Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Sayılı Günler

1 Ocak itibari ile kademeli olarak uygulamaya geçecek olan zorunlu BES için geri sayım başladı. Otomatik katılımın sağlanacağı sisteme 2019 yılında 14 milyon çalışanın dahil olması bekleniyor.

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne zorunlu ve otomatik katılım 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile başlayacak. Çalışan sayısına göre yapılan gruplama ile BES’e geçiş kademeli olarak gerçekleştirilecek. Yüzde 25 devlet katkısı ile desteklenen bu sistem; kamu ve özel iş yerlerinde çalışan, 45 yaşını doldurmamış kişileri kapsıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne şu ana kadarki katılım 6 milyon 570 bin kişi. Otomatik katılımın sağlanacağı yeni uygulamayla katılımcı sayısının 14 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. 10 yıllık dönemde beklenen tasarruf miktarı ise 90 milyar Türk Lirası.

Bireysel Emeklilik Sistemi otomatik katılımı ile 45 yaşını doldurmamış kamu ve özel sektör çalışanları sisteme dahil olacak. Devlet katkısı yüzde 25 olacak, maaş kesintisi ise maaşın yüzde 3’ü şeklinde olacak. Cayma süresinden sonra sistemde kalmayı tercih eden katılımcılara 1000 TL ek devlet katkısı verilecek. Sistemden emeklilik hakkını ise 56 yaşını tamamlayanlar elde ediyor. 10 yıl sistemde kalmış ve 56 yaşını tamamlayarak emeklilik hakkı elde etmiş olan çalışanlara birikimlerinin yüzde 5’i oranında ek devlet katkısı sağlanacak.

1 Ocak 2017’de başlayacak olan otomatik geçiş ilk etapta sadece 1000 ve üzeri çalışana sahip özel işletmeler için geçerli olacak. 1 Nisan 2017’de kamu çalışanları ile 250-1000 arası çalışana sahip özel işletmeler sisteme dahil olacak. 1 Temmuz 2017’de 100-249 arası çalışana sahip özel işletmeler, 1 Ocak 2018’de ise mahalli idareler ve KİT’ler sisteme dahil olacak. Sistemde işveren katkısı yok.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir