Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi ön onayı; konut kredisi taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerine başvuru yapanlar için bankanın yaptığı ilk değerlendirmedir. Kredi ön onayı neticesinde başvuru sahibine bir sonraki değerlendirme için olumlu yanıt verilir ya da bu aşamadayken başvuru reddedilir.

Sitemizden yapmış olduğunuz başvurulara verilen onay ön onaydır. İkinci adımda gerekli belgelerle birlikte bankaya gitmeniz gerekir.

Kredi ön onayı, internet ya da telefon aracılığı ile yapılan başvurular için kullanılır. Başvurunuzla ilgili olumlu bir durum oluştuysa banka size kredi ön onayının gerçekleştiğine ve işlemlerin devamı için sizin en yakın şubeye gitmeniz gerektiğine dair bilgilendirme mesajı gönderir.

Kredi çekmek için bankaya başvurduğunuzda ön onay alabilmeniz için banka, gelir durumunuza ve borç ödeme düzeninize bakar. Bunun için, Kredi Kayıt Bürosu tarafından sizin adınıza tutulan kayda bakılır. Bu kayıt sizin ödeme düzeniniz, şimdiki ve geçmişteki borçlarınız, gelir durumunuz, ek gelirleriniz, hesabınızdaki para giriş çıkışları gibi bilgileri içerir. Tüm bu bilgiler yani kredi notunuz bankanın sizinle ilgili bir fikir sahibi olmasını sağlar ve banka kredi başvurunuzu bu veriler ışığında değerlendirir.

Kredi Hesapla

Konut Kredisinde Ön Onay

Konut kredisi ön onayı gerçekleştikten sonra, satın alınmak istenen konut banka ve ekspertiz tarafından incelenerek kredi başvurusu olumlu ya da olumsuz olarak cevaplanır. Banka almak istediğiniz konutla ilgili yaptığı incelemede evin değerini tespit eder ve krediye uygun olup olmadığına bakar. Ön onaydan geçen konut kredisi başvurunuzun tam onay alabilmesi için konutun ekspertiz raporuna göre değerinin belirlenmiş olması ve krediye uygunluğunun tespit edilmiş olması gerekir. Bu aşamadan sonra gerekli belgelerle banka şubesine giderek kredi başvurusu işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kredi Onayı İçin Gerekli Belgeler

Kredi başvurusunda banka tarafından istenen en temel belge nüfus cüzdanı. Nüfus cüzdanının ikamesi olarak pasaport da geçerlidir. Bunun dışında gelirinizi kanıtlayacak bir belge istenir. Çalışma şekline göre talep edilebilecek gelir belgeleri şöyle:

 • Ücretli çalışanlar için bordro ya da resmi gelir yazısı
 • Emekliler için emekli belgesi
 • Şahıs şirketi sahipleri için şirket belgeleri (vergi levhası, gelir vergisi beyannamesi)
 • Sermaye şirketi ortakları için şirket belgeleri (vergi levhası, yıllık kurumlar vergisi beyannamesi)
 • Kira geliri sahipleri için kira gelirini gösteren resmi belge
 • Faiz geliri sahipleri için hesap cüzdanı
 • Çiftçiler için çiftçi belgesi

Ayrıca;

 • Konut kredisi başvurusunda bulunduysanız alınacak konutun tapu fotokopisi,
 • Taşıt kredisi başvurusunda bulunduysanız alınacak araca ait proforma fatura,
 • İkinci el taşıt kredisi başvurusunda bulunduysanız alınacak aracın ruhsatı

talep edilmektedir.

 Kredi Ön Onayı Neden Alınamaz?

Yaptığınız kredi başvurusu için kredi ön onayı alamadıysanız bunun sebebi kredi notunuzun düşük olması olabilir. Bunun yanı sıra başvurduğunuz kredi tutarı ve vadesi aylık gelirinizle örtüşmüyor da olabilir. Daha önce kredi çektiyseniz ve borcunuzu ödeyemeyip kara listeye düştüyseniz yine kredi ön onayı alamazsınız.

Hangikredi.com Kredi sayfası aracılığı ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. 
En Uygun Krediyi Bul

Kredi Ön Onayı Nedir?
5 (100%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

34 yorum

 1. Merhaba garanti bankası müşterisiyim 2500₺ ihtiyaç kredisi başvurusunda bulundum iki gün geçti başvuru takibine girdim şubeden devam edebilirsiniz yazıyor bu ne demek

 2. Ben Online Üzerinden Başvuru Yaptım Sadece Bir Banka Böyle Bir Mesaj Gönderdi Diğerleri Olumsuz Sonuçlandı Acaba Bunu Gönderen Banka Onaylar mı? (Kredi basvurunuzu sonuclandirmak icin ek bilgilere ihtiyacimiz var. Basvuru belgelerinizle birlikte, size en yakin subemizi ziyaret edebilirsiniz.

 3. Merhaba Abuzer,

  Banka, belgelerini inceleyerek başvuruyu onaylayıp onaylamayacağına karar verecektir. Belgelerinle birlikte şubeye gitmeni tavsiye ederiz.

 4. Merhaba Burak,

  Daha detaylı ve sağlıklı bilgi edinebilmen için banka ile iletişim kurmanı tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir