Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

KOBİ'lere Nefes Kredisi 1 Haziran'da Başlıyor!

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.05.2021 Güncelleme Tarihi: 31.05.2021

Devlet destekli Nefes Kredisi başvurularının başlangıç tarihi belli oldu.

KOBİ'lere Nefes Kredisi 1 Haziran'da Başlıyor!
 Hazine ve Maliye Bakanlığı, pandemi sürecinin ekomik etkilerini azaltmak ve KOBİ’lere finansman desteği sağlamak amacıyla 10 bankanın da katılımıyla oluşturulan Nefes Kredisi’nin 1 Haziran tarihinde başlayacağını açıkladı.

TOBB, ticaret ve sanayi odaları tarafından da desteklenen Nefes Kredisi, 6 ay ödemesiz olması ve uygun faiz oranı ile KOBİ’lere uygun bir seçenek sunuyor, geri ödemeler de bu dönemden sonraki bir yıla eşit oranda yayılacak.

Peki Nefes Kredisi Nedir?

Korona virüs hem ülkemizde hem de uluslararası çapta çoğu sektörü zor bir ekonomik sürece itti, küçük ve orta düzeyli işletmeler de finansal olarak bu durumdan etkilendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulan Nefes Kredisi ise bu durumu değiştirmeyi ve tabir-i caizse KOBİ’lere nefes aldırmayı planlıyor. Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından organize edilecek olan kredinin oluşturulmasında 10 farklı banka da yer aldı. TOBB ve sanayi odaları da varlıklarını bu bankalarda değerlendirerek sürece destek olacak.

GÜNCEL KOBİ KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Nefes Kredisi’nde Gereken Şartlar Nelerdir?

KOBİ’lerin Nefes Kredisi’nden faydalanması için en önemli kriter 2020 yılında yaptıkları ciroları. 2019 yılına göre yüzde 25 ve üstü ciro kaybına uğrayan ticaret, sanayi ticaret, deniz ticaret, sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyeler Nefes Kredisi kullanabilecek.  

50 Bin Türk Lirasından 200 Bin Türk Lirasına Kadar

1 milyon Türk Lirasının altında cirosu olan KOBİ’ler azami olarak 50 bin  Türk Lirası kredi kullanabilecek. Cirosu 1 milyondan 10 milyona kadar ulaşan KOBİ’ler ise azami olarak 200 bin Türk Lirasına kadar bu krediden faydalanabilecek. Kredi başvurusunda bir alt limit bulunmuyor.

6 Ay Geri Ödeme Yok, 12 Ay Eşit Taksit;

 • Nefes Kredisinin sağladığı en büyük avantajlardan birisi 6 ay boyunca kredi geri ödemesi olmayacak. 
 • Geri ödemeler 7. aydan itibaren 12 eşit taksitte olacak.
 • Kullandırılacak olan kredinin faiz oranı yıllık %17.5. 
 • Krediler için hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaleti var.

Devlet Destekli Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nefes esnaf kredisine başvurular online kanallardan ve banka şubelerinden 1 Haziran itibariyle yapılabilir olacak. Daha önce de belirttiğimiz gibi ticaret ve sanayi odalarına üyelik başvuruların şartlarından birisi. Yine cironuzdaki kayıp oranı da başvurunuzun onaylanıp onaylanmaması konusunda etkili olacak.

Eğer herhangi bir ticaret veya sanayi odasına kayıtlı değilseniz ya da farklı bir oranda ciro kaybı yaşadıysanız, firmanızın aradığı finansal destek için güncel KOBİ kredisi faiz oranlarını inceleyerek size en uygun KOBİ kredisine başvurabilirsiniz. 

Nefes Kredisi Kapsamında Kredi Kullandıracak Bankalar

Devlet bankalarına ek olarak özel bankaların da önemli bir kısmı Nefes Kredisi uygulamasında yer alacak.  Böylece esnafın bu uygulamaya ulaşması kolaylaştırılacak. 1 Haziran itibariyle Nefes Kredisi kullandıracak bankalar:

 • TC Ziraat Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası 
 • Garanti BBVA 
 • Türkiye İş Bankası 
 • Yapı ve Kredi Bankası 
 • Denizbank
 • Akbank
 • Ziraat Katılım Bankası 
 • Vakıf Katılım Bankası

--

Bu bankalardan esnaf kredi başvurusu yapılabilecek. Nefes Kredisi hakkında yeni gelişmeler ve bilgilendirmeler oldukça, sizlerle HangiKredi’de bunları paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak:
https://www.hmb.gov.tr/haberler/basin-aciklamasi-8
 

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

4,86 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir? 25.09.2021

  HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 • HangiKredi Notu Nedir? 22.09.2021

  HangiKredi Notu Nedir?

 • Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri 22.09.2021

  Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri

 • Finansal Sağlık Nedir? 22.09.2021

  Finansal Sağlık Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon