Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Emekli Maaşı Promosyonu Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 6.01.2023 Güncelleme Tarihi: 26.03.2024

Emeklilerin bankalardan aldıkları ek prim ödenekleri, emekli maaşı promosyonu olarak adlandırılır.

Emekli Maaşı Promosyonu Nedir?
Finans kuruluşlarının sunduğu bu teşvik programı, yalnızca emeklilere maddi destek sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bankalar arasındaki rekabeti artırarak daha iyi hizmetler sunulmasına da olanak tanır. HangiKredi olarak emekli maaşı promosyonu ile ilgili merak edilen tüm detaylara değinerek rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Emekli Maaşı Promosyonu Nedi̇r?

Hükûmet, 2017 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla bankalarla bir protokol imzaladı. SGK’nın kamu bankalarına ek olarak 18 özel banka ile anlaşma sağlaması ile mart ayından itibaren emeklilere promosyon ödemeleri yapılmaya başladı.

Banka promosyonları, güncel olarak kamudan ya da özel kurumlardan emeklilik hakkı elde etmiş ve aylığı bağlanmış olan kişilere tanınan ek bir primdir. Program ile bankacılık alanında kullanılan promosyon sistemi, emekli maaşı alanlar için de uygulanmaya başladı. Emekli maaşı banka promosyonu sistemine katılmak için bazı şartlar bulunuyor. 3 senelik taahhüt süresi dolanlar ya da emekli maaşını almaya yeni başlayanlar, promosyon başvurusu yaparak ödeme alabiliyor.

Emeklilerin bu promosyondan yararlanabilmesi için ilk olarak hesaplarının bağlı olduğu banka şubesine giderek sözleşme imzalamaları gerekiyor. Dilerseniz emekli maaşının nasıl hesaplandığını öğrenmek için Bilgi Merkezi içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Emekli Maaşı Promosyon Mi̇ktarını Artırmak Mümkün mü?

Bankalar, çeşitli kampanyalar düzenleyerek emekli için avantajlı fırsatlar sunuyor. Emeklilerin aldıkları promosyon miktarını artırmaları mümkün. Promosyonu artıran etkenlerin başında otomatik ödeme talimatı vermek veya emekli bir tanıdığını bankaya müşteri olarak kazandırmak geliyor. Promosyon tutarları ise emekli maaşlarına göre belirleniyor. Dilerseniz bankaların emeklilik promosyon ve avantajlarını inceleyerek kurumların sunduğu teklifleri karşılaştırabilir, size en uygun seçeneği kolayca belirleyebilirsiniz.

Hangi̇ Banka Ne Kadar Emekli Maaşı Promosyonu Ödüyor?

2024 emekli maaş promosyonu ödemelerindeki rakamlar, bankalara göre değişiklik gösterir. Finans kuruluşları, bu ek ödemeler için aldığınız maaşı göz önünde bulundurur. Yani promosyon meblağı, sabit bir alt ve üst sınır üzerinden belirlenir. Bu doğrultuda daha yüksek emekli maaşı alanların promosyon tutarının da fazla olacağı söylenebilir. 2024 yılı promosyon kampanyalarında son durum ise şöyle:

Banka Adı 3,500 TL Altı Emekli Maaşı 3,500 - 7,500 TL Arası Emekli Maaşı 7,500 - 10,000 TL Arası Emekli Maaşı 10,000 TL Üzeri Emekli Maaşı
Akbank 6.000 TL 7.000 TL 9.000 TL 10.000 TL
DenizBank 6,000 TL 7,000 TL 9,000 TL 10,000 TL
Fibabanka 3,000 TL 3,500 TL 4,500 TL 5,000 TL
Garanti BBVA 4,500 TL 5,250 TL 6,750 TL 7,500 TL
ING 6,000 TL 7,000 TL 9,000 TL 10,000 TL
VakıfBank 3,000 TL 3,500 TL 4,500 TL 5,000 TL
Yapı Kredi 4,500 TL 5,250 TL 6,750 TL 7,500 TL
İş Bankası  4,500 TL 5,250 TL 6,750 TL 7,500 TL

2024 yılının Ocak ayında yapılan zam ile emekli maaşları arttı, dolayısıyla bankaların emeklilere sunduğu ödeme teklifleri de yükseldi. Örneğin; Yapı Kredi, emekli maaşını bünyesine taşıyanlara 12.000 TL’ye varan nakit ödeme sağlar. Buna ek olarak Kuveyt Türk ve diğer bazı bankalar, emekli maaşı yatmadan 2 gün önce faizsiz para çekme gibi olanaklar tanır. Farklı kurumların sunduğu kampanyaları detaylı şekilde incelemek isterseniz “Bankaların Emeklilik Promosyonları” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Emekli Maaşı Promosyon Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı promosyon sorgulama işlemi internet üzerinden kolayca yapılabilir. Bu işlem için emekli maaşı alınan bankanın internet sitesine girmeniz yeterlidir. Ardından T.C. kimlik numaranızı ve telefonunuza gelen kodu yazarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Promosyonu Nedir?

Emekliler, maaşlarını farklı bir bankaya taşıyarak promosyon almaya hak kazanabilir. Ancak 2024’te emekli maaşı taşıma promosyonuna dair bazı şartlar bulunuyor. Örneğin; yeni bankanızla 3 yıllık bir taahhütname imzalamanız gerekir. Ayrıca sizden otomatik ödeme talimatı gibi koşulları da kabul etmeniz istenebilir. Bankalar arasında değişen promosyon rakamları ve emeklilere özel fırsatlar da bulunur. Dilerseniz emekli kredisi çekme şartlarını öğrenebilir, bankaların sunduğu avantajlı kampanyalara göz atabilirsiniz.

Farklı Bankaya 3 Yıl Dolmadan Emekli Maaşı Taşınabilir mi?

Emekli olduğunuzda maaşınızı almak istediğiniz bankayı belirlemeniz gerekir. Bu noktada tercih edebileceğiniz çok sayıda kamu ve özel banka seçeneği bulunur. Tabii seçtiğiniz bankaya göre onay vermeniz gereken şartlar da değişiyor.

Taahhüt süresini tamamlamadan emekli maaşınızı nispeten daha fazla promosyon veren bir bankaya taşımak isteyebilirsiniz. Zira artan maaşlardan sonra bankaların sunduğu promosyon rakamları da bir hayli yükselmiş durumda. Bu noktada emekli maaşı promosyon yenileme formülünden yararlanabilirsiniz.

3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma sürecinde öncelikle cayma bedeli ödemeniz gerekir. Taahhüde uymadığınız için sizden istenen bu ödeme, promosyon tutarına göre belirlenir. 3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma cayma bedelini ödedikten sonra bankanızı değiştirebilirsiniz.

Emekli Maaşı Taşıma Cayma Bedeli Ne Kadardır?

3 yıl dolmadan emekli maaşı taşımak için öncelikle cayma bedelini tamamen ödemek gerekir. Durum böyleyken hâlihazırda promosyon aldıkları bankadan ayrılmak isteyen emeklilerin aklında bazı soru işaretleri oluşabilir. Bu noktada cayma bedelinin promosyon tutarı üzerinden hesaplandığını tekrar hatırlatalım. Yani aldığınız miktar ne kadarsa ödemeniz gereken bedel de ona göre belirlenir.

3 Yıl Dolmadan Taşıma İşlemi Yapılırsa Emekli Maaşı Banka Promosyonu Bozulur mu?

Daha yüksek emekli maaşı promosyon ücreti almak ya da başka avantajlardan yararlanmak için banka değişikliğine gidebilirsiniz. Emekli maaş promosyon süresi dolmadan aylığını taşımak isteyenler, cayma bedeli ödeyerek bu işlemi yapabilir. Bu durumda emekli maaşı promosyonu tamamen bozulmaz; çünkü sizden yalnızca kalan taahhüt süresi kadar ödeme yapmanız istenir. Ardından emekli maaşınızı taşıyabilir ve yeni bankanızdan promosyon alabilirsiniz.

3 Yıl Dolmadan Bankalar Arası Emekli Maaşı Nasıl Taşınır?

3 yıl dolmadan emekli maaşı taşımadan önce tercih edilecek bankayı belirlemek bir hayli önemli. Karar sürecinde bankaların emekli promosyonlarını ve bu teklifler ile sunulan avantajları göz önünde bulundurmanız önerilir. Böylece bankalar arasında değişen fırsatlardan yararlanma şansınız olur. Seçiminizi yaptıktan sonra emekli maaşı taşıma işlemlerine başlayabilirsiniz. 3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma, e-Devlet üzerinden kolayca yapılır. Bu süreçte izleyeceğiniz adımlar ise şöyle:

 • e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra ilgili bölüme şifre yazılır.
 • Ana sayfadaki kurumlar listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu seçilir.
 • 4A, 4B, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur seçeneklerinden birine tıklanır.
 • “Banka ve Adres Değişikliği” bölümüne girilir.
 • Açılan sayfada yer alan bankalardan biri tercih edilir.
 • İşlemi kaydettikten sonra süreç tamamlanır.

Banka değiştirme talebi, Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilir. İşlem tamamlandıktan belirli bir süre sonra sonucu öğrenmeniz mümkün olur. 3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma sürecini bankaların şubelerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için nüfus cüzdanınızla maaşınızı almak istediğiniz bankaya başvurmanız yeterli olur.

Kaç Gün İçerisinde Emekli Maaşı Taşınabilir?

Emekli maaşı taşıma süresi, Sosyal Güvenlik Kurumunun başvuruya onay verme zamanına göre değişebilir. Genellikle birkaç gün içerisinde yaptığınız emekli maaş promosyon başvurusu yanıtlanır. Başvuru sonucunu e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz. SGK’nın başvuruya yaptığı dönüş, “Emekli Aylık Bilgisi” başlığında yer alır. Onay aldığınız takdirde yeni bankanızdan talebi gerçekleştirdiğiniz ayda emekli maaşınızı alabilirsiniz.

HangiKredi ile Bankaların Emeklilik Promosyonlarını Kolayca Karşılaştırabilirsiniz!

Bankalardan emekli maaşı almak ve çeşitli fırsatlardan yararlanmak için HangiKredi’den destek alabilirsiniz. HangiKredi üzerinden yeni emekli olanları ve hâlihazırda maaş alanları bekleyen avantajları görmeniz mümkün olur. Üstelik bankalar arasında değişen emekli maaşı promosyonlarını da öğrenebilirsiniz.

Karar verme aşamasında emekli maaşını taşıyanlara cazip faiz oranları ve ödeme kolaylıkları sunan bankaları incelemeniz faydalı olabilir. Dilerseniz emekli kredisi faiz oranları ve promosyon koşulları gibi konularda detaylı bilgi edinmek için HangiKredi’yi ziyaret edebilir, bankaları kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

211 Oy

-

3,72 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?