Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

DASK Deprem Sigortası Fiyatları

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 20.11.2018 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

DASK ya da bilinen diğer adıyla Zorunlu Deprem Sigortası, depremin neden olabileceği maddi hasarlara karşı önlem alınmasını sağlayan bir sigorta türü.
DASK Deprem Sigortası Fiyatları
Ülkemiz için ciddi bir tehdit olan depreme karşı maddi önlem alabilmek için deprem sigortası tüm konutlar için zorunlu kılınmış durumda.

DASK ya da bilinen diğer adıyla Zorunlu Deprem Sigortası, depremin neden olabileceği maddi hasarlara karşı önlem alınmasını sağlayan bir sigorta türü. Ülkemiz için ciddi bir tehdit olan depreme karşı maddi önlem alabilmek için deprem sigortası tüm konutlar için zorunlu kılınmış durumda. Zorunlu Deprem  Sigortanın prim hesaplaması ise konut özelliklerine göre değişiyor…

Deprem sigortası hesaplaması nasıl yapılır?

Coğrafi konumu gereği deprem kuşağında yer alan ülkemiz, deprem riskine göre Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından 5 bölgeye ayrılmıştır. Türkiye Deprem Bölgeleri Haritasına göre yapılan bu ayrım, deprem sigortası hesaplama işleminin temelini oluşturur. DASK prim hesaplaması konutun bulunduğu risk bölgesine göre değerlendirilir.

Türkiye Deprem Bölgeleri Haritasına göre düşük deprem riski taşıyan bölgelerdeki DASK primleri daha düşük, yüksek deprem riski taşıyan bölgelerdeki DASK primleri ise daha yüksektir.

DASK Hesaplamak İçin Tıklayın

DASK hesaplarken konutun hangi özelliklerine bakılır?

Zorunlu deprem sigortası prim hesaplaması şu bilgilere göre yapılır:

 • Binanın bulunduğu deprem risk bölgesi
 • Binanın yapı tarzı (3’e ayrılır: Çelik, betonarme, karkas yapılar; yığma kagir yapılar; diğer yapılar.)
 • Meskenin brüt yüz ölçümü

DASK primlerinin belirlenmesinde 5 risk bölgesi ve 3 ayrı yapı tarzına göre 15 farklı prim seviyesi belirlenmiştir. DASK hesaplaması yapılırken ilk olarak deprem sonrasında alabileceğiniz en yüksek tutarı belirleyen teminat bedeli bulunur. Teminat bedeli, Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yayınlanan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatında yer alan tarife fiyatı ile çarpılır. Bu çarpım ile ödenecek sigorta tutarı belirlenmiş olur.

Farklı sigorta şirketinden farklı bir DASK poliçe teklifi alabilir miyim?

DASK deprem sigortası fiyatları her yıl yapı maliyetlerine bağlı olarak güncellenir. Zorunlu deprem sigortası prim tutarı tüm sigorta şirketleri için aynıdır. Yani, Zorunlu Deprem Sigortasını hangi sigorta şirketinden yaptırırsanız yaptırın aynı prim tutarını ödersiniz.

Hangikredi.com’dan DASK poliçe sorgulaması yaparak deprem sigortanızı hemen yaptırabilirsiniz.

DASK Sorgulamak İçin Tıklayın
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon