DASK Deprem Sigortası Fiyatları

DASK ya da bilinen diğer adıyla Zorunlu Deprem Sigortası, depremin neden olabileceği maddi hasarlara karşı önlem alınmasını sağlayan bir sigorta türü. Ülkemiz için ciddi bir tehdit olan depreme karşı maddi önlem alabilmek için deprem sigortası tüm konutlar için zorunlu kılınmış durumda. Zorunlu Deprem  Sigortanın prim hesaplaması ise konut özelliklerine göre değişiyor…

Deprem sigortası hesaplaması nasıl yapılır?

Coğrafi konumu gereği deprem kuşağında yer alan ülkemiz, deprem riskine göre Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından 5 bölgeye ayrılmıştır. Türkiye Deprem Bölgeleri Haritasına göre yapılan bu ayrım, deprem sigortası hesaplama işleminin temelini oluşturur. DASK prim hesaplaması konutun bulunduğu risk bölgesine göre değerlendirilir.

Türkiye Deprem Bölgeleri Haritasına göre düşük deprem riski taşıyan bölgelerdeki DASK primleri daha düşük, yüksek deprem riski taşıyan bölgelerdeki DASK primleri ise daha yüksektir.

DASK Hesaplamak İçin Tıklayın

DASK hesaplarken konutun hangi özelliklerine bakılır?

Zorunlu deprem sigortası prim hesaplaması şu bilgilere göre yapılır:

  • Binanın bulunduğu deprem risk bölgesi
  • Binanın yapı tarzı (3’e ayrılır: Çelik, betonarme, karkas yapılar; yığma kagir yapılar; diğer yapılar.)
  • Meskenin brüt yüz ölçümü

DASK primlerinin belirlenmesinde 5 risk bölgesi ve 3 ayrı yapı tarzına göre 15 farklı prim seviyesi belirlenmiştir. DASK hesaplaması yapılırken ilk olarak deprem sonrasında alabileceğiniz en yüksek tutarı belirleyen teminat bedeli bulunur. Teminat bedeli, Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yayınlanan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatında yer alan tarife fiyatı ile çarpılır. Bu çarpım ile ödenecek sigorta tutarı belirlenmiş olur.

Farklı sigorta şirketinden farklı bir DASK poliçe teklifi alabilir miyim?

DASK deprem sigortası fiyatları her yıl yapı maliyetlerine bağlı olarak güncellenir. Zorunlu deprem sigortası prim tutarı tüm sigorta şirketleri için aynıdır. Yani, Zorunlu Deprem Sigortasını hangi sigorta şirketinden yaptırırsanız yaptırın aynı prim tutarını ödersiniz.

Hangikredi.com’dan DASK poliçe sorgulaması yaparak deprem sigortanızı hemen yaptırabilirsiniz.

DASK Sorgulamak İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir