Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 6.02.2023 Güncelleme Tarihi: 15.09.2023

Emeklilik hakkı kazanan ve maaşını almaya başlayan bireyler, çalışmaya devam edebilir.

Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi
Ancak emekli olduktan sonra çalışıldığında dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

Emekli olup emekli maaşı aldıktan sonra çalışmaya devam edilebilir mi? 

Tekrar çalışmak için sigorta kollarından birine bağlı olmaları ve çalışma hakkından yararlanabilmek için bireylerin emeklilik borcu bulunmaması gerekir. Aşağıdaki tabloda yer alan sigorta kollarına bağlı kişiler, emekli olduktan sonra çalışabilir.

SSK 4A
Bağkur 4B
Emekli Sandığı 4C

Emeklilik Promosyonlarını Karşılaştır

Ekonomik ya da sosyal durumları nedeniyle emekli olduktan sonra iş hayatında bulunmayı sürdüren kişilerin maaşı tamamıyla kesilmez. Hak edilen emekli maaşı, kişi çalışmaya başlamış olsa dahi ödenmeye devam eder. Bu durum, yalnızca memurlar için farklıdır. Bir sigorta kolundan emekli olup kamuda çalışmaya başlayanların maaşları, direkt olarak kesilir. 

Emeklilikten sonra çalışma durumunda maaş kesintisi olur mu?

Emeklilikten sonra çalışmaya devam etme hakkından yararlanan kişiler çift maaş alabilir. 2008 yılının ekim ayında çıkan düzenlemeye göre bu tarihten önce emeklilik haklarını kazanmış olan kişiler, aylıkları kesilmeden 4A (SSK) kapsamında çalışabilir. Bu tür bir durumun sonucunda kişilerin maaşlarında kesinti olmaz ancak bireylerin Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemesi gerekir. 

2008 yılının ekim ayından sonra ilk defa sigortalı olup emeklilik hakkı kazananlar için maaş kesintisi söz konusudur. Öte yandan emekli olduktan sonra maaş kesintisi yaşamadan çalışmak için kendi işinizi kurabilirsiniz. Ticari faaliyette bulunan kişilerin maaşlarından kesinti yapılmaz. Bu düzenleme, bireylerin kendi işlerini yaparak gelirlerini artırmasını mümkün hâle getirmiştir. HangiKredi’nin sunduğu emekli bankacılığı hizmeti sayesinde ise farklı avantajlardan ve promosyonlardan faydalanabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Destek Primi nedir?

Sosyal Güvenlik Destek Primi, herhangi bir kurumdan emekli maaşı aldığı hâlde sigortalı olarak başka bir işte çalışmaya başlayan kişilerin ödedikleri ücrete verilen isimdir. Bu kavramın kısaltılmış hâli SGDP olarak karşımıza çıkar. Sosyal Güvenlik Destek Primi, düzenli bir biçimde emekli maaşı alan kişilerin, aylıkları kesintiye uğramadan hizmet akdine tabi şekilde çeşitli çalışmalar gerçekleştirmesini mümkün hâle getirir. Bu tür bir durumda prim tutarının hem işverenin hem de çalışanın ödemesi gerekir.

SGDP herkesten kesilir mi?

SGDP kesintisi emekli olduktan sonra işçi statüsünde ve bir işverene bağlı olarak çalışan kişiler için geçerlidir. Kamuda çalışanların emekli maaşları ise direkt olarak kesilir. 2016 yılından itibaren kendi işini kuran ya da şirket ortağı olan kişiler için SGDP ödeme zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu ödemenin zamanında yapılması, büyük bir önem arz eder. 

Maaştan yapılan kesinti ne kadardır?

Emekli olduktan sonra çalışanları ilgilendiren maaş kesintisinin miktarı, değişiklik gösterebilir. 4A (SSK) statüsünde çalışanların Sosyal Güvenlik Destek Primi oranı toplam %32’dir. Bunun %7.5’i işçi payıdır. Geriye kalan %24.5’lik kısım ise işverenin sorumluluğundadır. Belirtilen oranları karşılayan ücretlerin her ikisi de yasal süre içerisinde SGK’ye ödenmelidir. 

Emeklilikten sonra çalışma şartları 4C (Kamu / Emekli Sandığı) dâhilinde ise bu, memur olarak işe başlayanları etkiler. Bu kişilerin emeklilik hakları kapsamında alacakları aylık ödemeler, direkt olarak kesilir. Söz konusu bireyler için SGDP kapsamında çalışmak mümkün değildir. 

Emekli olmuş bireyler çeşitli krediler aracılığıyla da nakit ihtiyaçlarını karşılayabilir. HangiKredi üzerinden hesaplanabilecek olan emekli ihtiyaç kredisi, belirli faiz oranları ile emeklilere nakit desteği sağlar. 


 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

52 Oy

-

3,35 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri