Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Ön Onayı Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 11.02.2015 Güncelleme Tarihi: 19.11.2020

Kredi ön onayı; konut kredisi taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerine başvuru yapanlar için bankanın yaptığı ilk değerlendirmedir.
Kredi Ön Onayı Nedir?
Kredi ön onayı neticesinde başvuru sahibine bir sonraki değerlendirme için olumlu yanıt verilir ya da bu aşamadayken başvuru reddedilir.

Kredi ön onayı; konut kredisi taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerine başvuru yapanlar için bankanın yaptığı ilk değerlendirmedir. Kredi ön onayı neticesinde başvuru sahibine bir sonraki değerlendirme için olumlu yanıt verilir ya da bu aşamadayken başvuru reddedilir.

Sitemizden yapmış olduğunuz başvurulara verilen onay ön onaydır. İkinci adımda gerekli belgelerle birlikte bankaya gitmeniz gerekir.

Kredi ön onayı, internet ya da telefon aracılığı ile yapılan başvurular için kullanılır. Başvurunuzla ilgili olumlu bir durum oluştuysa banka size kredi ön onayının gerçekleştiğine ve işlemlerin devamı için sizin en yakın şubeye gitmeniz gerektiğine dair bilgilendirme mesajı gönderir.

Kredi çekmek için bankaya başvurduğunuzda ön onay alabilmeniz için banka, gelir durumunuza ve borç ödeme düzeninize bakar. Bunun için, Kredi Kayıt Bürosu tarafından sizin adınıza tutulan kayda bakılır. Bu kayıt sizin ödeme düzeniniz, şimdiki ve geçmişteki borçlarınız, gelir durumunuz, ek gelirleriniz, hesabınızdaki para giriş çıkışları gibi bilgileri içerir. Tüm bu bilgiler yani kredi notunuz bankanın sizinle ilgili bir fikir sahibi olmasını sağlar ve banka kredi başvurunuzu bu veriler ışığında değerlendirir.

Kredi Hesapla

Konut Kredisinde Ön Onay

Konut kredisi ön onayı gerçekleştikten sonra, satın alınmak istenen konut banka ve ekspertiz tarafından incelenerek kredi başvurusu olumlu ya da olumsuz olarak cevaplanır. Banka almak istediğiniz konutla ilgili yaptığı incelemede evin değerini tespit eder ve krediye uygun olup olmadığına bakar. Ön onaydan geçen konut kredisi başvurunuzun tam onay alabilmesi için konutun ekspertiz raporuna göre değerinin belirlenmiş olması ve krediye uygunluğunun tespit edilmiş olması gerekir. Bu aşamadan sonra gerekli belgelerle banka şubesine giderek kredi başvurusu işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kredi Onayı İçin Gerekli Belgeler

Kredi başvurusunda banka tarafından istenen en temel belge nüfus cüzdanı. Nüfus cüzdanının ikamesi olarak pasaport da geçerlidir. Bunun dışında gelirinizi kanıtlayacak bir belge istenir. Çalışma şekline göre talep edilebilecek gelir belgeleri şöyle:

 • Ücretli çalışanlar için bordro ya da resmi gelir yazısı
 • Emekliler için emekli belgesi
 • Şahıs şirketi sahipleri için şirket belgeleri (vergi levhası, gelir vergisi beyannamesi)
 • Sermaye şirketi ortakları için şirket belgeleri (vergi levhası, yıllık kurumlar vergisi beyannamesi)
 • Kira geliri sahipleri için kira gelirini gösteren resmi belge
 • Faiz geliri sahipleri için hesap cüzdanı
 • Çiftçiler için çiftçi belgesi

Ayrıca;

 • Konut kredisi başvurusunda bulunduysanız alınacak konutun tapu fotokopisi,
 • Taşıt kredisi başvurusunda bulunduysanız alınacak araca ait proforma fatura,
 • İkinci el taşıt kredisi başvurusunda bulunduysanız alınacak aracın ruhsatı

talep edilmektedir.

 Kredi Ön Onayı Neden Alınamaz?

Yaptığınız kredi başvurusu için kredi ön onayı alamadıysanız bunun sebebi kredi notunuzun düşük olması olabilir. Bunun yanı sıra başvurduğunuz kredi tutarı ve vadesi aylık gelirinizle örtüşmüyor da olabilir. Daha önce kredi çektiyseniz ve borcunuzu ödeyemeyip kara listeye düştüyseniz yine kredi ön onayı alamazsınız.

Hangikredi.com Kredi sayfası aracılığı ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. 
En Uygun Krediyi Bul

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

2,75 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

28 Yorum

Hasan
Hasan 17.08.2020 • 00:00

Merhaba benim 84 bin TL kredim var şimdi o kredi üstüne 40 bin TL çekmek için başvuru yaptim . Genel müdürlük ; üst üste çok fazla sayıda kredi çekilmiş demiş bankaya bir iki güne banka yazı gonderecekmis genel müdürlüğe sizce onaylanır mi ? Maaşım 6500 + tazminat 6200 aylık gelir 13 bin TL. Kredi notum 1110 cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Yanıtla Beğen(0)
ikon
hangikredi 24.08.2020 • 00:00

Genel müdürlük kredi onay aşamasında bir çok parametrenizi değerlendirip ona göre süreci onay/red durumuna düşürüyor.
Mevcut kredinizi düzenli olarak ödemeniz bu noktada artı olacaktır.

Beğen(0)
Hasan
Hasan 9.08.2020 • 00:00

Merhaba. Sıfır konut için 0.64 ten 27 temmuzda başvuruda bulundum.ön onay geldi. Eksper istendi.bayram sonrasi ilk mesai gününde eksper gelip eve bakti. Ama rapor bankaya hala ulaşmadi ve haftanin sonun günü faizler yukseldi. Bu durumda benim icin hangisi geçerli.basvuru kosullari faiz orani mi yoksa yenisi 0.87 orani mi?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Hasan, İşlemler tamamlanırken yani son sürece gelindiğinde geçerli olan faiz oranı üzerinden kredi kullandırımı yapılır. Yani sizin durumunuzda %0,87 faiz oranıyla kredi başvurusu onaylanacaktır.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon