Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 18.03.2016 Güncelleme Tarihi: 19.01.2021

Bu yazımızda size modem bağlantısının nasıl yapıldığını anlatmak istiyoruz.

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?
Çünkü evine yeni internet bağlatanlar ya da taşınanlar için teknolojik sıkıntılardan biri de modem kurulumu. Çoğu zaman karmaşık gelen bu konuyu basit bir şekilde izah etmek ve Türkiye’de çok kullanılan modem modellerinin “hızlı kurulum” kılavuzlarını paylaşmak istiyoruz.

Bu yazımızda size modem bağlantısının nasıl yapıldığını anlatmak istiyoruz. Çünkü evine yeni internet bağlatanlar ya da taşınanlar için teknolojik sıkıntılardan biri de modem kurulumu. Çoğu zaman karmaşık gelen bu konuyu basit bir şekilde izah etmek ve Türkiye’de çok kullanılan modem modellerinin “hızlı kurulum” kılavuzlarını paylaşmak istiyoruz.

Modem Kurulumu Nedir?

Önce modem kurulumu nedir, neden gereklidir onu açıklayalım. Modem kurulumundan kast edilen, modeminizin, servis sağlayıcısından gelen bağlantıyı tanıması için gerekli ayarların yapılmasıdır. Modem ayarlarınız doğru şekilde tanımlanmadığı zaman, hattınızda bağlantı olsa dahi modeminiz aracılığıyla iletilmesi mümkün olmaz. Modem kurulumu yalnızca ilk bağlantıda yapılmaz. Modem değiştirdiğinizde ya da internet servis sağlayıcınızı değiştirdiğinizde yapmanız gerekir. Peki nasıl yapılır?

Modem Kurulumu Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Modem kurulumu için öncelikle tüm kabloların doğru yere takılması gerekir. Basit bir mekanizmaya sahip olan modemde takılacak kabloların yerini kolayca tayin edebilirsiniz. Eğer elinizde kullanım kılavuzu varsa kılavuzda yer alan görselli anlatımdan yararlanabilirsiniz. Kabloların yerlerinden emin olmak için şu ışıkları kontrol edebilirsiniz:

 • Güç kaynağı ışığı: Elektrik bağlantısını gösterir.
 • DSL ışığı: Hatta internet bağlantısının olup olmadığını gösterir.
 • WLAN ışığı: Kablosuz internet bağlantısının sağlandığını gösterir.
 • Ethernet ışığı: Bilgisayarınız ile modem arasındaki kabloda veri olduğunu gösterir.

Güç, DSL ve Ethernet ışıkları yanıyorsa işinizi sağlama için modemi 1 kez resetlemek suretiyle işleme başlayabilirsiniz. Resetlemek yani ayarları sıfırlamak için modemdeki ilgili noktaya 15-20 sn basınız.

Ardından iki yol izleyebilirsiniz. Eğer Modem kurulum CD’si elinizde varsa bilgisayarınızın CD-ROM kısmına yerleştirerek ilgili adımları takip edebilirsiniz. Kurulum sihirbazı zaten sizi yönlendirecektir.

En Avantajlı İnternet Paketi Hangisi?

CD’siz Kurulum Yönergeleri

İkinci ve en çok tercih edilen yöntem ise modemin WEB arayüzü ile kurulum yapmaktır. Bunun için tarayıcınızdan, modeminizin arayüz adresine girmeniz gerekir. Bu çoğunlukla 192.168.1.1’dir. Adres çubuğuna bunu yazdıktan sonra modem kullanıcı adı ve şifresi istenir sizden. Bu da çoğunlukla ön tanımlı olarak admin ve admin’dir.

Bu bilgileri girdikten sonra eriştiğiniz sayfanın genel tasarımı tüm model markalarında aynıdır fakat menüde ve isimlendirmelerde farklılıklar olabilir. Çoğunlukla “Hızlı Kurulum” veya ADSL başlığı altında “WAN Ayarları” yahut “ADSL Ayarları” gibi bağlantıların altındadır.

Bu noktadan sonra karşınıza çıkan adımlarda “Protokol” ayarlarını (Türkiye için) PPPoE ve/veya PPPoA şeklinde seçmeniz gerekmektedir. Bu aşamada istenen kullanıcı adı ve şifre ise tercih etmiş olduğunuz, yani size hizmeti sağlayan internet servis sağlayıcısının tarafınıza vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifredir. Genellikle kullanıcı adı “harf-rakam@servis-sağlayıcısının-adı” şeklinde olur. Şifre ise son derece karmaşık karakterlerden oluşur. Eğer İP türü sorulursa, bu (özel bir tercihiniz yoksa, statik İP gibi) muhtemelen ön tanımlı haliyle kalacaktır.

İnternet Bağlantınızı Güvenceye Alın

Wireless yani kablosuz bağlantınızı şifrelemek için “Güvenlik” ya da “Şifreleme” adı altında gelen ayarları “WPA2” seçerek, harf ve rakamlardan oluşan bir şifre belirleyebilirsiniz. Böylece izniniz olmadan kimse hızınızı ve varsa kotanızı paylaşamaz.

Zaman zaman modem için bilgisayarınıza kurduğunuz programdan bu şifreyi değiştirebilirsiniz. Kablosuz bağlantının zararlı etkenlerinden korunmak için de internete bağlanmadığınız sürece modeminizi kapalı tutmanızı tavsiye ederiz.

Modem Kurulum Kılavuzları (PDF)

Yukarıda size “modem kurulumu nasıl yapılır” sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Tüm bu bilgilere ilaveten aşağıda size Türkiye’de en çok kullanılan modem markalarının, yine en çok tercih edilen modellerinden bazılarının hızlı kurulum kitapçıklarını paylaşıyoruz. PDF’leri görüntüleyebilir, bilgisayarınıza indirebilir ya da yazıcıdan bastırabilirsiniz.

Modem kurulumu hakkında teknik destek almak için modem firmasının müşteri hizmetleri servisini ya da internet servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayabilirsiniz.

İnternet fiyatları karşılaştırması yapmak için Hangikredi.com İnternet Kampanyaları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

2 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

3 Yorum

Kerem
Kerem 23.02.2020 • 00:00

Elinize sağlık

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 5.03.2020 • 00:00

Merhaba Kerem, Hangikredi'ye ilginiz için teşekkür ederiz. İyi günler dileriz.

Beğen(0)
Ersun Candemir
Ersun Candemir 11.05.2019 • 00:00

Modem kurulumu hakkında ki yazınız gayet açıklayıcı olmuş.

Yanıtla Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon