 17.05.2024

  Big Mac Endeksi Nedir?