Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Sunucu Nedir? Ne İşe Yarar?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 20.08.2020 Güncelleme Tarihi: 25.11.2020

İnternetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması ile birlikte bu alandaki terimlerin çoğuna da hakim olmaya başladık.
Sunucu Nedir? Ne İşe Yarar?
Özellikle sunucu, server gibi terimleri günlük hayatımızda bile kullanır hale geldik. Peki internetin temelini oluşturan sunucu kavramı ne demek, ne işe yarar, çeşitleri nelerdir? Bilinmesi gereken tüm detaylar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İnternetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması ile birlikte bu alandaki terimlerin çoğuna da hakim olmaya başladık. Özellikle sunucu, server gibi terimleri günlük hayatımızda bile kullanır hale geldik. Peki internetin temelini oluşturan sunucu kavramı ne demek, ne işe yarar, çeşitleri nelerdir? Bilinmesi gereken tüm detaylar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İnternetin belirli kondüsyonda çalışması için gerekli olan adsl ve vdsl hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Sunucu Nedir?

Sunucu, verileri bilgisayar ağlarında bulunan aracılar sayesinde, kullanıcıların erişimlerine açık bir şekilde barındırdıkları bilgisayar sistemleri olarak adlandırılır. Oldukça teknik olan bu tanıma alternatif olarak kullanıcıların verilere online olarak erişmesine olanak sağlayan sistem demek mümkün. Yani internet üzerinden işlemlerin yapılmasını sağlayan temel yapı sunucu olarak adlandırılır.

Sunucu Ne İşe Yarar?

Sunucu dendiğinde genelde bilgisayarın donanım parçaları içerisinde sayılmasına karşın fiziksel bir yapı söz konusu değil. Sunucunun sağlanması için gerekli olan cihazlar elbette mevcut fakat bunlar sadece fiziksel olarak görülmesi mümkün olmayan sunucu sisteminin bilgisayarlara ulaşması için gerekli olan alıcılar olarak kullanılır. Bu cihazlara uygulanan yazılım kodlamaları neticesinde, istenen sunucu temel özellikleri ile birlikte tanımlanan bilgisayar üzerinde yerini almış olur.

Sunucuların sorunsuz çalışması ve kullanıcıları en iyi şekilde memnun etmesi için belli özellikleri sağlaması şart. Bu şartlardan en önemlileri veri akışının güvenli, kesintisiz ve istikrarlı olarak sağlanması. Tüm sunucular bu 3 temel şartı sağlamak adına dizayn edilmiş olsa da cihazların daha güçlü yapıda olmaları ve daha çok tercih edilmeleri için ekstra işlemlerle güçlendiriliyorlar.

Mesela evinizdeki elektrik probleminden ya da cihaza gelen enerjinin kaynağından dolayı sunucu çok kısa süre içerisinde aşırı ısınabilir. Böyle bir durumda cihaz ne kadar kaliteli olursa olsun kesinti yaşanmasına sebep olabilir. Cihaza eklenen küçük bir donanım ile ısı dengesinin sağlanması, aşırı ısınmasının önüne geçerek tam performans gösterilmesinin önünü açar.

Sağlayıcılar tarafından sunulan en hızlı internet tarifeleri için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sunucu Türleri Nelerdir?

Sunucu türleri yapacağı işleme ve dayanıklılıklarına bağlı olarak belli başlı farklılıklar gösterir. Yapması gereken iş için sınıflandırılan sunucuların türlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Dosya Sunucusu (File Server): Bir bağlantının sağladığı aracılık ile kullanıcı olan herkesin ortak olarak dosya paylaşımında ve dosya depolamasında kullandıkları sunucunun ismi olarak tanımlanır. Bilgisayarlar üzerinden direkt olarak kontrolleri sağlanabilir.

Veri Tabanı Sunucusu (Database Server): Bilgisayar ya da herhangi bir elektronik ortamda depolanan bilgiler, dosyalar, verileri düzenleyen veri tabanı hizmetlerinin sağlanmasını sağlayan sunucu türü. Kullanıcıların amaçları doğrultusunda sistemin çalışmasına yönelik farklı isimler verilebilir.

Site Yayınlama Sunucusu (Web Server): İnternet sistemi içerisinde yer alan tüm web sitelerinin ve sayfalarının depolanması, istenildiği durumda bu sayfaların kullanıcıya sunulması için gerekli.

Vekil Sunucu: (Proxy Server): İnternet üzerinden erişim sağlanırken kullanırken kullanılan ara sunuculardan biri olarak adlandırılır. Bilgisayarın internete erişmesi ve düzenli çalışması için tanımlanan proxy sistemi üzerinden çıkış yapması gerekiyor. Bu şekilde düzenli olarak ya da diğerlerine göre daha çok ziyaret edilen siteler bilgisayarın ön belleğine alınarak daha hızlı erişim sağlanması tamamlanır.

DNS Sunucusu: İnternet üzerindeki yeni alan adı sisteminde kayıtlı olarak bulunan ve domain sistemleri belli olan sayfaların yönlendirilmesi ve saklanması için kullanılır. Ağlar üzerinde bir domainin IP adresine ihtiyaç duyulduğunda, DNS sunucusu üzerinden kontrol edilir.

SMTP Sunucusu: Basit mail transferi olarak sağlanan bu sunucu sayesinde tüm mail geliş gidişleri ve maillerin sunucular arasındaki iletişimleri yürütülür. Maillerle ilgili yapılan herhangi bir işlemde SMTP sunucusu devreye girer.

Sunucu Nasıl Kurulur?

Sunucunun kurulması için öncelikle ihtiyaç duyulan donanım ve işletim sisteminin tespit edilmesi gerekiyor. Ardından kullanım alanına göre sunucunun içinde olması gerekenler yazılım sistemi neticesinde konumlandırılır, programlanır ve lisanslanır. Aynı zamanda daha önceden kullanılmakta olan yazılımlar ya da işlemler varsa bunların da sunucuya yüklemesi gerçekleşir ve güvenlik testlerinin ardından kurulum aşamaları tamamlanır.

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu, fiziksel olarak çalışma sistemine devam eden bir sunucunun kendi yapısı içerisinde sanallaştırma yazılımlarının eklenmesi ile ortaya çıkan, birden fazla sunucuya bölme işleminin tamamlanmasıyla kaynakların verimliliğini arttıran bir sistem olarak tanımlanır. Bu şekilde bakıldığında bir sunucu üzerinden birden fazla iletim sistemine kaynak sağlanması anlamına gelir.

Tek bir kaynaktan sağlanmasına karşın, sanal sunucu içerisinden dağıtılan her bir veri bağımsız olarak çalışır ve kendine özel IP adresi, RAM, sabit disk, işletim sistemi ve bunlara uygun dosyalar barındırır. En çok kullandıkları alanlar ise küçük ya da ortak ölçekli firmalarda web sitesi, radyo yayını, yedekleme, kontrol ve web yazılımları için kullanılırlar.

Aynı zamanda fiziksel sunucu kullananların herhangi bir sorun yaşaması durumunda da daha gelişmiş olan sistemleri neticesinde sanal sunucu tavsiye edilir. Bu noktada klasik bir sunucunun yapabildiği tüm işlemleri sanal sunucunun da aynı kalitede yaptığını belirtmekte fayda var.

Sunucuların en doğru şekilde çalışmasını sağlayan fiber internet hakkında bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sunucu Donanım Türleri Nelerdir?

Sunucular verdikleri hizmet açısından belli türlere ayrıldığı gibi donanımsal olarak da belli başlı özellikler barındırırlar. Donanım türlerine göre sunucu bilgisayarlar incelendiğinde iki şekilde üretildiğini söylemek mümkün: Giriş Seviyesi Sunucu ve Yatay Kasa Sunucu.

Giriş seviyesi sunucusu genelde evlerde de kullanılan klasik ATX kasa ya da kule tipi kasa şeklinde tasarlanır. Bu tarz sunucular genellikle düşük elektrik tüketimi ve soğutma durumları kritik olan alanlarda daha çok tercih edilmekte. Bunun en önemli nedeni de yoğun işlem kapasitesi sonucunda hızlı ısınmaya yatkın olmaları.

Yatay kasa sunucuları ise dar alanlar ya da sunucu sayılarının çok olması durumunda tercih edilir. Uzun süreli, yani 7 gün 24 saat çalışmaya alışık oldukları için yaydıkları ısılar daha dengeli olmakta.

PC ve Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Artık bu soru çok fazla sorulmasa da hala karıştırılabiliyor. PC’nin de sunucunun da temel görevi verileri depolamak, işlemek ve sunmak üzerine olduğu için buna uygun yazılımlarla ortak işlemleri yapabiliyorlar. Bu nedenle teorik olarak açıklamalara bakıldığında benzer işleri sürdüren yapılar olarak algılanırlar. Kullanım alanlarına ve amaçlarına gelindiğinde ise belli başlı farklılıklar ön plana çıkıyor.

PC ve sunucu arasındaki öncelikli fark kullanım durumları. PC temel kavram olarak da kişisel bilgisayar adını aldığı için, sahip olan kişinin kullanımına ve düzenlemesine açık olan bir sistem. Sunucu yani bir diğer ismi ile server ise bir cihazda bulunan verilerin paylaşım alanı olduğu içi kullanımı daha açık. Kişiselleştirme açısından PC’ler daha ön plandayken, sunucular belli kurulumlar üzerinden belgelerin saklanmasını sağlar.

Bir diğer fark ise çalışma sistemleri. PC denen kişisel bilgisayarlar öncelikli olarak gündelik işlerde kullanıldığı için maliyetleri daha düşük bir şekilde ve yazılımları da buna göre düzenlenmiş olarak kullanıcılara sunulur. Aynı zamanda aralıklı kullanıma uygun olarak, yani dinlenme gereksinimi duyan araçlar olarak düzenlenmekte. Sunucular ise çok büyük verilerle çalışabilme gücüne sahip olduğu için kısa süreli değil, aylarca aralıksız çalışma ve üretme gücüne sahip olarak tasarlanıyor. Bunun için de sadece yazılım anlamında değil, donanım açısından da çok daha kaliteli ve güçlü sistemlerle bezeniyorlar.

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon