Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Emekli Maaşı Hangi Bankadan Alınmalı?

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 13.08.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Öncelikle Türkiye’de emekli maaşı alma konusundaki dün ve bugün arasındaki farklara kısaca göz atalım.

Emekli Maaşı Hangi Bankadan Alınmalı?
Bir süre önceye kadar emekli maaşı belli başlı bankalardan alınabiliyordu. Emekli vatandaşların maaşlarını hangi bankalardan alacağına karar veren kriter, emeklilerin çalıştıkları kurumlardı. Bir çalışan, emekli olduğunda bağlı olduğu kurumun işbirliği yaptığı bankadan emekli maaşını almak durumundaydı. Emekliler, maaşını almak için başka bir banka tercihi yapamıyordu.

Öncelikle Türkiye’de emekli maaşı alma konusundaki dün ve bugün arasındaki farklara kısaca göz atalım.

Bir süre önceye kadar emekli maaşı belli başlı bankalardan alınabiliyordu. Emekli vatandaşların maaşlarını hangi bankalardan alacağına karar veren kriter, emeklilerin çalıştıkları kurumlardı. Bir çalışan, emekli olduğunda bağlı olduğu kurumun işbirliği yaptığı bankadan emekli maaşını almak durumundaydı. Emekliler, maaşını almak için başka bir banka tercihi yapamıyordu.

Banka haricinde emeklilerin maaş aldığı bir başka kurum ise postanelerdi. Emekli vatandaşlar, maaşlarını PTT kurumlarından da çekebiliyordu. Geçmişteki emekli maaşı alma kriterleri günümüzde de geçerli. İsteyenler ya çalıştıkları kurumun bağlı olduğu bankalardan ya da PTT şubelerinden emekli maaşını alabiliyor. Fakat bugünlerde emeklilerin seçim şansı, geçmişe göre çok daha fazla. Çünkü artık emekli maaşı almak için bir banka zorunluluğu bulunmuyor. Emekli olan her vatandaş maaşını istediği bir bankadan alabilir durumda.

Önerilen İçerik: Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Farklı Bankalardan Maaş Almak Neden Önemli?

Türkiye’deki banka sayısı, eskiye göre çok daha fazla ve bu durum, toplumun her kesiminden bireyler için büyük bir avantaja dönüşebiliyor. Düşük faizli kredi ve promosyon vb. uygulamalar, artık çok daha görünür durumda. Dolayısıyla TC vatandaşı olan ve Türkiye sınırları içinde yaşayan her birey gibi emekliler de bankaların bu avantajlarından yararlanabiliyor. Buna ek olarak emeklileri ilgilendiren bir kaç konu daha var.

Şimdi avantaja dönüşebilen bu cevapları sıralayalım. İşte emekli maaşı alırken farklı banka tercihlerinin önemi:

 • Emekliler, maaş aldıkları bankayı değiştirip farklı bir bankadan emekli maaşı alırsa ikramiye almaya hak kazanabilir. Dolayısıyla farklı bir bankadan emekli maaşı almak demek, ek gelir elde etmek anlamına geliyor.
 • Farklı bankadan emekli maaşı almanın bir başka avantajı, maaş alınan bankanın özel uygulamalarından yararlanma fırsatıdır. Bazı bankalar, maaşını taşıyan emekliler için özel fırsatlar sunabiliyor. Düşük faizli ve uzun vadeli banka kredisipeşinatsız konut kredisi gibi uygulamaları bu avantajlar arasında gösterebiliriz.

Dolayısıyla farklı bir bankadan maaş alan emekli vatandaşlar, daha avantajlı fırsatlardan yararlanabilir. Peki, emeklilerin bu fırsatlardan faydalanmaları için ne yapmaları gerekiyor?

Emekli Maaşı Taşıma İşlemleri

Bankaların sunduğu avantajlardan yararlanmak isteyen emekliler, ilk olarak maaş taşıma işlemi yapmalıdır. Emekliler, önce bankaların promosyon ve uygulamaları hakkında bilgi sahibi olarak maaşını istediği bir bankaya taşıyabilir.

İlk olarak banka yetkilileri ile birebir yapılan görüşme işlemlerinden bahsedelim. Bu işlem için emeklileri maaşını taşımak istediği bankayı ziyaret etmeleri gerekiyor. Normal yöntemlerle banka gişesinden sıra alınarak maaş taşıma talebi gün içinde hemen gerçekleşir.

Diğer yöntem ise online işlemlerdir. Emekli maaşı taşıma işlemi, bir bankayı fiziki olarak ziyaret etmeden de yapılabilir. Bu işlem, e-Devlet sistemi üzerinden tamamlanır. 5-10 dakika gibi kısa bir sürede emekli maaşı yeni bir bankaya internet üzerinden taşınabilir.

Önerilen İçerik: e-Devlet ile Kredi Notu Sorgulama

Maaş taşımak için kullanılan bir diğer işlem ise mobil bankacılıktır. Kullanıcılar, maaşını taşımak istediği bankanın cep/mobil uygulamasını kullanarak da maaşını pratik bir şekilde taşıyabilir. 

Öncelikle online işlemler ile maaş taşımanın ilk basamağı olan e-Devlet sisteminden bahsedelim.

E-Devlet ile Emekli Maaşı Nasıl Taşınır?

İnternet üzerinden emekli maaşını yeni bir bankaya taşımak isteyenler, www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek bu isteğini gerçekleştirebilir. Sisteme TC kimlik numarası ve şifre bilgileri ile giriş yapan emekliler, daha sonra T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına tıklamalıdır. Bu sayfada 4A, 4B ve 4C Banka ve Adres Değişikliği isimli farklı seçenekler çıkar. Bu seçeneklerden uygun olanı seçen emekli vatandaşların karşısına maaş aldığı banka ya da PTT bilgilerinin olduğu bir ekran açılır.

Açılan ekranda “Banka/Şube Bilgilerinizi Değiştirmek İçin Tıklayın” butonu görünür. Bu butona tıkladıktan sonra maaş almak istenen yeni bankanın bilgileri girilmelidir.

 • Şehir
 • Banka Adı
 • Banka Şubesi

Yukarıdaki bilgiler girildikten sonra güncelle butonuna tıklamak yeterlidir. Bu işlemleri gerçekleştiren emekliler, maaşını yeni ve istedikleri bir bankaya internet üzerinden taşımış olur.

Cep Bankacılığı ile Maaş Taşıma

Online işlem yaparak maaş taşıma işleminin bir diğer yöntemi, cep bankacılığıdır. Cep/telefon bankacılığı ile maaş taşımak isteyen emekliler, öncelikle taşıma işlemi yapmak istediği bankanın cep uygulamasını telefonlarına indirmelidir. Daha sonra uygulama içindeki:

 • Emekli Maaşı Taşıma İşlemleri
 • Maaş Taşıma ve Talimat Verme

butonları aracılığıyla maaş taşıma işlemi cepten mobil yöntemlerle tamamlanabilir. Bu yöntem de e-Devlet ile yapılan maaş taşıma işlemleri gibi pratiktir. 

Hangi Bankadan Emekli Maaşı Alınmalı?

Öncelikle bu soruya cevap vermek için kapsamlı bir araştırma yapmak gerektiğini belirtelim. Zira günümüzde faaliyet gösteren yeni ve köklü bankalar, bu konu hakkında farklı uygulamalar ile müşterilerinin karşısına çıkıyor. Bir rekabet ortamı yaratılmasının emekliler için olumlu bir durum olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü bu durum emekli vatandaşlara kendileri için avantajlı olan bir bankayı daha rahat seçme imkânı yaratıyor.

Emekli maaşı almak için doğru bankayı tercih etmek için her şeyden önce bankaların vaatlerini dinlemek gerekiyor. Çünkü bankaların avantajlı uygulamaları, emeklilerin tutumlarını direkt olarak değiştirme potansiyeline sahip. Peki, avantajlı promosyon ve uygulamalar ile dikkat çeken bankalar hangileri? Şimdi maaşını taşıyan emeklilere avantajlı promosyonlar sunan bankaları sıralayalım:

 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi
 • Denizbank
 • ING
 • TEB

Bir emekli olarak maaşınızı bu bankalardan birine taşıyabilirsiniz ancak bankaların sunduğu imkânları ayrıntılı bir şekilde araştırmayı ihmal etmeyin. Örneğin bazı bankalar 2,000 TL’ye kadar promosyon verebiliyor. Diğer yandan bankanın size özel olarak sunduğu imkânlar hakkında da bilgi sahibi olun. Bu bilgileri edindikten sonra size en avantajlı gelen bir bankaya başvurarak emekli maaşınızı taşıyabilirsiniz.

Emekli Maaşı Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emekli maaşı taşımak, uzun vadede getirisi olan bir işlemdir. Bu nedenle emekli maaşını taşıdıktan 1-2 ay sonra bu işlemi iptal etmek ya da farklı bir bankaya geçiş yapmak, maaş taşıma avantajlarından yararlanma ihtimalini ortadan kaldırır. Bu nedenle emekli maaşı, 1 ila 3 yıl boyunca taşınmış olan bankadan alınmalıdır. Ancak bu şekilde avantajlarından yararlanılabilir.

Bir başka önemli nokta ise maaşını taşıyan emeklinin güncel borç durumudur.  Maaş aldığı mevcut bankada borcu olan emekli, banka ile yaptığı anlaşma gereğince maaşını başka bir bankaya taşıyamayabilir. Aynı şekilde maaş alınan banka ile emekli arasında herhangi bir taahhüt olmaması gerekir. Bu gibi durumlarda emekliler maaşlarını yeni bir bankaya taşıyamaz.

Emekli olan vatandaşlar, maaşlarını hangi bankalardan almalı? Emekli maaşı alınan bankanın emekliler için önemi ve avantajı ne? Bu makalede “vatandaşlar emekli maaşlarını hangi bankadan almalı” sorusuna ayrıntılı bir şekilde yanıt vereceğiz. Aynı zamanda emekli maaşı alan vatandaşların banka seçiminde hangi kriterlere dikkat etmeleri gerektiğinden bahsedeceğiz.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

12 Oy

-

4,17 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

9 Yorum

Son yorum
Son yorum 4.09.2020 • 13:44

Son yorum test

Yanıtla Beğen(0)
Mehmet Aslan
Mehmet Aslan 4.09.2020 • 00:00

Garanti Bankası bana 780 TL verdi ona geçtim. Değerlendirmenizi tavsiye ederim

Yanıtla Beğen(0)
Diğer Cevapları Göster
ikon
Cevap test 7.09.2020 • 14:30

Cevap yolladım geldi mi?

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon