Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Tasarruf Mevduatı Nedir? Nasıl Açılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.10.2023 Güncelleme Tarihi: 26.01.2024

Tasarruf mevduatı, yatırımcıların birikimlerini güvenli bir şekilde muhafaza edebilmeleri için oluşturulan bir sistemdir.

Tasarruf Mevduatı Nedir? Nasıl Açılır?
Bankaların sunduğu bu hizmetle, özel bir hesap açtırarak paranızı güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Buradaki sistem, kişisel tercihinize göre vadeli veya vadesiz olabilir. Dilerseniz tasarruf mevduatı hesabınızı döviz veya değerli madenler üzerine de açabilirsiniz.

Bu sistem için bankaların farklı şartları olabilir. Örneğin minimum hesap açılış limiti kuruluşlar arasında değişiklik gösterebilir. Vade çeşidine bağlı olarak yatırımınızdan istediğiniz zaman para çekmeniz mümkün olabilir. Bu nedenle yapılacak olan yüklü birikimlerde doğru hesap türünü seçmek oldukça önemlidir.

Bankaların güncel mevduat faiz oranlarını inceleyin!

Vadeli (Süreli) mevduat nedir? Vade süreleri nelerdir?

Vadeli mevduat hesaplarına yatırılan birikimler için belirli şartlar mevcuttur. Bunlardan ilki, kıymetlerin istenildiği her an çekilemeyeceğidir. Bu hesaplarda vade süresi uzadıkça faiz getirisi de doğru orantılı bir şekilde artış gösterir. Süreli mevduat sistemi, risksiz yatırım araçları arasında yer alır. Hesaba aktarılan paranın 1, 3, 6 ya da 10 ay gibi belirli bir vade içerisinde faiz getirisi olur. Vadeli mevduat sistemi üzerinden yatırım yapılan süreyle faiz getirisi birlikte hesaplanarak stopaj kesintisi yapılır. Bu ücret, devlete ödenen vergi niteliğini taşır.

Vadeli tasarruf mevduatı hesabı açtırmak isteyen yatırımcı, tercih ettiği bankanın müşterisi olur. İlgili kuruluşların şubeleri üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca vadeli tasarruf mevduatı hesabını internet ve telefon bankacılığının yanı sıra mobil uygulama üzerinden de açabilirsiniz.

Vadesiz (Süresiz) mevduat nedir?

Vadesiz tasarruf mevduatı nedir sorusunun yanıtı da sıklıkla merak edilir. Bu tür hesapların özelliklerinden ilki ve en önemlisi faiz getirisi olmamasıdır. Dolayısıyla vadesiz tasarruf mevduatı sistemi, yatırımcılar için gerekli koşulları sağlamayabilir. Vadesiz hesap, para çekme veya yatırma amacına hizmet eder. Vadesiz hesaplarda para çekmeye dair bir kısıtlama bulunmaz. Böylelikle birikiminizi güvenle muhafaza etme ve nakde her an ulaşabilme şansınız olur.

Vadesiz tasarruf mevduatı altın veya döviz cinsinden varlıklar için de uygundur. Yabancı para için açılan hesaplara döviz tevdiat adı verilir. Tercih ettiğiniz kurumun şubeleri veya internet bankacılığı üzerinden bir hesap açabilirsiniz.

Tasarruf mevduatı nasıl açılır?

Tasarruf mevduatı hesabı açmak için izlenebilecek birden fazla yol mevcuttur. Bunun için öncelikle vadeli, birikimli veya süresiz sistemler arasından tercih yapmak gerekir. Pasif gelir elde etmek ve risksiz bir yatırımda bulunmak isteyenler, vadeli hesabı tercih edebilir. Birikimini güvenle muhafaza etmek isteyen kişiler için ise süresiz sistem daha uygundur. Her iki durum için de tasarruf mevduatı sigortası bulunur. Hesaba düzenli olarak para yatırıp zaman içinde kâr sağlamak isteyenler, birikimli sistemi tercih edebilir.

Tasarruf mevduatı açmak için öncelikle işlem yapılmak istenen bankanın kullanıcısı olunması gerekir. Bunu bir şubeye giderek kolayca gerçekleştirmeniz mümkündür. Aynı anda farklı bankalardan tasarruf mevduatı açmanın önünde de bir engel bulunmaz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için 18 yaş veya üzeri olma koşulu mevcuttur. Bankalar arasında vadeli ya da vadesiz hesap açmak için gerekli olan minimum birikim tutarı da değişiklik gösterebilir.

Tasarruf mevduatına düzenli para aktarmanız hâlinde birikiminizi artırabilirsiniz. Bu sistem için vadesiz ya da birikimli hesap türü tercih edilmelidir. Vade sonu gelmeden süreli hesaplarda oynama yapmak ise mümkün değildir.

Bireysel mevduatlar devlet güvencesine alınır mı?

Sigortayla korunan varlıklar sayesinde kullanıcıların zarara uğramasının önüne geçilir. Tasarruf mevduatı, devlet güvencesi altındadır. Bu işlemle kuruluşlara yatırılan birikimler ve yatırımcı sermayeleri korunmuş olur. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Türkiye’de maddi yatırımların ve diğer fonların güvence altına alınmasında görevlidir.

Türkiye’de faaliyet gösteren, mevduat ve fon kabulünde yetkili, yerli ve yabancı tüm kredi kuruluşları sigorta sistemine dâhildir. Bu durum, merkezi yurt dışında bulunan bankaları da kapsar. Türkiye dışındaki şubelerde tutulan mevduatlar ise sigorta sistemine dâhil değildir. TMSF Başkanlığı bir gerçek kişi için toplamda 650 bin TL’ye kadar olan kısmı karşılayabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

9 Oy

-

4,22 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası