Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

İşletmenize Uygun POS Cihazı Hangisi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.08.2022 Güncelleme Tarihi: 21.03.2024

Teknolojik gelişmelerle birlikte müşterilerin ödeme alışkanlıkları da günden güne değişmektedir.

İşletmenize Uygun POS Cihazı Hangisi?
POS cihazları ise özellikle temassız ödeme araçlarının kullanımını kolaylaştırdığı için yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. 

Dijital gelişmelerin yoğun yaşandığı alanlardan biri fintech, yani finansal teknolojilerdir. Günümüzdeki en köklü banka teknolojilerinden biri ise POS cihazıdır. KOBİ'ler ve işletmeler için oldukça önemli bir sistem olan bu cihazlar, teknolojiyle birlikte sürekli geliştiği için güncelliğini hiçbir zaman yitirmemiştir. Fiziksel işletmelerin büyük bir çoğunluğunda da POS cihazı kullanılır. 

Bu cihazın bulunmadığı işletmelerde kart gibi ödeme araçlarını kullanabilmek söz konusu değildir. Banka ve kredi kartlarının yaygınlaştığı günümüzde, buna bağlı olarak POS cihazlarının kullanımı da artmıştır. Şimdi POS cihazı nedir, nasıl kullanılır, nereden alınır sorularına geçelim. 

Pos Cihazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

POS, kartlı ve temassız ödeme araçları ile ücret kabul etmeyi mümkün kılan bir sistemdir. İsmini “Point of Sale (Satış Noktası)” kelimelerinin baş harflerinden alır. Bu alet, elektronik fon transferi teknolojisi ile çalışır. Cihaz, kredi kartı gibi ödeme kartları ya da mobil sistemlerde bulunan teknolojiler ile eşleşerek elektronik bir şekilde tahsilat yapar. 

Bu sistem, bilgisayarlı terminal olarak da tanımlanabilir. Bir ağ üzerinden banka ile iletişim kuran aygıt, okutulan ödeme aracını doğrulayarak para transferini gerçekleştirir. POS makinesi, fiziksel, nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Uzun süredir kullanımda olan bu cihazların, çalıştırılması son derece kolaydır. Fakat ciddi bir hassasiyet gerektirir. Basit gibi görünen hatalar, maddi açıdan önemli kayıplara sebep olabilir. 

Peki POS cihazı nasıl kullanılır? POS cihazlarının kullanımı hemen her marka ve modelde benzerlik gösterir. Alınan cihazın tipine ve çalışılan bankaya dikkat edilmelidir. Ekran ve tuşlardan oluşan bu cihazlar, kablolu veya mobil şekilde çalıştırılabilir. Ekrandaki yönergeler ve tuşlar yardımıyla, satış komutu verilir ve tutar girilir. Ardından kartın çipi ya da manyetik bandı, cihazın ilgili kısmından geçirilir. Kart sahibinin şifresini girip onaylaması hâlinde tahsilat tamamlanır. 

Kartın cihaza sokulması ya da müşterinin fiziksel bir kart sunması zorunlu değildir. Temassız özelliği bulunan kartların ya da cep telefonlarındaki mobil uygulamaların kodları, cihazın ekranına gösterilerek ödeme yapılabilir. Bu yöntemde, müşterinin şifre girmesi de gerekmez. Aynı şekilde POS makinesinin de fiziksel bir varlığa sahip olmasına gerek yoktur. 

Sanal POS cihazı teknolojisi, işletmelerin fiziksel bir makine kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Peki sanal POS cihazı nasıl çalışır, buna geçelim. Dijital/mobil POS cihazı hizmeti veren bankayla anlaşıldığında, bu cihaz yerine cep telefonu yardımıyla tahsilat yapılabilir. İşletme sahibinin akıllı telefonuna yükleyeceği banka uygulaması, NFC teknolojisiyle kartı okur. Bu tıpkı, POS terminalinde olduğu gibi tahsilat işlemini gerçekleştirir. Bunun e-ticaret sitelerindeki sanal POS ile karıştırılmaması gerekir. Alışveriş sitelerindeki sanal POS teknolojisi, kart bilgilerini forma kaydeder.  

Pos Cihazını Kimler Kullanır?

POS cihazını, ihtiyaç duyan tüm işletmeler kullanabilir. Yasal çerçeveye uygun bir şekilde ticari faaliyet gösteren işletmelerin tümü, bankalar ile anlaşma sağlayarak POS makinesi hizmeti alabilir. Bu cihazın kullanımı, satışları artırabilir. Çünkü günümüzün en çok kullanılan ödeme araçlarından biri karttır. 

Kartlı ödeme kabul etmeyen işletmeler, müşterilerini kaybedebilir. POS makinesini sektör fark etmeksizin, fiziksel mağazaya sahip olan tüm işletmeler, tercih edebilir. Hizmetlerini seyyar bir şekilde ya da belli bir adreste sunan firmalar, mobil cihaz sayesinde kartlı ödeme kabul edebilirler. 

Pos Cihazına Başvurmanın Şartları Nelerdir?

POS makinesi kullanabilmek için öncelikle bu hizmeti satın almak gerekir. Hizmet, bankalar tarafından verilir. Bir banka ile anlaşma sağlayarak cihaz alınabilir. Hizmeti satın almak için ücret ödeme durumu söz konusu değildir. Aylık harç ve komisyon gibi sürekli ödenmesi gereken kalemler, mevcut olabilir. 

Peki POS cihazı nasıl alınır? Bu cihazlar bankadan satın alınabilir. Fakat, banka dışında teknoloji marketlerinden almak da mümkündür. Cihazı satın alabilmek için vergi mükellefi olma şartı vardır. Yasal ve resmî bir şekilde ticaret yapmayanlar, POS makinesi alamaz ve bu hizmete başvuramaz. 

Pos Cihazı Başvurusu Nasıl Yapılır?

POS cihazı başvurusu, özel ya da kamusal bankaların şubelerinden direkt olarak yapabilir. Ayrıca bankaların hemen hepsi, online başvuru kabul eder. Bankaların internet şubelerinden veya mobil uygulamalardan başvuru yapılabilir. Banka dışında bazı bağımsız ödeme kuruluşları bu hizmeti verir. Ödeme kuruluşlu seçilirken ilgili kuruluşun TCMB kaydı ve BDDK yetkisi olduğundan emin olunmalıdır. 

Pos Cihazı Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bankada yapılan pek çok işlemde olduğu gibi POS başvurusunda da birtakım belgeler hazırlamak gerekir. Bu belgeler, işletmenin varlığını tecil etmek ve yasal olarak ticarete bir engel olup olmadığını görebilmek için talep edilir. 

POS Makinesi Başvurusunda Gerekli Belgeler
İşletme sahibinin ve varsa ortakların T.C. kimlik kartı fotokopileri Vergi levhası
İşletme ruhsatı İşletme adresini gösteren belge
Oda kayıt belgesi İmza beyannamesi
şletme adına eski elektrik, su vb. faturası Başvuru yapan yetkilinin T.C. kimlik kartı aslı ve fotokopisi


Tablodaki belgeler, genel olarak her kurum tarafından istenir. Bankaların izlediği politika doğrultusunda talep edilen belgeler değişir. İlgili banka ile halihazırda bir ticari çalışma mevcutsa herhangi bir belge talebi olmaksızın başvuru tamamlanabilir. 

Pos Cihazı Veren Bankalar Hangileridir?

POS makinesi alabilmek için Türkiye’de aktif olarak hizmet veren bankaların hemen hepsi ile anlaşma yapılabilir. Kredi kartı ile yapılan alışverişler, bankalar için önemli bir gelir kalemi olur ve POS cihazı, bu bankaların temel hizmetleri arasındadır. POS cihazı veren bankalar aşağıdaki gibidir. 

Yukarıda yer alan bankalar, belirli bir ücret karşılığında bu hizmeti sunar. Her bankanın talep ettiği ücret; POS cihazı komisyon oranları ve kullandırma şartları açısından farklılık gösterebilir. Kampanyalar, dâhilinde avantajlı sözleşmeler yapabilmek mümkündür. 

Komisyonsuz Pos Cihazı Veren Bankalar Hangileridir?

POS cihazı, aylık ücret veya harç karşılığında kullanılır. Ayrıca işlem başına komisyon alınması da söz konusudur. Komisyon oranlarında farklılıklar olabileceği için araştırma yapmak önemlidir. Bankalar, düzenledikleri kampanyalar doğrultusunda belirli bir dönem boyunca komisyonsuz POS verebilir. 

Bu tür kampanyadan faydalanmak için çalışılan banka değiştirilebilir. Bunun için de önceki POS hizmeti kapatılmalıdır. “POS cihazı nasıl kapatılır?” sorusu için ise banka ile iletişime geçmek gerekir. Genellikle şubeden yapılan bir başvuru sonucunda hizmet sonlandırılır. 

Pos Cihazı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

POS makinesi kullanmanın çok sayıda avantajı vardır. Temelde POS cihazları, satışları yükseltici etki gösterir. Alışverişi kolaylaştıran bu ödeme sisteminin, bazı avantajları şöyle sıralanabilir: 

 • Nakit parası olmayan müşterilere hizmet verme
 • POS cihazı temassız ödeme teknolojisi ve kredi kartı temassız özelliği ile birkaç saniyede ödeme alma
 • Peşin ya da taksitli satış yapma
 • Desteklenen markalar, doğrultusunda yurt dışı kartlarından ödeme kabul etme
 • Para üstü için fazladan nakit bulundurma riskine girmeme
 • Satış ve gelir takibini kolayca yapma
 • POS müşterisi olarak bankanın sunduğu özel avantajlardan yararlanma.

Yeni nesil ticaretin vazgeçilmez araçların biri olan POS makineleri, her işletmede bulunmalıdır. Özellikle müşteri trafiğinin yoğun olduğu işletmelerde nakit para takasındaki zaman kaybı, bu cihazla ortadan kalkar. Temassız ödeme teknolojisi ise sadece birkaç saniyede ödeme alabilmeyi mümkün kılar.

Pos Cihazı Kullanımı Güvenli mi?

POS makinesi kullanımı, son derece güvenlidir. Bu cihazların güvenliğinden bizzat banka sorumludur. Dolayısıyla bir güvenlik açığı yok denecek kadar azdır. Problem olması durumunda ise işletme kayıp yaşamaz. Buna ek olarak satışlardan elde edilen gelirler, banka hesabında birikeceği için hırsızlık gibi durumlarda kayıp minimumda kalır. 

İşletmenize Uygun Pos Cihazı Hangisi?

İşletmenize uygun POS makinesini bulabilmek için banka ve ödeme kuruluşlarının hizmet şartlarını incelemelisiniz. Sunulan hizmetle talep edilen ücret arasında bir karşılaştırma yapmalısınız. Kartlı ödeme yapan müşteri sayısı esas alınarak cihaz seçilmelidir. Market gibi müşteri trafiğinin yoğun olduğu ve kasa kuyruklarının oluşabildiği iş yerlerinde mutlaka temassız özelliği olan bir modeller seçilmelidir. Tahsilatın yanı sıra POS cihazı resetleme, şarj etme gibi teknik konularda da nitelikli modeller seçilmelidir. 


 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

16 Oy

-

3,62 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri