Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Bankalar İçin Ne Kadar Değerli Bir Müşteriyim?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.09.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Bankalar ile ilgili günlük hayatta sıklıkla gözden kaçırdığımız bir detay var ki bu detay, bankaların aslında kâr elde etmek amacıyla kurulmuş yapılar olduğudur.

Bankalar İçin Ne Kadar Değerli Bir Müşteriyim?
Hâl böyle iken herhangi bir bankada hesap açtırınca ya da kredi alınca hepimiz birer müşteri pozisyonuna geçiyoruz. 

Biz, bankaları parasal işlerimizi ve ekonomik faaliyetlerimizi kolaylaştıran kurumlar olarak görürken onlar ise bizi elbette müşterileri şeklinde değerlendiriyor. Bu noktada şöyle bir ayrımdan söz edebiliriz: Bankalar kimi müşterilerini daha değerli olarak sınıflandırır. Peki kimdir bankalar için değerli müşteri? Bu değerli müşterilerin diğerlerinden farkı nedir? Şimdi bu soruların cevaplarını arayalım.

Bankalar İçin Değerli Müşteriler Kimlerdir?

Kart kullanmak, kredi çekmek ya da mevduat hesabı açmak gibi işlemler, bankalarla ile aramızda bir ilişki ortaya çıkarır. Bu ilişki, karşılıklı olarak bazı yükümlülükler doğurur. Bankalardan aldığımız tüm hizmetleri, bu kurumların payına düşen yükümlülükler olarak değerlendirebiliriz. Bu hizmetlerin beklentilerimizi ve ihtiyaçlarımızı karşıladığı ölçüde o banka bizim için daha değerli hâle gelir. Bankaya yönelik bir memnuniyet hatta bağlılık geliştiririz.

Şimdi de bahsini açtığımız ilişkinin diğer tarafını, müşteri pozisyonunda bulunan bizlerin yerine getirmesi gereken yükümlülükleri düşünelim. İlk aklımıza gelenler arasında kredi kartı kullanıyorsak ya da bankadan finansal destek aldıysak ödemeleri geciktirmeden yapmayı sayabiliriz. İşte bunları yaptığımız zaman bankaların “gözündeki” değerimiz yükselir. Bankalar için değer müşteri kapsamına gireriz.

Toparlamak gerekirse bankalar için değerli müşteri; yapması gereken ödemeleri aksatmayan, bankaların işlem hacmine katkı yapan kişi olarak tanımlanabilir. Bankalar tarafından bu şekilde değerlendirilen müşteriler, daha sonraki işlemlerinde kredi çekme şartları başta olmak üzere pek çok alanda daha uygun koşullara sahip olur. Bu noktada da karşımıza kaçınılmaz olarak şu soru çıkıyor: Bankalar için değerli müşteri olmak için neler yapabiliriz?

Kimler Bankalar İçin Değerli Müşteridir

Değerli Müşteri Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Bu soru ilk başta bir miktar göz korkutucu gelebilir. Ama aslında size verilen ödeme takvimlerine uymak ve ekonomik anlamda güvensizlik yaratabilecek eylemlerden kaçınmak bankalar için değerli müşteri olmak için yeterlidir. Bu yolları takip ederek bankalar nezdinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Şimdi de kredi notu yükseltme amacıyla yapabileceklerimize bakalım.

Kredi Notunuzu Hesaplayın!

Kredi Kartı Borçları Zamanında Ödenmelidir

Kredi kartı borçları artık hepimizin hayatının bir parçası. Harcamalarımızı kredi kartı ile yapmak hem pratik hem de ekonomik anlamda avantajlı bir yöntemdir. Fakat kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi bankalar için değerli müşteri olmanız yolunda ciddi bir engeldir. Zira kredi notu değerlendirmelerinin %35’ini kredili ürün ödemeleri oluşturur. Dolayısıyla ödemelerdeki aksamalar kredi notunuza önemli ölçüde zarar verir. Bu noktada şunu da belirtmekte fayda var: Kredi kartınızı sıkça kullanıp ödemeleri zamanında yapmanız ise notunuz açısından oldukça faydalıdır.

Çok Sık Kredi Çekilmemelidir

Kredi çekmek aslında notunuzu olumsuz etkilemez. Aksine çekilmiş ve taksitleri düzenli şekilde ödenen bir kredi olumlu etki yaratır. Ama şunu da unutmamanız gerekir ki yeni alınmış bir kredi bankalar açısından her zaman risk işaretidir. Ödenip ödenmeyeceği belirsizdir. Buradan hareketle çok sık kredi çekmenin bankalar nezdindeki notta bir dalgalanmaya neden olacağını söyleyebiliriz. Yeri gelmişken “Kredi taksitleri geç ödenirse ne olur?” sorusuna da cevap verelim. Tahmin edebileceğiniz üzere kredi taksitlerini zamanında ödememek, doğurduğu diğer olumsuz sonuçların yanında, bankalar için değerli müşteri olmanızı engeller.

Mevduat Hesapları Aktif Bir Şekilde Kullanılmalıdır

Bankalarda açtığınız mevduat hesapları sizin ekonomik faaliyetlerinizin bir simgesi olarak değerlendirilebilir. Aktif olarak kullanılan hesaplar sizin güvenilir bir müşteri olduğunuzu gösterirken atıl durumdakiler ise riskli görüntü oluşturacağından tam tersi etki yapabilir. Bu nedenle bankalardaki mevduat hesaplarınızı aktif olarak kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

Kredi Notlarının İyi Oluşu Bankalar İçin Neyi İfade Eder?

Kredi notu, kişinin finansal özgeçmişi olarak ifade edilebilir. Bu puan, geçmişte yaptığınız finansal faaliyetler ve mevcut ekonomik durumunuz hakkında net bir bilgi verir. 1 ila 1900 arasında verilen bu puanın yüksek olması bankalar açısından güvenilirliğin bir göstergesidir. Bankalar, kredi notunu aşağı tablodaki verilere göre yorumlar:

0 - 600 En Riskli
700 - 1099 Orta Riskli
1100 - 1499 Az Riskli
1500 - 1699 İyi
1700 - 1900 Çok İyi

Bu rakamlardan hareketle kredi notunun bankalar için en önemli kriter olduğunu söyleyebiliriz. Notunuzun düştüğü dilime göre kredi alma ihtimaliniz güçlenir ya da zayıflar.

Bankalar İçin Değerli Müşteri Olmanın Getirileri Nelerdir?

Bankalar için değerli müşteri olmak genellikle kredi notunun yüksek olması ile birlikte düşünülür. Kredi notunuzun yüksekliği ölçüsünde kredi alma şansınız yükselir. Tarafınıza verilen kredi kartlarının limitleri de bu nota bağlıdır. Böylelikle ekonomik ihtiyaçlarınızı daha kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. Bu notun yüksekliği kredinin şartlarına da etki eder. Bankalar için değerli müşteri olmak daha yüksek tutarda ve daha uygun şartlarla kredi almanız konusunda size yardımcı olur.

Bankalar için değerli müşteri sınıfındaysanız alabileceğiniz destekler ile aklınızdaki ticari hamleleri daha kolay şekilde pratiğe dökebilirsiniz. Bu kavram, zaman zaman bankalarla olan ilişkiler dışında da karşınıza çıkabilir. Taahhütlü cep telefonu alma, taksitle alışveriş yapma, araç ya da ev kiralama gibi konularda da bankalar için değerli müşteri olmanın faydalarını görebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

3,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası