Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.03.2021 Güncelleme Tarihi: 7.03.2024

Ekonomik durum, her birey ya da aile için aynı imkânlara sahip değildir.

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?
Birtakım imkânsızlıkların varlığı ya da mevcut imkânları iyileştirme isteği ise yeni yatırım yollarını arama fikrini doğurur. Çalışarak kazanılan genel bir gelirin yanında, bir miktar daha gelir elde edebilmek için pasif gelir yöntemine başvurulabilir. Bu yöntem sayesinde asıl işte çalışılırken bile ayrıca gelir elde etmek mümkündür.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, kişinin çalışmasını gerektirmeyen ve otomatik olarak gelir sağlayan bir yatırım yöntemidir. Başlangıçta belirli bir yatırımın yapılmasının ardından, aradan geçen her gün sabit ya da dalgalı bir gelir elde edilir. İlk günden itibaren gelir elde etmek mümkündür fakat kâr edebilmek için, yatırım miktarının karşılanması gerekir. Yine de düzenli olarak, normal aktif gelire katkı sağlar. Peki, aktif gelir nedir?

Aktif Gelir Nedir?

Aktif gelir; bir bireyin zaman ve emek harcamak suretiyle, çalıştığı işten ya da kendi girişiminden kazandığı genel gelirdir. Bu gelir saatlik, günlük, haftalık ya da aylık olarak hesaplanabilir ve ücretli çalışanlar için maaşı ifade eder. Esnafların, KOBİ’lerin ve şirketlerin aktif geliri, belirli bir dönem içerisinde yapılan işten veya verilen hizmetten kazanılan paradır.

Pasif ve aktif gelirin yanında bir de ek gelir kavramı vardır. Ek gelir, pasif gelir ile sıklıkla karıştırılır fakat ikisi aynı anlamı taşımaz. Ek gelir de her seferinde belirli bir zaman ve emek harcamayı gerektirir. Yani ikinci bir işte çalışmak ya da normal mesleğin dışında bir ürün satmak gibi düşünülebilir. Pasif olan gelirde ise sadece başlangıçta bir emek ya da zaman harcanır. Sonrasında herhangi bir eylem gerekmez ve gelir sağlanmaya devam eder.

Başlıca Gelir Türleri ve Aralarındaki Farklar

Aktif Gelir Ek Gelir Pasif Gelir
Düzenli çalışma gerektirir. Dönemsel çalışma gerektirir. Çalışma gerektirmez.
Her gün, belirli saatlerde işe gidilir. Belirli günlerde, kısa süreli olacak şekilde hizmet verilir. İş gün ya da iş saati yoktur.
Yatırım yapmadan da mümkündür. Küçük bir yatırım ya da geliştirilecek bir yetenekle mümkündür. Başlangıçta ciddi bir yatırım gerektirir.
Sağlık sorunları geliri olumsuz etkiler. Sağlık sorunları geliri olumsuz etkiler. Sağlık sorunu olsa bile gelir sağlanmaya devam eder.
İş gücü kaybında gelir sağlanamaz. İş gücü kaybında gelir sağlanamaz. İş gücü kaybında gelir kaybı yaşanmaz.

Pasif Gelir Elde Etmenin Avantajları Nelerdir?

Pasif gelir oluşturmanın, maddi gelir sağlamanın yanında pek çok farklı avantajı vardır. Maddi ve manevi olmak üzere çeşitli açılardan fayda sağlayan bu yöntem, son derece kazançlı bir yatırım olarak kabul edilebilir. Sağladığı avantajlardan bazıları şöyledir:

 • Bazı pasif gelir yöntemleri ile kazanılan paralar, aktif gelirden bile fazla olabilir.
 • Yeterli bir gelir sağlandığında, çalışma ihtiyacı ortadan kalkabilir.
 • Çalışma ihtiyacının kalkmasıyla ciddi bir zaman kazanımı doğar.
 • Kazanılan zaman, gelirin elverdiği sınırlar çerçevesinde hayallerin gerçekleştirilmesi için kullanılabilir.
 • Aktif gelir ihtiyacı ortadan kalkarsa, belirli bir lokasyonda konaklama zorunluluğu da ortadan kalkar.
 • Aktif gelir ihtiyacını kaldıracak seviyede bir gelir elde edilmese de olası bir iş kaybında ekonomik sıkıntıların önüne geçer.
 • Pasif olarak gelir elde edilen yatırım araçları, aktif gelire göre daha düşük oranlarda vergi yükümlülüğü yaratır.
 • Özel bir zaman gerektirmez ve uykuda bile gelir yaratır.
 • Pasif gelir kaynaklarında zarar etme riski düşüktür ve bazı araçlarda bu risk hiç yoktur.

Pasif Gelir Elde Etmeye Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pasif bir gelir kapısından kazanç sağlamak uzun vadede kolaydır fakat bu gelir kapısını yaratmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Gelir kapısı yaratıldıktan sonra herhangi bir uğraşa gerek yoktur fakat başlangıçta önemli bir yatırım gerekir. Bu yatırımın ise düşünülerek, araştırılarak ve yetkinlik dahilinde olmasına dikkat edilerek yapılmalıdır. Örneğin yüksek gelir elde ettiği için bilinçsiz bir şekilde bir araca yatırım yapmak, her zaman kârlı olmayabilir.

Yatırım yapılacak pasif kaynak ile ilgili araştırma yapılırken mevcut yatırım bütçesine de dikkat etmek gerekir. Bu yatırımı mümkün olduğunca borçlanmadan yapabilmek çok önemlidir. Düzenli olarak gelir yaratan bu pasif araçlar, belirli bir süre yatırımcıyı kâra geçirmez. Çünkü yatırım miktarını amorti etmesi gerekir. Dolayısıyla borçlanmadan bu işe girmek, daha kısa vadede kâra geçme konusunda önemlidir.

Pasif Gelir Neden Önemlidir? Avantajları Nelerdir?

Pasif gelir elde etmek, öncelikle ekonomik durumu rahatlatmak ve asgari yaşam standardının üzerine çıkarak kaliteli bir şekilde yaşayabilmek için önemlidir. Aktif bir gelir varsa, buna ek olarak pasif bir gelir yaratıldığında, bireyin ya da hanenin gelir düzeyi yükselir ve tüm ihtiyaçlar rahatlıkla karşılanabilir. Ayrıca mevcuttaki aktif gelirin çeşitli sebeplerden kaybolması ya da kişinin çalışamaz hâle gelmesi gibi durumlarda, pasif bir gelir kişi için kurtarıcı olur.

Bu yönteme başvurarak para kazanmak isteyenlerin asıl amacı, kendileri için daha fazla zaman yaratmaktır. Çünkü doğru bir yatırım sonucunda pasif gelirin oranı, aktif gelirin de çok üzerine çıkar. Böyle durumlarda yatırımcılar çalışmak zorunda kalmaz ve çeşitli aktiviteler için geniş bir zaman kazanılmış olur. Ayrıca bir konuma olan bağımlılık ortadan kalkar ve kişi gezerken ya da tatil yaparken de para kazanabilir.

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Birtakım pasif gelir fikirleri ile bu tarz bir kazanç elde edilebilir. Fakat unutulmaması gereken detaylardan biri de pasif kazanç yaratacak fikrin hayata geçirilmesi sürecinde bir gelir elde edilemeyecek olmasıdır. Pasif yöntemlerde asıl gelir iş bittikten sonra doğar ve bazen kâra geçmek için çok uzun zaman beklemek gerekir. Pasif bir şekilde gelir elde edilebilecek alanlardan bazıları şunlardır:

 1. Gayrimenkul
 2. Borsa
 3. Sanat
 4. Eğitim
 5. Faiz
 6. İnternet
 7. Kiralama

En İyi Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Çok sayıda pasif kazanç kaynağı seçeneği vardır. Bunların yanında yeni bir fikirle de fakir kazanç yaratılabilir. Fakat bu noktada yatırımcının bütçesini, zamanını, kendi yeteneklerini, bilgi birikimini ve finansal okuryazarlığını gözetmesi gerekir.

Emlak Yatırımı Yapmak

Emlak yatırımı, en yüksek kazancı sağlayan pasif gelir çeşitleri arasında yer alır. Çünkü doğru bir lokasyon üzerinde alınacak arsa, dükkân ya da konutun değeri, gelecek yıllarda ciddi oranda yükselebilir. Fakat kâr elde etme süresi de bir hayli uzundur. Örneğin konut alımı yöntemi tercih edilirse ve konut kiraya verilirse, düzenli ve pasif bir gelir sağlanır. Ama kâr elde etmek yıllar sürebilir.

Borsaya Para Yatırmak

Borsadaki yatırım araçları da sıklıkla tercih edilen pasif kazanç kaynakları arasındadır. Ama bu yöntemde gelir elde edebilmenin bir garantisi yoktur ve borsa, son derece riskli bir ortamdır. Dolayısıyla sadece konu hakkında deneyimi ve bilgisi bulunan kişiler için avantajlıdır. Ayrıca konu hakkında eğitim ve danışmanlık hizmeti almak suretiyle de tercih edilebilir.

Araç Kiralamak

Araç sahibi olanların en çok şikâyet ettiği durumlardan birisi, aracın uzun süre boş durmasıdır. İşi gereği sık sık aracını kullanamayan, iş yeri yakın olan ya da işe servis ile gidip gelen kişiler için bu durum, kazançlı bir pasif gelir kaynağı olabilir. Araç ihtiyacı olan kişilere günlük ücret karşılığında aracı kiralamak verimli bir fikirdir. Bu noktada kiracıların doğru seçilmesi de ciddi önem taşır. Ayrıca düzenli bir gelir sağlaması mümkün değildir.

Blog Sayfası Açmak

İnternet, günümüzün ve geleceğin en önemli unsurlarından biridir. Öyle ki çok sayıda sektör, neredeyse tamamen internet ortamına taşınmış durumda. Bununla birlikte internetin de yarattığı bazı kazanç kapıları vardır. Bunlardan birisi blog sayfası açmaktır. Blog sayfalarında sitenin sahibi, sayfaya herhangi bir konuda ve herhangi bir tarzda metinler yazabilir. Bu metinler bir araştırma sonucu doğabilir, bir konu hakkında bilgi verebilir ya da edebi bir şekilde yazılabilir. Önemli olan blog sayfasının çok ziyaretçi çekmesidir.

Sayfada Google ve benzeri hizmetler tarafından düzenli reklamlar yayınlanır ve bunun üzerinden sayfa sahibi de gelir elde eder. Ayrıca blogun popüler olması, sponsorların da sayfaya yatırım yapmasını sağlar.

Oda Kiralamak

Avrupa ve Amerika’da çok yaygın olan oda kiralama hizmeti, Türkiye’de de son yıllarda yaygınlaşmaya başladı. Evde fazladan odası olan ev sahipleri, bu odaları geçici sürelerle kiralayarak iyi bir gelir elde edebilir. Bu hizmeti hem yurt içinde bulunan hem de yurt dışından gelecek olan misafirler için verebilmek de mümkündür. Ayrıca kiralık odası bulunan ve kiralık oda arayan kişileri buluşturmak adına geliştirilmiş bazı site ve uygulamalar da vardır.

Kitap Yazmak

Kitap yazmak, en eski pasif gelir kaynaklarından biridir. Ayrıca kitap yazmak, tam anlamıyla pasif bir gelir kaynağıdır. Çünkü yazım sürecinde önemli bir emek harcanır, zaman ayrılır ve bu süreçte kitaptan hiçbir şekilde gelir elde edilmez. Kitap yayımlandıktan sonra beğenilmesine ve satış rakamlarına bağlı olarak gelir elde edilir. Bir diğer önemli detay da kitabın dönemsel kısıtlaması olmamasıdır. Yani bugün yayımlanan bir kitaptan onlarca yıl sonra bile gelir elde edilebilir.

Altın Almak

Altın almak, Türkiye için bir çeşit gelenek hâline gelmiş durumda. Düğün, sünnet, doğum gibi çeşitli özel günlerde hediye olarak da alınan altın, yatırım için de en çok tercih edilen araçlar arasında. Öyle ki “yastık altı” diye bir kavram da bu nedenle doğmuştur. Fakat altın fiyatları her zaman yukarı doğru seyretmez ve iyi bir kazanç için düştüğünde alıp yükseldiğinde satabilmek gerekir. Altın hesabı açmak ise riski neredeyse ortadan kaldıran bir yöntemdir.

Risksiz pasif gelir yolları arasında ilk sırada elbette faiz vardır. Çünkü faiz yönteminde ne kadar kazanılacağı önceden bellidir ve kazancın azalması gibi bir durum söz konusu değildir. Her halükarda beklenen kazanç sağlanır. Tek detay vadedir. Belirlenen vade süresi boyunca herhangi bir kazanç elde edilmez ve vadenin sonlanması ile birlikte, öngörülen gelirin tümü yatırımcıya döner. Faiz kazanmanın en kolay yolu ise bir vadeli mevduat hesabı açmaktır.

Çevrimiçi Kurs Yapmak

Bilgi birikimlerinden ve yeteneklerden faydalanarak para kazanmak da mümkündür. Özellikle son yıllarda sayısı bir hayli artan eğitim sitelerine kurs videoları yüklemek, ciddi bir gelir sağlayabilir. Fakat bu noktada kurs çevrimiçi ortamda canlı bir şekilde veriliyorsa, elde edilen gelir aktif sayılır. Pasif olarak sayılması için video hâlinde yüklenmesi ve ücretli bir şekilde izlenebilmesi gerekir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri