Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Motosiklet Kaskosu

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 15.09.2020 Güncelleme Tarihi: 6.10.2020

Trafiğe çıkan her motosiklet, potansiyel anlamda pek çok risk ile karşı karşıyadır.
Motosiklet Kaskosu
Motosikletler yapıları gereği otomobillere kıyasla daha riskli bir gruptadır. Bu riskleri minimize etme noktasında kasko gibi opsiyonlar ön plana çıkar. Motosiklet trafik sigortası ile sıklıkla karıştırılan motosiklet kaskosu, fark yaratan güvencelerden birisi. Motosiklete ve ekipmanlarına ilişkin herhangi bir sorun yaşadığınızda kaskonun sunduğu geniş teminatlardan yararlanabilirsiniz. Motosiklet kaskosunun ne olduğuna, ne gibi yararlar sağladığına, fiyatların neye göre değiştiğine ve kullanıcılar için avantajlarına daha yakından bakalım.
Trafiğe çıkan her motosiklet, potansiyel anlamda pek çok risk ile karşı karşıyadır. Motosikletler yapıları gereği otomobillere kıyasla daha riskli bir gruptadır. Bu riskleri minimize etme noktasında kasko gibi opsiyonlar ön plana çıkar. Motosiklet trafik sigortası ile sıklıkla karıştırılan motosiklet kaskosu, fark yaratan güvencelerden birisi. Motosiklete ve ekipmanlarına ilişkin herhangi bir sorun yaşadığınızda kaskonun sunduğu geniş teminatlardan yararlanabilirsiniz. Motosiklet kaskosunun ne olduğuna, ne gibi yararlar sağladığına, fiyatların neye göre değiştiğine ve kullanıcılar için avantajlarına daha yakından bakalım.

Motosiklet Kaskosu Nedir?

Motor tutkunlarının önemli bir çoğunluğu motosiklete dair ekipmanlara ve diğer konulara odaklanıp bir an önce trafiğe çıkmak ister. Fakat dikkat edilmesi ve unutulmaması gereken konulardan bir tanesi de kesinlikle motosiklet kaskosudur. Motosiklet kaskosu konusunda insanların son dönemde biraz daha bilinçlenmeye başladığını ifade edebiliriz. Peki, motosikletinizi koruma altına alan bu çok özel kasko, tam olarak nedir ve nasıl bir kapsama sahiptir? Motosiklet kaskosu, zorunlu trafik sigortasının genelde hasarları karşılamadığı noktalarda devreye girebilen, çok daha kapsamlı ve özel bir sigorta biçimidir. İhtiyaçlarınızı en az sizin kadar bilen ve beklentilerinize yanıt veren uzmanların size özel olarak hazırlayabilecekleri kasko tekliflerini değerlendirebilir ve kendinizi pek çok açıdan daha güvende hissedebilirsiniz.Kasko ile trafik sigortası arasındaki farklar için bu içeriğimizden destek alabilirsiniz. Motosiklet kaskosu ile otomobil kaskoları arasında teknik anlamda farklar yoktur. Bu noktada kaskonun kapsamı tamamen sigorta şirketine bağlı olarak değişebilir. Kimi sigorta şirketleri motosiklet kaskosu konusunda herhangi bir hizmet vermez.  Kasko yaptırmadan önce kapsamı ve içeriği detaylı bir şekilde öğrenmenizde fayda var. HangiKredi kasko değer listesi sayfasından aracınız için kasko değeri sorgulaması yapabilirsiniz.

Motosiklet Kaskosu Ne İşe Yarar?

 Bilindiği üzere motosikletlerde genel anlamda bedensel yaralanmalar ya da hırsızlık vakaları daha yaygın şekilde görülür. Motosikletin sahibi, kaza durumunda kusurluysa trafik sigortası zararı karşılamaz. Tam olarak bu noktada motosiklet kaskosu yardımınıza koşar. Motosiklet kaskolarının kapsamı trafik sigortasına kıyasla çok daha fazladır. Kaskoda motosikletin fabrikadan çıkarken orijinal aksesuarları baz alınır. Poliçeye özel ekipmanları yazdırmanız gerekir. Koşullar çoğunlukla motosiklet motorlarının hacimlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu noktada genelde kaza risklerine göre bir sınıflandırma yapılır. Çeşitli muafiyetleri kaldırmak adına kullanıcılar zaman zaman ek ücretler ödeyebiliyor.Motosiklet kredisi ile bütçenize uygun taksitler ödeyerek hayallerinizdeki motosikleti satın alabilirsiniz!

Motosiklet Kaskosu Zorunlu mu?

Trafik sigortası bilindiği üzere kara yolu üzerinde hareket etmekte olan motorlu taşıtların yapmakla yükümlü olduğu bir sigorta çeşididir. Motosikletlerin trafiğe yasal anlamda çıkabilmeleri adına bu sigortayı zorunlu olarak yapılması gerekir. Kasko ise aslında yapı ve mantık olarak trafik sigortasına benzemesine rağmen tümüyle isteğe bağlıdır. Kasko yalnızca sizin motosikletinizde meydana gelen hasarla ilgilenir. Bu yönüyle trafik sigortasından ayrılır. Trafik sigortasına kıyasla sunduğu avantajlardan dolayı sıklıkla tercih edilir. Siz de motosiklet kaskosu yaptırarak tüm bu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Motosiklet sahiplerini de ilgilendiren trafik sigortası zorunlu mu sorusunun yanıtı bu içerikte!

Motosiklet Kaskosu İçeriği

Araç tercihini motosikletten yana yapanlar belli risklerle her daim karşı karşıya kalacaktır. Kasko, zorunlu olmasa da sağladığı olanaklarla yüksek maddi güvence sağlayan bir sistemdir. Motosiklet kaskosu sayesinde olası olumsuzluklarda motorunuzda meydana gelen hasar karşılanır. Motor kullanılamaz hale gelmişse, bir başka deyişle pert haline geldiyse piyasa değerine uygun bir ödeme yapılır. Tabi tüm motosiklet kaskolarının kapsamı ve talimatları birbirinden farklıdır. Bu açıdan motosiklet kaskosu her motosiklet sahibinin mutlak suretle yapması gereken bir güvencedir. Kaskonun olmaması bir yaptırım ya da ceza getirmez ancak maddi ve manevi anlamda büyük bedellerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kasko bu bakımdan oldukça geniş bir kapsama sahiptir.

Motosiklet Kasko Teminatları

yaptırmadan önce mutlaka teminatlara göz atmalısınız. Kasko teminatları ana ve ek teminatlar olmak üzere iki grupta toplanır. Motosiklet kaskosunun ana talimatlarını genel anlamda şu şekilde özetlemek mümkündür:Çarpma-Çarpılma: Motosiklet kaskolarında en temel teminat çarpma ve çarpılma aksiyonlarıdır. Kendi iradeniz ve kontrolünüzün dışında ortaya çıkan durumlarda, örneğin motosikletinizin sabit bir nesneye çarpması ya da devrilmesi, yuvarlanması gibi durumlarda ortaya çıkan zararlar koruma altındadır.Devrilme, Yanma veya Çalınma:  Motosikletin çalınması, yanması ya da çeşitli nedenlerden dolayı devrilmesi, kasko kapsamına dahildir.Grev Benzeri Toplumsal Hareketler ya da Terör Eylemleri: Grevlerde, olağan dışı saldırılarda veya terör eylemlerinde, aracınız bir şekilde zarar uğrayabilir. Bu tip durumlara karşı motosikletiniz teminat altındadır.Üçüncü Şahısların Kötü Niyetli Davranışları: Üçüncü kişilerin motosikletinize vereceği zararlar aynı şekilde güvence altındadır. Örneğin bir gece yarısı herhangi bir kişinin gelip keyfi bir şekilde motorunuzu çizmesi gibi düşünülebilir.Sigara Benzeri Madde Zararları: Sigara başta olmak üzere çeşitli maddelerden kaynaklanan zararlar motosiklet kaskosuna dahil edilir.Hayvanlardan Kaynaklı Zararlar: Özellikle kemirgen hayvanların motosikletlere vereceği zararların önüne geçmek istiyorsanız motosiklet kaskosu yaptırabilirsiniz. Bunun dışında yetkisiz kişilerce çekme ve çekilme zararları ile doğal afet zararları da kasko kapsamına alınır. Tabi yukarıda da açıkladığımız üzere motosiklet kaskosunun sabit ve standart bir içeriği yoktur. Bu içerikler bazı detaylarıyla birbirinden ayrılabilir. Doğal afet zararları içinde fırtına, dolu, sel ve benzer olumsuzlukları sıralamak mümkün. Hasarsızlık durumlarında ise her sene belli oranda hasarsızlık indirimi kazanmanız mümkün. İlk sene hasarsızlık için verilen oranlarla diğer senelerdeki oranlar birbirinden farklıdır. Kimi özel durumlar için de özel indirimler söz konusu olabilir.

Motosiklet Kaskosu Fiyatları

Motosiklet Kaskosu Fiyatları Kaskoda, trafik sigortasındaki gibi belli bir taban ya da tavan fiyat uygulaması söz konusu değildir. Genelde kendi içinde belirlenen bazı kriterler baz alınarak bir fiyat standardı çıkarılır. Bu kriterler arasında:
 • Motosiklet sahibinin kaza raporları
 • Motosikletin hangi şehirde yer aldığı
 • Motosikletin yaşı
 • Motosikletin markası ya da modeli
Tüm bu değişkenler kasko fiyatı üzerinde belli bir etkiye sahiptir. Özellikle motosiklet yaşı ile kaza geçmişi özel olarak önemsenen kriterler arasında kabul görür. Bu analize bağlı olarak bir kasko bedeli ortaya çıkarılır. Bütçenize uygun bir kasko anlaşması yaparak kazançlı çıkabilir ve aracınızın güvenliğini teminat altına alabilirsiniz.

Araç Aksesuarları Dahil mi?

söz konusu olduğunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de araç aksesuarlarıdır. Kaza durumlarında kask ve benzer ekipmanlar, aksesuarlar güvence altına alınır. Tabi burada güvence altına almanın bedeli konusu özel olarak araştırılmalıdır. Kimi durumlarda yol destek hizmeti de sunulur. Araç aksesuarları içinde kask, kıyafetler, ek aygıtlar, cihazlar, koruma amaçlı kullanılan demirler, çantalar vs. materyaller sıralanabilir. Can ve mal güvenliğinizi koruma noktasında motosiklet kaskosundan yararlanmayı ihmal etmemelisiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon