Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Okuma Yazma Bilmeyenler Nasıl Kredi Çekebilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 12.12.2016 Güncelleme Tarihi: 21.03.2024

Kredi çekmek isteyenlerin aklına takılan sorulardan biri okuma yazma bilemeyen ve imza atamayanların kredi çekip çekemeyeceğidir.

Okuma Yazma Bilmeyenler Nasıl Kredi Çekebilir?
HangiKredi okurları için bu yazımızda, okuma yazma bilmeyenlerin nasıl kredi çekebileceğini anlattık.

Okuma yazma bilmeyen bir kişinin bankaya kredi başvurusu yaparak kredi çekmesi mümkün değildir. Çünkü banka tarafından hazırlanan kredi sözleşmesinin, borç alan kişi tarafından okunup imzalanması gerekir.

Okuma Yazma Bilmeyenler Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankalar aracılığıyla sunulan kredi ürünleri, maddi açıdan destek arayışında olan bireyler tarafından tercih edilir. Ancak bireylerin finans kuruluşları tarafından sağlanan bu ürünleri alabilmesi için belirli şartları taşıması gerekir. Yaş, gelir durumu, kredi notu gibi farklı kriterler bankaların başvuru sahiplerinden beklediği koşulların başında gelir. Kredi almak için şartları karşılayan kişiler, başvuru sırasında birçok belgeyi okuyup imzalarlar. Bu noktada okuma yazma bilmeyen kişilerin kredi çekmesi için temelde 2 yöntem bulunur. Bu yöntemler şu şekilde sıralanır:

 1. Vekâletname vererek kredi alma
 2. Noter aracılığıyla kredi alma

Tabloda yer alan yöntemleri kullanarak kredi alma, okuma yazma bilmeyen bireyler tarafından tercih edilir. Ancak bu noktada da başvuru yapan bireylerden bazı kriterleri karşılaması beklenir. Okuma yazma bilmeyen kredi alma şartları arasında yine yaş ve gelir hususu öncelikli sıralarda yer alır.

Okuma Yazma Bilmeyenler Nasıl Kredi Çekebilir?

Vekâletname Vererek Kredi Çekme

Okuma yazma bilmeyen ve hâliyle imza atamayan kişiler kredi kullanabilirler fakat bunun iki farklı yolu var. Okuma yazması olmayanların kredi çekebilmesinin birinci yolu, güvendiği bir kişiye noter huzurunda vekâletname verme yöntemidir. Güvenilen bir yakına verilen vekâletname ile okuma yazma bilmeyen kişi adına banka hesabı açılabilir ve kredi kullanması sağlanabilir. Kredi alabilmek için ilgili bankada vadesiz bir mevduat hesabı açılması gerektiğinden vekâlet verilen kişi, krediyi almanın yanı sıra ilgili hesabın açılması işlemini de gerçekleştirilir.

Alınan vekâletnamede, vekile verilen yetkiler açık bir şekilde belirtilmelidir. Kredi çekebilmek için verilmesi gereken yetkiler arasında banka hesabı açma, kredi çekme ve borçlanma ile ilgili tüm yetkilere sahip olduğu belirtilmiş olmalıdır. Bu bilgilerin eksik olması hâlinde yeniden vekâletname çıkarılması gerekebilir. İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için HangiKredi'den destek alabilirsiniz!

Kimlere Vekalet Verilebilir?

Okuma yazma bilmeyen kişiler, genel vekâletname ile kredi çekebilir. Başkası adına kredi çekmek için tercih edilen bu yöntemde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu kriterlerden ilki vekâletname verilen şahsın 18 yaşından büyük olmasıdır. 18 yaşından küçükler aracılığıyla vekâletname ile kredi çekmek mümkün değildir. Yaş unsuruna ek olarak vekâlet alan kişinin akli dengesinin de yerinde olması gerekir.

Vekâlet Sözleşmesindeki Maddeler Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vekâlet, bireyin kendi adına işlem yapabilmesi amacıyla başka bir kişiye noter huzurunda verdiği yetki olarak tanımlanır. Vekâletnameyle yapılan tüm işlemler için hazırlanan sözleşmenin dikkatli bir şekilde belirlenmesinde fayda vardır. Özellikle kredi işlemleri için hazırlanan vekâletnamede herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına bazı maddelere, ilgili sözleşmede yer vermek gerekir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ilk husus, vekâletnameyi verdiğiniz kişilere hangi yetkiler konusunda izin verdiğinizdir. Ayrıca Kredi kullanımı için vekâlet edecek kişinin açık kimliğinin sözleşmede yer alması da önemlidir. Kredi almak için dikkat edilmesi gerekenlerden biri de vekâletin süresinin net bir şekilde belirlenmiş olmasıdır.

Vekâletname ile Yapılan Başvurularda Bankanın İstediği Belgeler Nelerdir?

Bankalar, kredi başvuru işlemlerinde bireylerden bir takım belgeler talep eder. Vekâletname ile kredi çekme işleminde de finans kuruluşlarının talep ettiği bazı evrak bulunur. Bahsi geçen iki işlem türü için istenen belgeler benzer olsa da vekâletle kredi çekerken bankalar bu konuda daha hassas davranır. Bankaların okuma yazma bilmeyenlere kredi verirken vekilden istediği belgeler arasında ise şunlar yer alır:

Belge Listesi
Krediyi asıl kullanacak kişinin ve vekilin kimlik fotokopisi
Vekâlet veren kişinin ikametgah belgesi
Vekilin gelir ve ikametgah belgesi
Noter onaylı vekâlet örneği
Vekâlet veren kişinin aylık gelirini ibraz eden belge

Vekâletle şubeye gitmeden kredi başvurusu yapmak isteyen bireylerin tüm banka işlemleri, vekilleri aracılığı tamamlanır. Ancak bu noktada banka, vekâlet veren kişiye telefonla ulaşmak isteyebilir. Bu noktada başvuru sahibinin görüşmeye hazır olması dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır. Okuma yazma bilmeyenlere kredi veren bankalar bahsi geçen belgelerin ve koşulların sağlanması neticesinde bireylere kolaylık sağlar.

Noter Huzurundaki Sözleşme ile Kredi Çekme

Okuma yazma bilmeyen ve imza atamayan kişilerin bankalardan kredi alabilmesinin bir diğer yolu da yine noterden geçiyor. Noter huzurunda yapılacak olan sözleşme ile kredi çekilebilir. Bunun için kredi çekmek isteyen kişinin öncelikle bir notere başvurması gerekmekte. Başvuru yapıldıktan sonra noterden verilen belge ile bankaya gidilir ve banka kredi başvurusunu onaylamışsa bu belgeye istinaden gerekli evrakı hazırlar. İmza aşaması geldiğinde ise kredi çekecek kişi ve banka görevlisi noter huzurunda imza işlemlerini halleder. Bu noktada okuma yazması olmayıp imza atabilenler imza atar, okuma yazması olmadığı için imza da atamayanlar parmak basar. En uygun bireysel kredi seçeneklerine ulaşabilmek için HangiKredi kredi sayfasından kredi hesaplaması yapabilir ve online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

4,2 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 23.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?