Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Ön Onayı Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 11.02.2015 Güncelleme Tarihi: 8.09.2021

Kredi ön onayı; konut kredisi taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerine başvuru yapanlar için bankanın yaptığı ilk değerlendirmedir.

Kredi Ön Onayı Nedir?
Başvuru sonucu olumlu ise başvuru yapan kişiye kredi ön onayı verilir. Olumsuz olduğunda ise henüz bu aşamadayken başvuru reddedilir ve süreç devam etmez.

Kredi ön onayı; konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerine başvuru yapanlar için bankanın yaptığı ilk değerlendirmedir. Başvuru sonucu olumlu ise başvuru yapan kişiye kredi ön onayı verilir. Olumsuz olduğunda ise henüz bu aşamadayken başvuru reddedilir ve süreç devam etmez.

Bankalar, şube dışından gelen başvurular için bu yöntemi tercih eder. Kredi ön onayı; internet, telefon, SMS ve mobil uygulama üzerinden yapılan başvurular için kullanılır. Başvurunuzla ilgili olumlu bir durum oluştuysa banka size SMS atarak ya da sizi arayarak ön onay aldığınızı bildirir. Bilgilendirme sırasında sizden daha detaylı bilgiler isteyebilirler ve işlemin devamı için sizi en yakın şubeye çağırırlar.

Sitemizden yapmış olduğunuz başvurulara verilen onay ön onaydır. İkinci adımda gerekli belgelerle birlikte bankaya gitmeniz gerekir. Sitemizden konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir, şartları karşılamanız hâlinde de ön onay alabilirsiniz.

Konut Kredisinde Ön Onay

Konut kredisi ön onayı gerçekleştikten sonra, satın alınmak istenen konut banka ve eksper tarafından incelenerek kredi başvurusu olumlu ya da olumsuz olarak cevaplanır. Banka, almak istediğiniz konutla ilgili yaptığı incelemede evin değerini tespit eder ve krediye uygun olup olmadığına bakar. Kredi ön onay notunu karşılayarak ön onaydan geçen konut kredisi başvurunuzun tam onay alabilmesi için konutun ekspertiz raporuna göre değerinin belirlenmiş olması ve krediye uygunluğunun tespit edilmiş olması gerekir. Bu aşamadan sonra gerekli belgelerle banka şubesine giderek kredi başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Konut kredisi faiz hesaplama aracımız ile kullanmak istediğiniz krediye ne kadar faiz ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Kredi Onayı İçin Gerekli Belgeler

Kredi kullandırma ile ilgili süreçler ön onayın ardından başlar ve kredi ön onay belgelerinin ibrazı ile devam eder. Bu belgeler ön onay almak için değil, kredi başvurusunun tam onayı için gereklidir. Kredi başvurusunda banka tarafından istenen en temel belge nüfus cüzdanıdır. Nüfus cüzdanının ikamesi olarak pasaport da geçerlidir. Bunun dışında gelirinizi kanıtlayacak bir belge istenir. Çalışma şekline göre talep edilebilecek gelir belgeleri şöyledir:

 1. Ücretli bir şekilde çalışıyorsanız bordro ya da resmî gelir yazısı
 2. Emekli iseniz emekli belgesi
 3. Şahıs şirketine sahipseniz şirket belgeleri (vergi levhası, gelir vergisi beyannamesi)
 4. Sermaye şirketi ortağı iseniz şirket belgeleri (vergi levhası, yıllık kurumlar vergisi beyannamesi)
 5. Kira geliri sahibiyseniz kira gelirini gösteren resmi belge
 6. Faiz geliri sahibiyseniz hesap cüzdanı
 7. Çiftçilik yapıyorsanız çiftçi belgesi

Bunların dışında kredi türüne bağlı olarak da bazı ek belgeler istenir. Söz konusu belgeler şunlardır:

 • Konut kredisi başvurusunda bulunduysanız alınacak konutun tapu fotokopisi
 • Taşıt kredisi başvurusunda bulunduysanız alınacak araca ait proforma fatura
 • İkinci el taşıt kredisi başvurusunda bulunduysanız alınacak aracın ruhsatı

Kredi Ön Onayı Neden Alınamaz?

Onaylama kriterleri başvurulan kredi ve bankalara göre değişkenlik gösterir. Her bankanın dikkat ettiği farklı noktalar olabileceği gibi genel olarak aynı detaylara bakarlar. En önemli detay kredi notunuz ve kredi sicilinizdir. Eğer kredi başvurunuz onay almadıysa, büyük ihtimalle kredi notunuz, bankanın belirlediği kredi ön onay notuna göre düşüktür. Bunun yanı sıra başvurduğunuz kredi tutarı ve vadesi aylık gelirinizle örtüşmüyor da olabilir. Daha önce kredi çektiyseniz ve borcunuzu ödeyemeyip kara listeye düştüyseniz, bu durumda da kredi onayı alamazsınız.

Detaylı bilgi için “Kesin Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Alınır?” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kredi Ön Onayda Kredi Notu Önemli midir?

Kredi çekmek için bankaya başvurduğunuzda onay alabilmeniz için banka, gelir durumunuza ve borç ödeme düzeninizi dikkate alır. Bunun için, Kredi Kayıt Bürosu tarafından sizin adınıza tutulan ve kredi notunuza doğrudan etki eden kayda bakılır. Söz konusu kayıt sizin ödeme düzeniniz, kullandığınız krediler, şimdiki ve geçmişteki borçlarınız, gelir durumunuz, ek gelirleriniz, hesabınızdaki para giriş çıkışları gibi bilgileri içerir. Dolayısıyla ön onay ve bankaların ilişkisi vardır ve kredi notu vesilesiyle bankalar arası bilgi alışverişi yapılmış olur.

Tüm bu bilgiler yani kredi notunuz, bankanın sizinle ilgili bir fikir sahibi olmasını sağlar ve banka kredi başvurunuzu bu veriler ışığında değerlendirir. Dolayısıyla bu süreçte kredi notu belirleyici bir unsur olarak kabul edilir.

Kredi Ön Onayı Olumlu Olursa Kesin Kredi Kullanabilir mi?

Ön onay almış bir kredi, kesin onaylı kredi anlamına gelmez. Başvurularda uygulanan ön onay yöntemi, başvuru sürecinin sadece ilk adımıdır. Bu sistem sayesinde onaylanmayacak bir kredi için uzun başvuru süreçleri ile uğraşmanız önlenir. İnternet, SMS ya da mobil uygulama üzerinden başvuru yaptığınızda sizden sadece birkaç temel bilgi istenir. Başlıca kriterleri karşılamanız, banka için güvenilebilir bir müşteri olduğunu gösterir ve banka size kredi kullandırmayı düşünür.

Ön onayın ardından tam onay için sizden daha detaylı bilgiler ve bu bilgileri kanıtlayan belgeler istenir. Belgelerinizin detayları, uyumu ve doğruluğu incelendikten sonra nihai karar verilir. Bu süreçte banka kendi kriterlerini gözeterek inceleme yapar. Dolayısıyla ön onayı olumlu olan bir kredinin kesin kullanılacağının bir garantisi yoktur.

Ön Onaylı Kredi Kaç Gün Sonra İptal Olur?

Yaptığınız kredi başvurusu ön onay aldıysa ve siz herhangi bir sebepten dolayı krediyi kullanmaktan vazgeçtiyseniz, ön onay iptali gerçekleştirebilirsiniz. Onay almış bir krediyi kullanma zorunluluğunuz yoktur. Onaylanmış kredinizi kullanmak istemediğiniz takdirde bankanız ile iletişime geçerek iptal talep edebilir ya da 14 gün bekleyebilirsiniz. Eğer 14 gün boyunca bankanızla iletişime geçmezseniz ön onaylı kredi iptali otomatik olarak gerçekleşir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

2,75 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

28 Yorum

Hasan
Hasan 17.08.2020 • 00:00

Merhaba benim 84 bin TL kredim var şimdi o kredi üstüne 40 bin TL çekmek için başvuru yaptim . Genel müdürlük ; üst üste çok fazla sayıda kredi çekilmiş demiş bankaya bir iki güne banka yazı gonderecekmis genel müdürlüğe sizce onaylanır mi ? Maaşım 6500 + tazminat 6200 aylık gelir 13 bin TL. Kredi notum 1110 cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Yanıtla Beğen(0)
ikon
hangikredi 24.08.2020 • 00:00

Genel müdürlük kredi onay aşamasında bir çok parametrenizi değerlendirip ona göre süreci onay/red durumuna düşürüyor.
Mevcut kredinizi düzenli olarak ödemeniz bu noktada artı olacaktır.

Beğen(0)
Hasan
Hasan 9.08.2020 • 00:00

Merhaba. Sıfır konut için 0.64 ten 27 temmuzda başvuruda bulundum.ön onay geldi. Eksper istendi.bayram sonrasi ilk mesai gününde eksper gelip eve bakti. Ama rapor bankaya hala ulaşmadi ve haftanin sonun günü faizler yukseldi. Bu durumda benim icin hangisi geçerli.basvuru kosullari faiz orani mi yoksa yenisi 0.87 orani mi?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Hasan, İşlemler tamamlanırken yani son sürece gelindiğinde geçerli olan faiz oranı üzerinden kredi kullandırımı yapılır. Yani sizin durumunuzda %0,87 faiz oranıyla kredi başvurusu onaylanacaktır.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon