Başkasının adına kredi çekilebilir mi?

Kredi notunun yetersiz olduğu ya da gelirin belgelenemediği durumlarda tüketiciler başkasının kendisi için kredi çekip çekemeyeceğini merak ediyor. Peki başkası adına kredi çekmek mümkün mü?

Merve Mumcu Bayraklı/Hangikredi.com

Bankadan kredi alırken bankayla bir sözleşme imzalanır.Sizin kişisel bilgileriniz ve imzanızla gerçekleşen bu sözleşme dolayısıyla başkasının adına kredi çekemezsiniz, bir durum dışında o da vekalet. Eğer bir kişi noter huzurunda size vekalet verdiyse onun adına kredi çekebilirsiniz. Ancak vekalet ile kredi çekmeyi her bankanın kabul etmeyeceğini de unutmayın.

İkinci bir yol daha var ama…

Başkasının adına kredi çekmenin resmi olmayan yolu ise tüketici için riskli. Yani bir yakınınız kendi kredi notu düşük olduğu ya da başvurusu onaylanmadığı için sizden kendi adına kredi çekmenizi isteyebilir. Kendi aranızda güvene dayanan bi anlaşma olsa da bankayla olan resmi anlaşmada sizin imzanız olduğundan bu kredinin tüm sorumluluğu sizdedir. Krediyi çektiğiniz kişi borcunu ödemediği takdirde tüm sorumluluk size aittir.

Kredi çektiğiniz kişi borcunu ödemediğinde banka sadece sizi muhatap alır. Böyle bir durumda borcu sizin ödemeniz gerekir, yasal takip başlarsa size haciz gelebilir ve maalesef hakkınızı aramanın yasal bir yolu mevcut değildir.

Kredi Hesaplamak İçin Tıklayın
Başkasının adına kredi çekilebilir mi?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir