Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Eşler Arasında Finansal Uyum Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.09.2021 Güncelleme Tarihi: 2.11.2021

Aile, toplumun en küçük yapı birimi olmasının yanında bireysel olarak da hepimizin ilişki içinde olduğu bir topluluğu ifade eder.

Eşler Arasında Finansal Uyum Nedir?
Aileyi oluşturan diğer fertler ve bu yapının tamamı ile sağlıklı ilişkiler içinde olmak, genel anlamda mutlu hissedebilmenin kapısı açacak bir anahtardır. 

Fakat bu noktada hepimizin gözden kaçırdığı bir konu var: Aile, sevgi bağları ile birbirine bağlanmış fertlerden oluşsa da aynı zamanda ekonomik bir yapıdır. Bunun göz ardı edildiği durumlarda en güçlü sevgi bağları bile aile içi mutluluğumuz için yeterli olmayabilir.

Aile için mutluluğumuzu en üst düzeye çıkarmak ve her zaman orada tutabilmek için aile ekonomisine dikkat etmemiz gerekir. Bu sürecin başarılı ve sorunsuz şekilde yürütülebilmesi için aileyi oluşturan bireyler arasındaki finansal uyum olmazsa olmazdır. Finansal uyum, ilk bakışta sadece kişilerin karakter özelliklerinden ileri geliyor gibi görünebilir; ama iletişimde ahenk yakalamak için kullanışlı bir enstrüman olduğunu unutmamak da fayda var. Şimdi bu söylediklerimizin yerli yerine oturması için finansal uyum olarak ifade edilen kavramın ne olduğuna bir bakalım.

Finansal Uyum Nedir?

Finansal uyum; genel itibariyle aile fertlerinin ekonomik konularda benzer, birbirine paralel düşüncelere sahip olmasını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu kavramın çiftlerin gündemine evlilik sürecinin başlaması ile girdiğini söylenebilir. Bu andan itibaren ekonomik konular öncesine göre farklılaşmaya başlar. Artık tüm konular iki taraflı bir hâl alır. Finansal özgürlük, bireysel anlamını yitirir; ailenin tamamını ilgilendiren bir kavrama dönüşür. Kişisel finans, yerini yavaş yavaş aile bütçesine bırakır.

Aile bütçesi, finansal uyum olgusunun temelini oluşturur. Ekonomik konulara dair ortak düşüncelerle oluşturulan aile bütçesi, huzurlu bir hayat sürmenize ciddi şekilde yardımcı olur. Parasal konuların hemen her alanda etkili olduğunu düşünürsek böyle bir dönemde finansal uyum olgusunu göz ardı etmenin ne denli büyük hata olduğunu daha net görebiliriz.

Finansal Uyum Neden Önemlidir?

Aile içinde yaşanan sorunların, çıkan tartışmaların nedenlerini bir düşünelim. Bu olumsuzlukların azımsanmayacak bir kısmının temelinde ekonomik sorunlar yatar. Bir kişinin, diğerinden habersiz şekilde onun onaylamadığı bir harcama yapması veya imkânların dışına taşacak şekilde kredi kartı kullanması gibi durumlar aile içinde sorunlara neden olabilir. İşin ilginç tarafı bu sorunlar genellikle doğal, hatta aile hayatının kaçınılmaz bir sonucu olarak algılanır.

Günümüzün ekonomik koşullarında, parasal konuların sorun yaratmasını anlayabiliriz; ama bunların aile hayatını tehdit edecek düzeye ulaşması için aynısını söylemek büyük bir yanılgı olur. İşte finansal uyumun önemi burada yatar. Bu konuların evlilik sürecinin hatta ilişkinin ilk aşamalarından itibaren açıklıkla konuşulması olası sorunların büyük ölçüde engellemesini sağlar. Eşiniz ile belli bir konuda aynı şekilde düşünmeyebilirsiniz ve bu çok doğaldır. Farklı düşünülen konulara dair konuşmak; sorunları aşmak ve finansal uyum yakalamak için atabileceğiniz belki de en isabetli adımdır.

Finansal Uyum Nasıl Anlaşılır?

Finansal uyumun varlığını ya da yokluğunu görebilmek adına bazı konulara özel olarak odaklanmak işinizi kolaylaştırır. Eşiniz ile sorun yaşadığınız konularda etraflıca tartışmanız finansal uyum açısından belirleyici olur. Kendinizi ve ailenizi ekonomi bazlı sorunların içinde bulmak istemiyorsanız ilişkinin her aşamasında bu konuları konuşmak ve eşinizin fikirlerini anlamak, aranızdaki finansal uyum düzeyini tartmanızı sağlar. Şimdi bu konudaki uyumunuzu hangi çerçeveler içinde konuşabileceğinize bakalım.

Bütçe Dışı Harcamalara Nasıl Baktığınızı Konuşun

Tüm olası harcamaların ve ihtiyaçların dikkate alındığı bir aile bütçesi hazırlamak, ekonomik sorunlar yaşamamak adına oldukça önemlidir. Fakat hayat her zaman bizim planlarımıza uymayabilir. Beklenmedik anlarda, hiç hesapta olmayan harcamalar yapma gerekliliği ile karşılaşabiliriz. Karşımıza çok cazip görünen, kaçırmamamız gerek diye düşündüğümüz bir yatırım fırsatı çıkabilir. Bir ürüne sahip olma arzusuna yenik düşebiliriz. Bu gibi durumlar bütçe dışı harcamalar yapmamıza neden olur.

Bütçe dışı harcamalar, eşlerin en sık fikir ayrılığına düştüğü konulardan biridir. Kimine göre bu harcamalar, ileride kemerlerin sıkılmasıyla rahatlıkla telafi edilebilir. Kimine göre de zorunda kalmadıkça geçilmemesi gereken bir kırmızı çizgi vardır. Bu bakış açısı farkı, kişinin karakter özellikleri ile alakalıdır ve yanlış ya da doğru şeklinde değerlendirilmemelidir. Önemli olan, bu tür harcamalara nasıl baktığınızdır. Bütçe dışı harcamalara yönelik benzer şekilde düşünmek finansal uyumunuzu belirleyen önemli faktörlerdendir. Bu konuda eşinizle paylaşım hâlinde olmanız genel uyum durumunu kavramanızın önünü açar.

Yatırım Konusundaki Düşüncelerinizi Paylaşın

Yatırım yapmak da kişinin hayata genel bakışı ile ilgili bir durumdur. Mevcut bütçeyi o anki ihtiyaç ya da istekler doğrultusunda harcamak ya da çeşitli yatırım araçları için kullanmak kişisel beklentiler üzerinden şekillenir. Bu konudaki fikirlerin karşılıklı olarak paylaşılması finansal uyum açısından size kesinlikle yardımcı olacaktır.

Lüks Harcamalar Hakkındaki Görüşlerinizi Konuşun

Lüks, farklı bütçelere göre değişiklik gösteren bir kavram olsa da her şartta bu başlık altında değerlendirilecek harcamalardan söz edebiliriz. Kimisi için lüks, yeni çıkan bir cep telefonu ya da oyun konsolu olabilir. Bir başkasına göre ise çok değerli bir takı lükstür. Finansal uyum için önemli olan hangi tutarın lüks sayılacağı değil, çiftlerin bu harcamalar hakkındaki görüşleridir. Şayet lüks harcamalar konusunda çok farklı uçlarda duruyorsanız bu konuda uyum yakalamak adına ciddi bir çaba sarfetmeniz gerekebilir. Bu noktadan aile içi finansal uyumun nasıl sağlanacağına geçelim.

Eşler ve Aileler Nasıl Finansal Uyum Sağlar?

Eşler ve aile fertleri arasında finansal uyumu sağlamak için anahtar kelime iletişimdir. Ekonomik konuları konuşmaya cesaret eden eşler, bu başlık altındaki sorunlarını çözmek için özellikle belli noktalara odaklanabilir. Siz de bu konuları eşiniz ile tartışarak ve ailenizin tüm fertlerini bütçenizin durumu hakkında detaylı şekilde bilgilendirerek finansal uyumunuzu güçlendirebilirsiniz.

Finansal Geleceğinizi Görüşün

Ekonomi, sadece bugün ile ilgili değildir. Sadece o anı düşünerek atacağınız adımlar, ileride çeşitli sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yüzden ailenizin finansal gidişatına ve nasıl bir gelecek öngördüğünüze dair fikir alışverişi yapmanız uzun vadeli mutluluğunuz için çok önemlidir.

Finansal Durumunuzu Çocuğunuza Anlatın

Şu ana kadar sadece eşler arasındaki etkileşimden söz etmiş olsak da aile, çocukların katılmasıyla daha kompleks bir yapıya dönüşür. Finansal uyum için onların durumu da mutlaka gözetilmelidir. Olumlu ya da olumsuz ekonomik durumları çocuklardan gizlemek veya onlarla bu konularda iletişim kurmamak ciddi sorunlara neden olabilir. Şayet bütçe kontrolü yapılacaksa bunu çocukları da kapsayacak şekilde yapmalısınız. Böylece aile bağlarınızı güçlenirken çocuğunuzun ekonomik uyum konusunda daha bilinçli bir birey olmasını sağlarsınız.

Finansal Hedeflerinizi Belirleyin

Araç ya da ev almak, bankada hesabınızda sizi güvende hissettirecek bir meblağ biriktirmek, çocuklarınızın geleceği için yatırım yapmak… Geleceğe dair çok farklı hedefleriniz ya da beklentileriniz olabilir. Bu hedefleri tüm ailenin benimseyeceği şekilde belirlemek ise birliktelik duygunuzu sağlamlaştırır ve finansal uyum düzeyinizi ciddi miktarda artırır. Aile olmak biraz da aynı amaçlar doğrultusunda hareket edebilmektir. Finansal hedefleri de bunun dışında değerlendirmemelisiniz.

Ortak Tasarruf Kanalları Belirleyin

Birliktelik duygusundan söz etmişken tasarruf kanallarını da es geçmemek gerek. Tüm ailenin hemfikir olduğu finansal hedeflere, yine birlikte uyum göstereceğiniz ortak tasarruf kanalları ile erişebilirsiniz. Tüm fertlerin benimseyeceği tasarruf alanları belirleyerek aile bütçenizi rahatlatabilir, hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırabilir ve finansal uyumunuzu sağlamlaştırabilirsiniz.

HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu hemen öğrenin!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Devalüasyon Nedir? 8.02.2023

  Devalüasyon Nedir?

 • KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı 7.02.2023

  KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon