Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.09.2022 Güncelleme Tarihi: 3.04.2023

23 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete’de Ticaret Bakanlığı tarafından tüketici ve konut kredisi sözleşmelerinde yapılan düzenlemelere dair yeni bir duyuru yayınlandı.

Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme
Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada düzenlemelere dair aktarılan bilgileri HangiKredi okurları için derledik.

Bakanlık tarafından yapılan düzenlemeler ile Konut Finansmanı Sözleşmeleri ile Tüketici Kredisi Sözleşmeleri yönetmeliklerinde tüketiciyi korumaya almak amaçlandı. Yapılan açıklamada tüketicilere yönelik olarak finansal kuruluşlar karşısında güç dengesizliği ve bilgi asimetrisine sahip olduğu değerlendirmeleri paylaşılırken sözleşme metinlerinde ve devam eden süreçte tüketici işlemlerinin fazlasıyla hukuki ve teknik terimler barındırdığı hatırlatıldı.

Açıklamanın detaylarında finansal piyasalarda gerçekleşen sözleşme ve uygulamalara karşı tüketicilerin daha fazla korunmaya ihtiyacı olduğu vurgulandı.

Tüketici Kredisi Hesapla

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliklerinde Yapılan Değişiklikler Neler?

Belirsiz süreli tüketici kredisi sözleşmelerinde akdi faiz oranının artırılması halinde, bu değişiklik yürürlüğe girmeden 30 (otuz) gün önce, tüketiciye kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla veya kağıt üzerinde yazılı olarak bildirilmesi zorunlu olduğu belirtilmiştir.

Kredi verenin, tüketicinin cayma hakkına sahip olduğunu, tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle sorumlu olduğu belirtilmiştir. Cayma hakkının kullanımına dair bildirimin cayma hakkı süresi içerisinde kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla veya yazılı halde kredi verene yöneltilmiş olmasının yeterli olduğu belirtilmiştir.

Kredi ile bağlantılı sigortanın kredi konusu ile uyumlu ve alakalı olması zorunluluğu ve krediye ilişkin aynı teminatları kapsayan birden fazla sigortanın yaptırılamayacağı belirtilmiştir. Kredi tutarını aşan bir sigortanın yapılmasının yasak olduğu ifade edilmiştir.

Son olarak tüketici kredisi sözleşmesinin, kredi ile ilgili olanlar dışında yan hizmet ve finansal ürünlerin satın alınması şartına bağlanamayacağı ifadesine yer verilmiştir.

Kaynak: 23 Eylül 2022 - Resmi Gazete

Konut Finansmanı Hesapla

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliklerinde Yapılan Değişiklikler Neler?

Tüketicinin istediği sigorta şirketinden temin ettiği, kredi vadesi ve tutarı ile uyumlu, dain-i mürtehini konut finansmanı kuruluşu olan sigorta poliçesi, tüketiciye önerilen krediye ait koşullarda değişikliğe neden olmadan konut finansmanı kuruluşu tarafından kabul edilmesi zorunluluğu belirtilmiştir. Kredi ile bağlantılı olan sigortanın, kredi borcunun geri ödenme güvencesini sağlaması amacıyla, meblağ sigortalarında kalan borç vadesi ve tutarıyla uyum içinde olması gerekliliği belirtilmiştir.

Kredi bağlantılı sigorta poliçesinin kredi konusu ile uyumlu olması zorunluluğu ve krediye dair aynı teminatları içeren birden fazla sigorta poliçesi yaptırılamayacağı belirtilmiştir. Kredi tutarını aşan bir sigortanın yapılmasının yasak olduğu ifade edilmiştir.

Son olarak konut finansmanı sözleşmesinin, kredi ile ilgili olanlar dışında yan hizmet ve finansal ürünlerin satın alınması şartına bağlanamayacağı ifadesine yer verilmiştir.

Kaynak: 23 Eylül 2022 - Resmi Gazete

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

2,86 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Affiliate Marketing Nedir? 4.03.2024

  Affiliate Marketing Nedir?

 • Omnichannel ve Multichannel Pazarlama Nedir? 1.03.2024

  Omnichannel ve Multichannel Pazarlama Nedir?

 • Shrinkflasyon ve Skimpflasyon Nedir? 28.02.2024

  Shrinkflasyon ve Skimpflasyon Nedir?

 • Konut Satış Verilerini Nasıl Yorumlamalıyız? 28.02.2024

  Konut Satış Verilerini Nasıl Yorumlamalıyız?