Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Başkasının adına kredi çekilebilir mi?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 6.07.2018 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Kredi notunun yetersiz olduğu ya da gelirin belgelenemediği durumlarda tüketiciler başkasının kendisi için kredi çekip çekemeyeceğini merak ediyor.
Başkasının adına kredi çekilebilir mi?
Peki başkası adına kredi çekmek mümkün mü? Merve Mumcu Bayraklı/Hangikredi.

Kredi notunun yetersiz olduğu ya da gelirin belgelenemediği durumlarda tüketiciler başkasının kendisi için kredi çekip çekemeyeceğini merak ediyor. Peki başkası adına kredi çekmek mümkün mü?

Merve Mumcu Bayraklı/Hangikredi.com

Bankadan kredi alırken bankayla bir sözleşme imzalanır.Sizin kişisel bilgileriniz ve imzanızla gerçekleşen bu sözleşme dolayısıyla başkasının adına kredi çekemezsiniz, bir durum dışında o da vekalet. Eğer bir kişi noter huzurunda size vekalet verdiyse onun adına kredi çekebilirsiniz. Ancak vekalet ile kredi çekmeyi her bankanın kabul etmeyeceğini de unutmayın.

İkinci bir yol daha var ama…

Başkasının adına kredi çekmenin resmi olmayan yolu ise tüketici için riskli. Yani bir yakınınız kendi kredi notu düşük olduğu ya da başvurusu onaylanmadığı için sizden kendi adına kredi çekmenizi isteyebilir. Kendi aranızda güvene dayanan bi anlaşma olsa da bankayla olan resmi anlaşmada sizin imzanız olduğundan bu kredinin tüm sorumluluğu sizdedir. Krediyi çektiğiniz kişi borcunu ödemediği takdirde tüm sorumluluk size aittir.

Kredi çektiğiniz kişi borcunu ödemediğinde banka sadece sizi muhatap alır. Böyle bir durumda borcu sizin ödemeniz gerekir, yasal takip başlarsa size haciz gelebilir ve maalesef hakkınızı aramanın yasal bir yolu mevcut değildir.

Kredi Hesaplamak İçin Tıklayın
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon