Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

3 Yıl Dolmadan Emekli Maaşı Taşınabilir mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 6.01.2023 Güncelleme Tarihi: 13.03.2023

Emekli olduğunuzda maaşınızı almak istediğiniz bankayı belirlemelisiniz.

3 Yıl Dolmadan Emekli Maaşı Taşınabilir mi?
Seçtiğiniz bankaya göre onay vermeniz gereken şartlar da değişir. Ancak her koşulda sizden belirli bir taahhüt süresini kabul etmeniz istenir. Emekliler, maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan almayı taahhüt ederek promosyondan yararlanır.

Farklı Bankaya 3 Yıl Dolmadan Emekli Maaşı Taşınabilir mi?

Emekli olduğunuzda maaşınızı almak istediğiniz bankayı belirlemeniz gerekir. Bu sırada tercih edebileceğiniz çok sayıda kamu ve özel banka seçeneği var. Tabii seçtiğiniz bankaya göre onay vermeniz gereken şartlar da değişiyor. Ancak her koşulda sizden belirli bir taahhüt süresini kabul etmeniz istenir. Emekliler, maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan almayı taahhüt ederek promosyondan yararlanır. Emekli maaşı promosyonu, bu şartı kabul ettiğiniz takdirde takip eden aylarda ve tek seferliğine hesabınıza yatırılır.

Taahhüt süresini tamamlamadan emekli maaşınızı nispeten daha fazla promosyon veren bir bankaya taşımak isteyebilirsiniz. Zira artan maaşlardan sonra bankaların sunduğu promosyon rakamları bir hayli yükselmiş durumda. Fakat 3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma sürecinde öncelikle cayma bedeli ödemeniz gerekir. Taahhüde uymadığınız için sizden istenen bu ödeme, promosyon tutarına göre belirlenir. 3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma cayma bedelini ödedikten sonra bankanızı değiştirebilirsiniz.

3 Yıl Dolmadan Taşıma İşlemi Yapılırsa Emekli Maaşı Banka Promosyonu Bozulur mu?

Daha yüksek emekli maaşı promosyon ücreti almak ya da başka avantajlardan yararlanmak için banka değişikliğine gidebilirsiniz. Taahhüt süresi dolmadan emekli maaşını taşımak isteyenler, cayma bedeli ödeyerek bu işlemi yapabilir. Bu durumda emekli maaşı promosyonu tamamen bozulmaz. Çünkü sizden yalnızca kalan taahhüt süresi kadar ödeme yapmanız istenir. Ardından emekli maaşınızı taşıyabilir ve yeni bankanızdan promosyon alabilirsiniz.

play image

3 Yıl Dolmadan Bankalar Arası Emekli Maaşı Nasıl Taşınır?

3 yıl dolmadan emekli maaşı taşımadan önce tercih edilecek bankayı belirlemek bir hayli önemli. Karar sürecinde bankaların emekli promosyon ve avantajlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylece bankalar arasında değişen fırsatlardan yararlanma şansınız olur. Seçiminizi yaptıktan sonra emekli maaşı taşıma işlemlerine başlayabilirsiniz. 3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma, e-Devlet üzerinden kolayca yapılır. Bu süreçte izleyeceğiniz adımlar ise şöyle:

 • e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra ilgili bölüme şifre yazılır.
 • Anasayfadaki kurumlar listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu seçilir.
 • 4A, 4B, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur seçeneklerinden birine tıklanır.
 • “Banka ve Adres Değişikliği” bölümüne girilir.
 • Açılan sayfada yer alan bankalardan biri tercih edilir.
 • İşlemi kaydettikten sonra süreç tamamlanır.
3 Yıl Dolmadan Emekli Maaşı Taşıma

Banka değiştirme talebi, Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilir. Ardından belirli bir süre sonra sonucu öğrenmeniz mümkün olur. 3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma sürecini bankaların şubelerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için nüfus cüzdanınızla maaşınızı almak istediğiniz bankaya başvurmanız yeterli olur.

Kaç Gün İçerisinde Emekli Maaşı Taşınabilir?

Emekli maaşı taşıma süresi, Sosyal Güvenlik Kurumunun başvuruya onay verme zamanına göre değişebilir. Başvuru genellikle birkaç gün içerisinde cevaplanır. Sonucu, e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz. SGK’nın başvuruya yaptığı dönüş, “Emekli Aylık Bilgisi” başlığında yer alır. Onay aldıktan sonra yeni bankanızdan talebi gerçekleştirdiğiniz ayda emekli maaşınızı alabilirsiniz.

Emekli Maaşı Taşıma Cayma Bedeli Ne Kadardır?

3 yıl dolmadan emekli maaşı taşımak için öncelikle cayma bedelini tamamen ödemek gerekir. Durum böyleyken hâlihazırda emekli promosyonu aldıkları bankadan ayrılmak isteyenlerde bazı soru işaretleri oluşabilir. Bu noktada cayma bedelinin promosyon tutarı üzerinden hesaplandığını tekrar hatırlatalım. Yani aldığınız miktar ne kadarsa ödemeniz gereken bedel de ona göre belirlenir. Aşağıdaki örnek üzerinden bu hesaplamayı daha rahat anlayabilirsiniz:

Açıklama  Hesaplama 
Toplam Emekli Promosyonu  7.200 TL
Tamamlanan Taahhüt Süresi  12 Ay
Kalan Taahhüt Süresi 24 Ay
Ödenecek Cayma Bedeli

7.200 TL / 36 ay = 200 TL

200 TL x 24 ay = 4.800 TL

Örnekte verilen rakamlara göre henüz taahhüdünün 12 ayını tamamlayan emekli, maaşını taşımak istediğinde 4.800 TL cayma bedeli öder. Bu tutar, kalan 24 aylık taahhüdü karşılar. Söz konusu ödemeyi gerçekleştirdikten sonra yeni bankanıza geçebilir ve tekrar emekli promosyonu alabilirsiniz.

HangiKredi ile Bankaların Emeklilik Promosyonlarını Kolayca Karşılaştırabilirsiniz!

HangiKredi, bankalardan emekli maaşı almak ve çeşitli fırsatlardan yararlanmak gibi tüm konularda size destek vermeye hazır. HangiKredi üzerinden yeni emekli olanları ve hâlihazırda maaş alanları bekleyen avantajları görebilirsiniz. Bankalar arasında değişen emekli maaşı promosyonlarını öğrenmeniz de mümkün. Ayrıca emekli maaşını taşıyanlara cazip faiz oranları ve ödeme kolaylıkları sunan bankaları incelemeniz faydalı olabilir. Dilerseniz emekli promosyonlarına dair tüm detaylar için HangiKredi’yi ziyaret edebilir, bankaları kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

11 Oy

-

4,36 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • 5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri 20.03.2023

  5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri

 • e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir? 17.03.2023

  e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

 • Bankaların Batması Ne Anlama Geliyor? 16.03.2023

  Bankaların Batması Ne Anlama Geliyor?

 • Dünya Piyasalarını Etkileyen FED Nedir? 13.03.2023

  Dünya Piyasalarını Etkileyen FED Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon