Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Pasif Gelir Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.03.2021 Güncelleme Tarihi: 26.03.2021

Geleceğinizi ve yarınlarınızı güvence altına alabileceğiniz birçok yöntem olsa da bunların başında “pasif gelir” yöntemi geliyor.

Pasif Gelir Nedir?
Özelliklede parasını nasıl harcaması gerektiği konusunda tereddüt yaşayan çoğu kişi için bu yöntem sağlıklı oluyor.

Şimdi için veya belki de 15 yıl sonrası için hayatınızla ilgili bazı planlarınız olabilir. Bütün bu planlarında başında haliyle para ve sermaye gelmektedir. Bunun için de yatırım planları düşünülür ve bu konuda en iyi olan yatırım kaynakları arasında bu gelir yer alır. Kısacası gelecekte finansal bir para sıkıntı yaşamak istemiyorsanız bu olumsuzlukları ortadan kaldırabileceğiniz pasif gelir yöntemini kullanabilirsiniz. “Peki, pasif gelir nedir? Pasif gelir örnekleri ve kaynakları nelerdir?” öncelikle bu konuları öğrenebileceğiniz açık ve net bilgiler aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir; ekonomik açıdan kişinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü kazanarak bu konuda rahat edebileceği ve geleceğini güvence altına alabileceği, kazanılan paranın bir kısmının da emek harcanmadan katlanacağı anlamına gelmektedir. Yani elde edeceğiniz bu tüm gelirler pasif gelir kaynakları üzerinden sağlanır.

Bu gelirin en büyük amacı çok fazla emek sarf etmeden kazancınızı arttırmak ve parasal açıdan size büyük bir konfor sunmaktır. Bunun için ele alınan birkaç aktif ve pasif gelir örnekleri şu şekildedir.

Aktif Gelir ve Örnekleri

Aktif gelir, çalışarak para kazancı elde edebileceğiniz bir yöntemdir. Yani pasif gelirin tam tersidir. Bu gelirde çalışma ile para kazancı doğru orantılıdır. Ne kadar çalışırsanız o kadar kazanç elde edersiniz. Bazı aktif gelir örnekleri de aşağıda yer almakta.

 1. Freelance (serbest) bilgisayar programlama-programcılığı,
 2. Freelance (serbest) yazarlık,
 3. Her saat başında danışmanlık,
 4. Kendi araçlarınız ile taksi hizmeti vermek,
 5. Yapı ve inşaat üzerine çalışmak vb.

Pasif Gelir ve Örnekleri

Çaba gerektirmeyen aksine kolay yolla para kazancı elde edilen bu yöntem kişilere ayrıcalık tanır. Rahatlıkla kazancınızın artması sizin gelecekte de daha huzurlu ve rahat bir şekilde yaşamanızı sağlar. Özellikle de emeklilik hayatınızı düşünün bu konforun verdiği huzur sizi daha çok mutlu edecektir. Peki, nedir bu örnekler?

 • Kira geliri, emeklilik maaşları,
 • Para veya hisse senetlerinizin üstünden faiz yolu ile para kazanmak,
 • Herhangi bir ürün veya hizmet satışı üzerinden komisyon yolu sayesinde para kazanmak,
 • Herhangi bir konu ile alakalı buluş geliştirmek ve patentini almak,
 • Yaratacağınız karakter ve marka için ticari marka lisansları almak,
 • Kitap, yayın, şarkı ve buna benzer başka türlü orijinal çalışmalar üzerinden telif hakkı satın almak,
 • Gün boyunca az çalışmak veya sorumluluğunuz olmayan işlerden kâr elde etmek vb.
   

Pasif Gelir İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bu gelir yöntemi birçok kolaylık ve kâr amacı gütse de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Şöyle ki; eğer kazançlı bir gelir elde etmek istiyorsanız ve bu konuda kesin kararlıysanız, bu gelir için neler yapmanız gerektiğine iyi odaklanmanız gerekir. 

Sizin ve çocuklarınızın geleceği her şeyden önemlidir. Yapacağınız yatırımlar ile çocuklarınıza güzel bir gelecek sunabilirsiniz. Detaylar "Çocuklarınızın Geleceği İçin Yatırım" yazımızda!

Pasif Gelirin En Önemli Noktası Zaman

Bu gelir için yapmanız gereken en önemli şey zamanı ideal ve doğru bir şekilde kullanmaktır. Yani asla boşa vakit harcamamanız gerekiyor. Para kazanmak istiyorsanız bunun uğruna çok fazla iş yapabilirsiniz fakat bütün gelir akışının pasif olması söz konusu olmamaktadır.

Yeni bir iş kurmak isteyebilir ya da ek işlerde çalışabilirsiniz bunun için gelir akışınızın gerçekten de pasif olması adına gelir elde etme sürecinde her gün azalacak ve sonunda hiç olabilecek bir çaba harcamanız gerekmekte.

Örneğin; bugün 200 TL kazanmak istiyorsanız bunun için 2-3 saat harcıyor olabilirsiniz. Gelecek hafta veya birkaç yıl sonra da aynı geliri kazanmak için yine aynı zamanı harcıyor olacaksanız, kazanacağınız 200 TL’nin pasif bir gelir akışı olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü harcamış olduğunuz zaman ve emekte azalma ya da gelirde belli bir artış olmamaktadır.

Aynı şekilde yatırım üzerine bir hesap açmak istiyorsanız bu durum belli bir çaba gerektiriyor. Fakat aylar veya yıllar sonrası için de söz konusu hesap büyüyebilir ve getirileri artarken göstereceğiniz emek oranı azalır. Bunda elbette ki ters orantı anlamı vardır. Yani çaba seviyeniz azaldıkça kazancınız artıyor olacak.

Kredi Hesaplama aracımız ile ihtiyaç, konut, taşıt, esnaf kredisi faiz oranlarını karşılaştırmayı unutmayın! 

Pasif Gelir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pasif gelirin bir kâr kazancı olduğundan bahsettik ancak çoğu kişi bunu tam olarak anlayamadığı için farklı anlamları olduğunu düşünebiliyor. “Peki, pasif gelir aslında ne değildir?” birde bunları maddeler halinde verelim.

 1. Bu gelir sizin yükümlüsü olduğunuz bir iş değildir; bu gelirin birkaç amacı vardır. Bunlar; emekli olduğunuzda rahat edebilmeniz, planladığınız seyahatlere rahat bir şekilde çıkabilmeniz ve hem kendinize hem de sevdiklerinize daha çok zaman ayırabilmeniz için size kâr elde ettirecek olan bir destek türüdür.
 2. Düşündüğünüz gibi ek iş değildir; ek gelir kazanç sağlama konusunda oldukça büyük bir paya sahiptir. Ancak bu pasif gelir için geçerli değil. Çünkü her deneyeceğiniz yol size bu gelir imkânı sunmaz.
 3. Danışmanlık hizmeti veren bir gelir değildir; danışmanlık başka bir iş koludur. Ayrıca güzel bir ek iş fırsatı olarak da bilinir ancak tam anlamıyla pasif olan bir eylem değildir. Danışmanlığın pasif olması için, uygulamanızı devreye sokmanız ve aradan çekilmeniz gerekir. Tabi ki bu da danışmanlığa aykırı bir durumdur.
 4. Borsa yatırımlarınız da pasif gelir değildir; gelecek için yapacağınız hisse yatırımları aslında bu gelir anlamına gelmez. Bu nedeni de hisse senetlerinin aslında bir “gelir” anlamı taşımıyor olmasıdır. Kısacası sermaye ve yatırımlar için kullanılan hisse senetleri bu gelir için kaynak değildir.

Pasif Gelir Elde Etme Yolları Neler?

 • Zor günlerinizi düşünün ve şimdiden para biriktirmeye başlayın.
 • Yetenek ve becerilerinizi kullanın.
 • Para, vakit ve emek dengesini sağlayın ve gerçekçi sözleşmelerde bulunun.
 • Çeşitli fikirler geliştirin ve sizin için en uygun olan tek bir fikri belirleyin. 

En İyi Pasif Gelir Kaynakları

Pasif gelirde para kazancını sağlamak ve bunun için önemli olan kaynakları kullanmak ilk adımınız olmalıdır. Tabi ki kullanacağınız birçok pasif gelir kaynağı da vardır. Önemli olan bu kaynakların neler olduğunu bilmeniz ve doğru bir şekilde kullanmanızdır. Aşağıda birçok en iyi gelir kaynağı verilmiştir. 

Yatırımınızı ne yönde yapmanız gerektiğine karar veremiyorsanız, aklınızdaki sorulara cevap bulmak için "Mevduat Faizi mi, Gayrimenkul Yatırımı mı?" yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Emlak İçin Yatırım Yapın

Bu yatırımınız sayesinde ekonomideki iyileşmeler size kâr elde etme fırsatı verir. Örneğin; bir ev alabilir ve bu evi aldığınız fiyattan çok daha fazlasına satabilirsiniz.

Kendi Kitaplarınızı Yazın

Kitap yazma hayali olan çoğu kişi için harika bir kazanç hamlesidir. Kitap yazarsanız bu size aylık olarak bir ek gelir sağlayacaktır.

İnternet Ortamında Ürün Satın

Günümüzde bilinen ve yaygın olarak kullanılan letgo, sahibinden.com gibi daha birçok satış ve alış uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalar yoluyla kullanmadığınız ürünlerinizi satabilir ve bu sayede kazanç sağlayabilirsiniz.
Bunlar gibi daha birçok en iyi pasif gelir elde etme yolu vardır. Kısaca belirtecek olursak bazıları şu şekildedir;

 • Bir blog sayfası açın ve yönetin.
 • Çevrimiçi kurslar oluşturun.
 • Bir web sitesi satın alın.
 • Herhangi bir işletme için yatırım yapın.
 • Müziklerinizi lisanslayın, stok yapmış olduğunuz fotoğrafları satın.
 • Bir uygulama yazın, geliştirin ve satın.
   

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

 • Parsel Nasıl Sorgulanır? 22.07.2021

  Parsel Nasıl Sorgulanır?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon