Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Bukalemun Sezonunu Anlayın ve Kazanın

Beste Uyanık

Yayımlama Tarihi: 25.04.2022 Güncelleme Tarihi: 3.04.2023

Kripto paralar popüler oldu olalı, dilimize birkaç terim pelesenk oldu.

Bukalemun Sezonunu Anlayın ve Kazanın
Fiyatlar düşünce ortaya çıkan ayı sezonu ile fiyatlar 50 dolar bile artsa hemen alevlenen boğa sezonundan bahsediyorum.

Pandemi sonrası çakılan Bitcoin ve altcoin fiyatlarının ardına, 4 Mayıs 2020 Bitcoin yarılamasının da eklenmesi ile uzun uzadıya bir boğa sezonu yaşadık. Kriptonun K’sini bilmeyenler bile dünyanın parasını kazandılar.

3 Trilyon Dolarlık Kripto Piyasası

Kripto piyasası toplamda 3 trilyon dolara kadar çıktı. Ancak güzel bir bahar rüzgarı gibi bilen bilmeyen herkese ciddi paralar kazandıran sezonun sonuna sonunda geldik. Nisan 2021’de yaşanan artış üzerine Ekim ayının ortalarında gelen ATH (All-time-high) sonrası son derece sert ve hazmı zor bir duraklama sezonuna girdik.  

Ortalama 13 aydır yaşadığımız ayı sezonunda insanlar ellerindeki bakiyelerini eritiyorlar. Ve inatla içinde bulundukları sektörün püf noktalarını aramak yerine, sağdan soldan duydukları ile yatırım yapıyorlar. Fenomenler düşen talebi canlandırmak adına olur olmadık projeleri tanıtıyor, borsalar ise düşen talebi arttırmak için yarışma üzerine yarışma kasıyorlar. Gel gelelim durumu Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlarla kıyasladığınızda düzelmesi oldukça zor bir tabloyu işaret ediyor. Son açıklanan Mart enflasyonu sonrası (%61) tüketicinin alım gücünün neredeyse yarısı ortadan kalmış oldu. Üstelik bu daha madalyonun görünen kısmı, yani kamuoyuna açıklanan rakamlar. Bir de bu işin cüzdanlarımıza yansıyan tarafı var ki, aman değmeyin. 

Sezonu Anlamak!

İşte tam bu noktada şu an okuduğunuz makalenin başlığının önemine değinmenin zamanı geldi. İçinde olduğumuz sezonları anlamak ve planlı şekilde yatırım yaparak kazanmak! 

Şu aralar ne tam ayı sezonuna ne de tamamlayıp boğa sezonuna geçebildik. Tam araftayız. Ben şahsen bu arafta kısma bukalemun sezonu diyorum. Ortalama 3 haftada bir yükselişe geçen kripto paralar ve piyasa, 3-4 gün sonra yerini düşüşe bırakıyor. Her düşüş olduğunda iki farklı senaryo ortaya çıkıyor. Biri sert düşüşün geleceği ve herkesin patlayacağı 29.000 dolar senaryosu, bir diğeri de 52.000 dolara hızla gideceğimiz olumlu senaryomuz.  

Bana sorarsanız akıllı bir yatırımcı grafik okur, araştırmasını yapar ama şu gerçeği de kabul eder: Artık kripto piyasası sanıldığı gibi merkeziyetsiz değil! Maalesef ki, buranın da balinaları ve karar vericileri türedi.  

Kripto piyasası uzun süreden sonra 2 trilyon doların üzerine çıktı. Piyasa uzun süreden sonra hareketlendi ve al-sat hareketliliği başladı. Ancak bu güzel hava kısa sürdü. Neden? Çünkü bukalemun sezonun doğası bu! Duymak istediğinizi duyururlar, canları sıkılınca da sizin canınızı sıkarlar...İşte bu nedenle bukalemun sezonunda ayakta kalmak için: 

 • Duygusal olmamanızı 
 • Pozisyonlarınıza limitler koymanızı 
 • Döngüleri iyi takip etmenizi 
 • Kulaktan dolma bilgiler ile yatırım yapmamanızı 
 • Altcoinlere çok kapılmamanızı 
 • Bitcoin özelinde salınmanızı  
 • Kendi stratejinizi sabırla yaratmanızı öneririm. 
   
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Beste Uyanık

Ekonomi programları ile ekranların ve dijital dünyanın popüler yüzlerinden birisi olan Beste Uyanık, 6 Mart 1987 doğumludur. 

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

15 Oy

-

4,33 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?