Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Okuma Yazma Bilmeyenler Nasıl Kredi Çekebilir?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

12.12.2016

Kredi çekmek isteyenlerin aklına takılan sorulardan biri okuma yazma bilemeyen ve imza atamayanların kredi çekip çekemeyeceği.

Okuma Yazma Bilmeyenler Nasıl Kredi Çekebilir?

Bu yazımızda, okuma yazma bilmeyenlerin nasıl kredi çekebileceğini anlattık.

Kredi çekmek isteyenlerin aklına takılan sorulardan biri okuma yazma bilemeyen ve imza atamayanların kredi çekip çekemeyeceği. Bu yazımızda, okuma yazma bilmeyenlerin nasıl kredi çekebileceğini anlattık.

Okuma yazma bilmeyen bir kişinin bankaya kredi başvurusu yaparak kredi çekmesi mümkün değildir. Çünkü banka tarafından hazırlanan kredi sözleşmesinin, borç alan kişi tarafından okunup imzalanması gerekir.

Okuma yazma bilmeyen ve haliyle imza atamayan kişiler de kredi kullanabilirler fakat bunun iki farklı yolu var. Okuma yazması olmayanların kredi çekebilmesinin birinci yolu, güvendiği bir kişiye noter huzurunda vekaletname verme yöntemidir. Güvenilen bir yakına verilen vekaletname ile okuma yazma bilmeyen kişi adına banka hesabı açılabilir ve kredi kullanması sağlanabilir. Kredi alabilmek için ilgili bankada vadesiz bir mevduat hesabı açılması gerektiğinden,  vekalet verilen kişi krediyi almanın yanı sıra ilgili hesabın açılması işlemini de gerçekleştirilir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Alınan vekaletnamede, vekile verilen yetkiler açık bir şekilde belirtilmeli. Kredi çekebilmek için verilmesi gereken yetkiler arasın banka hesabı açma, kredi çekme ve borçlanma ile ilgili tüm yetkilere sahip olduğu belirtilmiş olmalıdır. Bu bilgilerin eksik olması halinde yeniden vekaletname çıkartılması gerekebilir.

Okuma yazma bilmeyen ve imza atamayan kişilerin bankalardan kredi alabilmesinin bir diğer yolu da yine noterden geçiyor. Noter huzurunda yapılacak olan sözleşme ile kredi çekilebilir. Bunun için kredi çekmek isteyen kişinin öncelikle bir notere başvurması gerekmekte. Başvuru yapıldıktan sonra noterden verilen belge ile bankaya gidilir ve banka kredi başvurusunu onaylamışsa bu belgeye istinaden gerekli belgeleri hazırlar. İmza aşaması geldiğinde ise kredi çekecek kişi ve banka görevlisi notere giderek noter huzurunda imza işini halleder. Bu noktada okuma yazması olmayıp imza atabilenler imza atar, okuma yazması olmadığı imza da atamayanlar parmak basar ve bu şekilde kredi alınmış olur.

En uygun bireysel kredi seçeneklerine ulaşabilmek için Hangikredi.com kredi sayfasından kredi hesaplaması yapabilir ve online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler 22.01.2021

  Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.