Birikim Yapmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Birikim yapmak zor gibi görünse de aslında edineceğiniz birkaç alışkanlık sayesinde oldukça kolay. Tek yapmanız gereken aylık harcamalarınızı gözden geçirmek ve size önereceğimiz birkaç öneriyi günlük yaşamınızda alışkanlık haline getirmek…

Harcama kaydı tutun

Geliriniz birdenbire artamayacağına göre birikim yapmak istiyorsanız öncelikle harcamalarınızı kontrol altına almanız gerekir. Bunun için edineceğiniz en önemli alışkanlık tüm harcamalarınızı kalem kalem not etmek. Bunun için geliştirilmiş uygulamalardan birini telefonunuza yükleyebilir ya da bu iş için kullanacağınız bir not defteri edinebilirsiniz. Tüm harcamalarınızı kalem kalem yazıp ay sonunda şöyle bir göz attığınızda ihtiyacınız olmayan şeylere yaptığınız harcamaları görebilir ve bir sonraki ay için daha tedbirli olabilirsiniz.

Vadeli Mevduatta En Çok Faiz Veren Banka Hangisi?

Alışveriş yapmadan önce ihtiyaçlarınızı belirleyin

Birikim yapmak için alışkanlık haline getirmeniz gereken bir diğer şey alışveriş listeleri yapmak. İster market alışverişi olsun ister kıyafet ister ev eşyası alışverişlerinizi mutlaka ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapın. Markete gittiğinizde her şey size cazip geldiği için, özellikle de karnınız açsa, ihtiyacınız olmayan çok fazla şey alabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mutlaka bir mutfak listesi yapın. Bunun yanı sıra örneğin yeni kıyafetler almak için mağaza mağaza gezmek yerine, ihtiyacınız olan parçayı belirleyin ve sadece buna odaklanarak mağaza gezintisi yapın. Biliyoruz özellikle hanımlar için bu zor ama birikim yapmak istiyorsanız harcamalarınızı kısmanız gerekli.

Kenara para koyun…

Birikim yapabilmek için tabii ki kenara para koymanız gerekiyor. Bunun için ister kendinize bir kumbara alın isterseniz bir mevduat hesabı açtırın. Bizim tavsiyemiz vadeli mevduat ya da altın hesabı. Vadeli mevduat ya da altın hesabınıza düzenli olarak aktaracağınız paralar bankanın size sunduğu faiz oranı üzerinden durduğu yerde size kazanç getirir. Ayrıca vadesini bozmaya kıyamayacağınız için aklınıza estiğinde bu hesaptan para da çekemezsiniz.

Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim?

Kalanı değil geleni biriktirin!

Gelelim bir diğer alışkanlık olan kalanı değil geleni biriktirme alışkanlığına. Elinize geçen parayı harcayıp harcayıp kalanını bir kenara koymayı düşünüyorsanız unutun çünkü gelen para daima gider. Maaşınızı aldığınızda ilk iş belirlediğiniz miktarı birikim yaptığınız hesaba aktarın ve o para yokmuş gibi davranın!

Birikim yapmak için hemen bir vadeli mevduat hesabı açtırın. En yüksek vadeli mevduat faiz oranını veren bankayı bulmak için Hangikredi.com Mevduat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mevduat Faizi Hesaplamak İçin Tıkla
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir