Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Emekli Maaşı Hangi Bankadan Alınmalı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 13.08.2020 Güncelleme Tarihi: 20.05.2024

Öncelikle Türkiye’de emekli maaşı alma konusundaki dün ve bugün arasındaki farklara kısaca göz atalım.

Emekli Maaşı Hangi Bankadan Alınmalı?
Bir süre önceye kadar emekli maaşı belli başlı bankalardan alınabiliyordu. Emekli vatandaşların maaşlarını hangi bankalardan alacağına karar veren kriter, emeklilerin çalıştıkları kurumlardı. Bir çalışan, emekli olduğunda bağlı olduğu kurumun işbirliği yaptığı bankadan emekli maaşını almak durumundaydı. Emekliler, maaşını almak için başka bir banka tercihi yapamıyordu.

Emekli maaşınızı istediğiniz bankadan alabilirsiniz ve seçeceğiniz banka size özel fırsatlar sunabilir. Peki sizin için en avantajlı banka hangisi?

Önceden sadece belirli bankalardan alınabilen emekli maaşı, günümüzde her bankadan alınabilmektedir. Dolayısıyla emekliler için bankalar arasında bir fark kalmadı. Fakat bankalar, emeklileri de müşteri olarak kazanmak için özel kampanyalar yapmaktadır. Bu kampanyalar kapsamında emekli maaşını ilgili bankaya taşıyan emekliler nakit ikramiye, kolay kredi kullanma, esnek ödeme planı, düşük faiz oranları gibi avantajlara sahip olurlar.

Geçmiş yıllarda emekli maaşı verme yetkisi bulunan birkaç banka vardı. Emekli vatandaşların maaşlarını hangi bankalardan alacağına karar veren kriter, emeklilerin çalıştıkları kurumlardı. Bir çalışan, emekli olduğunda bağlı olduğu kurumun iş birliği yaptığı bankadan emekli maaşını almak durumundaydı. Emekliler, maaşını almak için başka bir banka tercihi yapamıyordu.

Banka haricinde emeklilerin maaş aldığı bir başka kurum ise postanelerdi. Emekli vatandaşlar, maaşlarını PTT şubelerinden de çekebiliyordu. Geçmişteki emekli maaşı alma kriterleri günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. İsteyenler ya çalıştıkları kurumun bağlı olduğu bankalardan ya da PTT şubelerinden emekli maaşını alabilirler. Fakat bununla birlikte seçim opsiyonu doğrudan emeklilere geçmiş durumdadır. Çünkü artık emekli maaşı almak için bir banka zorunluluğu bulunmamaktadır. Emekli olan her vatandaş, maaşını istediği bir bankadan alabilmektedir.

Aldığınız maaş miktarının belirlenme kriterleri hakkında detaylı bilgi almak için “Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Farklı Bankalardan Maaş Almak Neden Önemli?

Türkiye’de hizmet veren banka ve bu bankaların şube sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu durum da bankacılık hizmeti almak isteyenler için önemli bir avantaja dönüşmektedir. Aynı şekilde emekliler de maaşını alabileceği pek çok seçeneğe sahip olmaktadır. Emekli olarak maaş bankanızı kendinize göre bazı kriterler doğrultusunda seçebilirsiniz. Fakat avantajlı ve kazançlı durumda olmanızı sağlayacak bazı detaylar mevcuttur.

Farklı bankalardan maaş almayı önemli kılan birden fazla detay vardır. Bu detaylardan bir ya da birkaçı sizin için avantajlı olabilir. Dolayısıyla emekli maaşınızı taşımadan önce bu detayları göz önünde bulundurmalısınız.

 • Emekliler, maaş aldıkları bankayı değiştirip maaşını farklı bir bankaya taşırsa ikramiye almaya hak kazanabilir. Dolayısıyla farklı bir bankadan emekli maaşı almak, ek gelir elde etme fırsatı sunar.
 • Farklı bankadan emekli maaşı almanın bir başka avantajı da maaş alınan bankanın özel uygulamalarından yararlanma fırsatıdır. Bazı bankalar, maaşını taşıyan emekliler için özel fırsatlar sunar. Düşük faizli ve uzun vadeli kredi, peşinatsız konut kredisi gibi uygulamalar, bu avantajlara örnektir.

Emekli Maaşı Taşıma İşlemleri

Bankaların sunduğu avantajlardan yararlanmak isteyen emekliler, ilk olarak maaş taşıma işlemi yapmalıdır. Emekliler, önce bankaların promosyon ve uygulamaları hakkında bilgi sahibi olarak maaşını istediği bir bankaya taşıyabilir. Maaşını istediği bir bankaya taşımak isteyen emekli vatandaşların tercih edebileceği iki farklı yol vardır. Bunlardan biri bankayı ziyaret edip yüz yüze görüşme yapmak, diğeri ise internet üzerinden işlem gerçekleştirmektir.

Banka şubesinden maaş taşıma işlemi çok zor değildir. Sıra numarası almak suretiyle vezneden bu işlem gerçekleştirilebilir. Fakat şubeye gitmek, sıra beklemek gibi işlemler için zamana ihtiyaç vardır. Zaman konusunda bir kısıt varsa emekli maaşı taşıma işlemi online olarak da yapılabilir.

Online işlemler için iki farklı kanal tercih edilebilir. E-devlet üzerinden emekli maaşı taşımak mümkündür. Bununla birlikte doğrudan ilgili bankanın mobil uygulaması kullanılarak da maaş taşıma işlemi gerçekleştirilebilir.

E-Devlet ile Emekli Maaşı Nasıl Taşınır?

İnternet üzerinden emekli maaşını yeni bir bankaya taşımak istiyorsanız, e-devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızla platforma giriş yapmalısınız. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet sayfasından, emeklilik türünüze göre;

seçeneklerinden size uygun olanı seçmelisiniz. Ardından karşınıza maaşınızı aldığınız bankanın ya da PTT’nin bilgileri gelir. Açılan ekranda “Banka/Şube Bilgilerinizi Değiştirmek İçin Tıklayın” butonu görünür. Bu butona tıkladıktan sonra maaş almak istediğiniz yeni bankanın bilgilerini girmelisiniz. Girmeniz gereken bilgiler şöyledir:

 1. Şehir
 2. Banka Adı
 3. Banka Şubesi

Gerekli bilgileri girdikten sonra işlemi onaylamanız hâlinde emekli maaşınızı farklı bir bankaya taşımış olursunuz. Eğer yararlanmak istediğiniz bir kampanya varsa taşıma işleminden sonra banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Cep Bankacılığı ile Maaş Taşıma

Online işlem yaparak maaş taşıma işleminin bir diğer yöntemi, cep bankacılığı / mobil bankacılıktır. Cep bankacılığı ile emekli maaşınızı taşımak istiyorsanız öncelikle maaşınızı taşımak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirmelisiniz. Daha sonra uygulama içindeki;

 • Emekli Maaşı Taşıma İşlemleri
 • Maaş Taşıma ve Talimat Verme

adımlarını izlemek suretiyle maaş taşıma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer söz konusu banka ile hâlihazırda çalışıyorsanız bu işlem oldukça pratiktir ve birkaç dakikada tamamlanır.

İlk Emekli Maaşımı Nereden Almalıyım?

İlk emekli maaşınızı almak için, hangi bankanın en avantajlı teklifleri sunduğunu karşılaştırmak önemlidir. Bankalar genellikle yeni emeklilere özel promosyonlar ve avantajlar sunar. HangiKredi üzerinden farklı bankaların emekli maaşı tekliflerini karşılaştırarak en iyi seçeneği bulabilirsiniz. Böylece yüksek promosyon ödemeleri, düşük işlem ücretleri ve avantajlı faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Hangi Bankadan Emekli Maaşı Alınmalı?

Emekli maaşını almak için seçilecek bankaya titizlikle karar verilmelidir. Hemen her banka benzer avantajlar sunar fakat sunulan avantajların boyutları değişken olabilir. Örneğin bir banka 500 TL ikramiye verirken başka bir bankada bu miktar 2.000 TL olabilir. Bir banka düşük faizli emekli kredisi imkânı sunarken diğer banka esnek vade ve ödeme planı ile teklif sunabilir.

Emeklilerin maaşlarını taşıması, bankalar için yeni bir müşteri kazanmak demektir. Bu nedenle bankalar arasında bu konuda da bir rekabet vardır ve her banka, belirli aralıklarla kampanyalarını günceller. Dolayısıyla maaşınızı taşımadan önce tüm bankaların güncel tekliflerini değerlendirmelisiniz.

Emeklilere sunduğu avantajlarla öne çıkan bankalardan bazıları ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. İş Bankası
 2. Akbank
 3. Garanti BBVA
 4. Halkbank
 5. Denizbank
 6. ING
 7. TEB

Emekli Maaşı Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emekli maaşı taşımak, uzun vadede getirisi olan bir işlemdir. Bu nedenle emekli maaşını taşıdıktan 1-2 ay sonra bu işlemi iptal etmek ya da farklı bir bankaya geçiş yapmak, maaş taşıma avantajlarından yararlanma ihtimalini ortadan kaldırır. Bu nedenle emekli maaşı, 1 ila 3 yıl boyunca taşınmış olan bankadan alınmalıdır. Ancak bu şekilde avantajlardan yararlanmak mümkün olabilmektedir.

Bir başka önemli nokta ise maaşını taşıyan emeklinin güncel borç durumudur. Maaş aldığı mevcut bankasında borcu olan emekli, banka ile yaptığı anlaşma gereğince maaşını başka bir bankaya taşıyamayabilir. Aynı şekilde maaş alınan banka ile emekli arasında herhangi bir taahhüt olmaması gerekir. Bu gibi durumlarda emekliler maaşlarını yeni bir bankaya taşıyamaz. Ayrıca borçlu olan emekliler, konu ile ilgili “Emekli Maaşı Haczedilebilir mi?” başlıklı yazımızdan da bilgi alabilir.

Emekli maaşınızı taşıdığınız banka hesabında birikim yapmayı da tercih edebilirsiniz. Bunun için mevduat hesaplarındaki güncel faiz oranları ve banka teklifleri hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

568 Oy

-

380108,85 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

7 Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?