Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Ön Onayı Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 11.02.2015 Güncelleme Tarihi: 12.01.2023

Kredi ön onayı; konut kredisi taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerine başvuru yapanlar için bankanın yaptığı ilk değerlendirmedir.

Kredi Ön Onayı Nedir?
Başvuru sonucu olumlu ise başvuru yapan kişiye kredi ön onayı verilir. Olumsuz olduğunda ise henüz bu aşamadayken başvuru reddedilir ve süreç devam etmez.

Kredi Ön Onayı Ne Demek?

Kredi ön onayı; taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi gibi ürünlere başvuru yapan kişiler için bankalar tarafından yapılan ilk değerlendirmedir. Bankalar, merkez şube dışında gelen başvurular için bu yöntemi kullanır. Kredi ön onayı; telefon, internet, SMS ve mobil bankacılık üzerinden yapılan başvurular için kullanılır. Başvuru sonucu olumlu ise bankalar tarafından kredi ön onayı verilir. Başvuru olumsuz olduğunda ise kredi talebi reddedilir ve süreç devam etmez.

Kredi ön onayı, bankaların kullanıcılarına zaman kazandırmak adına geliştirdikleri teknoloji temelli bir sistemdir. Kredi talebiniz var ise işlemleri gerçekleştirmek için banka şubelerine giderek uzun süre beklemenize gerek kalmaz. Bunun yerine kredi talebini mobil şubeden ya da internet bankacılığından kısa sürede oluşturabilirsiniz. İşlem sonrasında bankalar talebinizi değerlendirir. Bu esnada geçmiş kredi notu ve sicil bilgileriniz ele alınır. Kredi geçmiş bilgileriniz ve gelir seviyeniz yeterli ise talebiniz onaylanır. Kısa ve pratik kredi onay işlemiyle hem başvuran kişiler hem de bankalar için enerjiden tasarruf sağlanır.

Hemen Kredi Başvurusu Yapın!

Kredi Türlerine Göre Ön Onay Süresi Ne Kadardır?

Bankadan talep edilen kredi türüne göre ön onay aşamasında farklılıklar gözlemlenir. Bankaların her kredi türünde kontrol ettiği belgeler farklıdır. Bu da ön onay süresinin değişiklik göstermesine neden olur.

Kredi Ön Onayı Ne Demek?

İhtiyaç Kredisinde Ön Onay

İhtiyaç kredilerinin miktarı, bankalar tarafından sunulan diğer pek çok desteğe kıyasla daha düşüktür. Bu da ön onay süresinin kısa olmasını sağlar. Ön onay işlemi genellikle 1 iş günü içerisinde sonuçlanır. İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunan kişinin, bankanın talep ettiği belgeleri kısa bir süre içerisinde şubeye iletmesi gerekir. Eksiksiz iletilen belgeler üzerinden hızlı bir değerlendirme yapılır. Başvuru yapan kişiye “Kredi ön onay olumlu” mesajı iletilirse kısa süre içerisinde finansal desteğin sağlanması için gerekli olan diğer aşamalara geçilir.

Pek çok kişi ihtiyaca yönelik verilen kesin onaylı kredi hakkında araştırma yapar. Kesin onaylı kredinin de tıpkı ihtiyaç desteğinde olduğu gibi olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı başvurucunun durumuna bağlıdır. Banka, gelir durumunu ve kredi notunu bildiği kişiler için kısa sürede kesin kredi onayı çıkabilir. Kesin onaylı kredi başvuruları da mobil uygulama ya da internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilir. Kredi notu ve geliri yeterli olan kişilerin talep ettikleri miktar direkt olarak hesaplarına yatırılır. Bu sayede şubede belge ibraz etmeye gerek kalmaz.

HangiKredi Finansal Raporu ile kredi sağlığınızı öğrenin!

Konut Kredisinde Ön Onay

Konut kredilerinde talep edilen miktar yüksek olduğu için sürecin uzaması normaldir. Konut kredisi talebinde belgelerin yanı sıra alınmak istenen konutun da bir eksper tarafından kontrol edilmesi gerekir. Tüm bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için konut kredisinde ön onay süreci yaklaşık 2-5 iş gün sürer.

Taşıt Kredisinde Ön Onay

Taşıt kredisi talebinde de konutlarda olduğu gibi onay süresi 2-5 iş gününe kadar uzayabilir. Mobil cihazlardan yaptığınız taşıt kredi başvurusu bankalar tarafından alınır. Akabinde taşıt eksperi tarafından değer belirlenir. Bilirkişi taşıta ilişkin işlemleri tamamladıktan sonra başvuru yapan kişinin belgeleri incelenir. Gelir ve sigorta gibi belgelerde olumsuz bir durum yok ise kredinin onayı gerçekleşir.

play image

Kredi Ön Onayı Nasıl Takip Edilir?

Bankalar, merkez şubeye bizzat gelen başvurular için kredi ön onayı yöntemini tercih eder. Kredi ön onayı; kullanıcının işlemlerini daha pratik kılmak adına internet bankacılığı, telefon, SMS ve mobil uygulamalar üzerinden de gerçekleştirilebilir. Bankanıza kredi ön onayı talebinde bulunduktan sonra başvurunun durumunu dijital kanallar üzerinden takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ön onay sorgulamaları için SMS hizmetlerinden, çağrı merkezinden ya da şubelerden yardım alabilirsiniz.

Kredi talebinize olumlu yanıt verildiyse bankanız sizi arar ve şubeye çağırır. Bilgilendirme telefonunuza kredi ön onay mesajı gönderilerek de yapılabilir. Talebiniz onaylandığında bankalardan tarafınıza “Kredi başvurunuza ön onay verilmiştir.” şeklinde bir mesaj iletilir. Bankaların çalışma şekline göre arama esnasında sizden daha fazla bilgi istenebilir. Bunun yanı sıra ilgili belgeleri tamamlamak için şubeye de çağrılabilirsiniz.

İhtiyacınıza yönelik kredi hesaplaması işleminizi HangiKredi üzerinden de kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Sistemden yaptığınız başvurulara öncelikle banka tarafından bir ön onay verilir. Kabulün akabinde banka şubelerini ilgili belgeler ile ziyaret etmeniz gerekir. 

Kredi Ön Onayı İçin Kredi Notu Önemli midir?

Bankalar, finansal destek taleplerinde ilk olarak kişilerin kredi notunu inceler. Kredi notunuz bankaların istediği düzeyde değilse talebiniz doğrudan reddedilir. Akabinde kredi sürecinin devam edemeyeceği bilgisi paylaşılır. Kredi notunun yanı sıra bankaların kara listesinde yer almanız ya da beş yıl içerisinde yasal takibe düşmüş olmanız durumunda da talebiniz olumsuz olarak değerlendirilir.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenen notunuz bankaların kabul düzeyinde ise başvurunuz onaylanır. Bu doğrultuda bankalar sizi ilgili belgelerle beraber en yakın şubeye davet eder. Başvuru esnasında beyan ettiğiniz gelir, sigorta ve kredi notunda bir olumsuzluk yok ise işleminiz kısa sürede onaylanır.

Kredi Neden Ön Onay Almaz?

Kredi başvurularına ilişkin onaylama kriterleri, desteğin türüne ve bankalara göre değişim gösterir. Her bankanın kredi çeşitleri için belirlediği kabul eşiği farklıdır. Kredi notu ve sicil kaydı, bir bankanın destek talebinde bulunan kişide baktığı en önemli iki unsurdur. Bankalar tarafından kredinizin onaylanmadığı bazı durumlar bulunur. 

Krediye Onay Çıkmama Sebepleri

 • Kredi notunun banka tarafından belirlenen onay seviyesinin altında olması
 • Başvuru yapılan kredi tutarının ve aylık vade miktarının gelir ile örtüşmemesi
 • Geçmiş borçlarda yaşanan ödeme güçlükleri
 • Geçmiş borçlardan dolayı bankaların kara listesinde yer alma

Banka tarafından verilen ön onay, kredinin kesin olarak sağlanacağı anlamına gelmez. Kredi talepleri için uygulanan ön onay süreci, kapsamlı bir başvurunun ilk adımı olarak görülebilir. Ön onay, bankalar tarafından kabul görmeyecek bir talep için vakit kaybetmenizin önüne geçer. İnternet şubesi, mobil bankacılık ve SMS yolu ile yapılan başvurularda bankalar tarafından birkaç temel bilgi istenir. Bankaların başlıca taleplerini karşıladığınızda durumunuzun kredi kullanabilmek için olumlu olduğu anlaşılır.Kredi

Ön Onayından Sonra Kesin Kredi Çıkar mı?

Sürecin akabinde bankalar sizden, ön onay esnasında aktardığınız bilgilerin doğruluğunu kanıtlayan belgeler ister. Banka tarafından belgelerin doğruluğu, kesinliği ve geçerliliği araştırılır. Ayrıca banka, kendi belirlediği kriterler kapsamında başvurucunun bilgilerini detaylı biçimde inceler. Tüm bunlar neticesinde nihai karar alınır. İnceleme işlemi olumlu sonuçlandığında bankalar tarafından kredi sağlanır.

Ön Onaylı Kredi Kaç Gün Sonra İptal Olur?

Bankalara yaptığınız talep onaylandıysa ancak çeşitli sebeplerden dolayı vazgeçtiyseniz kredinizi kısa sürede iptal edebilirsiniz. Bankalar tarafından ön onay almış bir krediyi kullanma zorunluluğunuz yoktur. Onaylanmış krediyi kullanmak istemediğinizde bankanızla iletişime geçerek iptal talebinde bulunabilirsiniz. Bankanızla iletişime geçmezseniz ön onaylı kredi 14 gün içerisinde kendiliğinden iptal olur.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

50 Oy

-

3,22 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

28 Yorum

Hasan
Hasan 17.08.2020 • 00:00

Merhaba benim 84 bin TL kredim var şimdi o kredi üstüne 40 bin TL çekmek için başvuru yaptim . Genel müdürlük ; üst üste çok fazla sayıda kredi çekilmiş demiş bankaya bir iki güne banka yazı gonderecekmis genel müdürlüğe sizce onaylanır mi ? Maaşım 6500 + tazminat 6200 aylık gelir 13 bin TL. Kredi notum 1110 cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Yanıtla Beğen(7)
ikon
hangikredi 24.08.2020 • 00:00

Genel müdürlük kredi onay aşamasında bir çok parametrenizi değerlendirip ona göre süreci onay/red durumuna düşürüyor.
Mevcut kredinizi düzenli olarak ödemeniz bu noktada artı olacaktır.

Beğen(6)
Hasan
Hasan 9.08.2020 • 00:00

Merhaba. Sıfır konut için 0.64 ten 27 temmuzda başvuruda bulundum.ön onay geldi. Eksper istendi.bayram sonrasi ilk mesai gününde eksper gelip eve bakti. Ama rapor bankaya hala ulaşmadi ve haftanin sonun günü faizler yukseldi. Bu durumda benim icin hangisi geçerli.basvuru kosullari faiz orani mi yoksa yenisi 0.87 orani mi?

Yanıtla Beğen(7)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Hasan, İşlemler tamamlanırken yani son sürece gelindiğinde geçerli olan faiz oranı üzerinden kredi kullandırımı yapılır. Yani sizin durumunuzda %0,87 faiz oranıyla kredi başvurusu onaylanacaktır.

Beğen(7)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?