Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ev Alırken Dikkat! Net ve Brüt Metrekare Arasındaki Fark Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 5.09.2016 Güncelleme Tarihi: 20.09.2022

Ev arayışı içine girdiyseniz net metrekare ve brüt metrekare ifadelerine sıkça rastlarsınız.

Ev Alırken Dikkat! Net ve Brüt Metrekare Arasındaki Fark Nedir?
Özellikle projeden ev bakıyorsanız evin büyüklüğünü görerek algılayamayacağınız için bu ifadelerin tam tanımını bilmenizde fayda var.

Net Metrekare Nedir?

İster internetten olsun ister projeden, ev bakarken dikkat etmeniz gereken esas ölçü net metrekaredir. Net metrekare, duvarların iç kısmında kalan, kullanabileceğiniz toplam alanı ifade eder. Yani aldığınız evin toplam yaşam alanını söyler. Bu nedenle evin net metrekaresini bilmenizde fayda vardır. Ayrıca eğer öğrenebiliyorsanız odaların da tek tek net metrekaresini öğrenerek eşya seçiminizi ya da yerleşim planınızı buna göre yapabilirsiniz.

Brüt Metrekare Nedir?

Brüt metrekare ise size ait olacak toplam alanı ifade eder. Bu alana duvarlar ve kolonlar yani fiziken kullanamayacağınız alanlar da dahildir. Ayrıca balkon, taraça, merdiven boşlukları gibi alanlar da brüt metrekareye dahildir.

Sözleşmede Yazan Net Metrekare Gerçeği Yansıtmıyorsa Ne Yapılır?

Net ve brüt metrekare arasındaki farkın oluşturduğu en büyük hayal kırıklığı projeden alınan evlerde yaşanıyor. Brüt metrekaresine bakarak projeden ev alanlar evin gerçeği ile karşılaştıklarında beklentilerinin çok daha altında olan bir alanla karşılaşabiliyor.

Net ve brüt metrekarenin oluşturduğu farkın önüne geçebilmek için çıkan yönetmelikte net ve brüt metrekarenin sözleşmede açık bir şekilde yer alması gerektiği ifade ediliyor. Tüketiciyi korumaya yönelik bu Tüketici Kanunu maddesine göre özellikle projeden yapılan satışlarda evin net metrekaresi yani toplam yaşam alanı belirtilmek zorunda. Sözleşmede yazan net metrekare ile size teslim edilen evin net metrekaresi arasında fark olursa yasaların sizin tarafınızda olacağını unutmayın.

Ev sahibi olmak için konut kredisi çekmeye karar verdiyseniz en uygun konut kredisini Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracıyla bulabilirsiniz.
Konut Kredisi Hesaplamak İçin Tıklayın

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

17 Oy

-

3,06 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye 27.09.2022

  HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye

 • Dijital Ayak İzi Nedir? 27.09.2022

  Dijital Ayak İzi Nedir?

 • Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme 26.09.2022

  Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme

 • Borsada Neler Oldu? Bundan Sonra Neler Olacak? 22.09.2022

  Borsada Neler Oldu? Bundan Sonra Neler Olacak?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon