Kredi Notu Nasıl Düşer, Nasıl Yükselir?

Kredi almak için gereken en önemli kriter kredi notu. Düşebilen ve yükselebilen bir değer olan kredi notunun düşme nedenleri arasında çok fazla tahmin edemeyeceğiniz maddeler de var. Mesela kefil olmak.

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Peki kredi alırken bankaların ilk kriterlerinden olan kredi notu nasıl değişir? Bu konuyla ilgili olarak Hangikredi.com Pazarlama ekibinden Fulya Aras Usta’ya birkaç soru yönelttik.

Kredi notu neden düşer?

Kredi notunun düşmesinin en büyük nedeni düzensiz yapılan ödemelerdir. Kredi kartı ya da kredi borcunuz varsa ve düzensiz ödeme yapıyorsanız ya da her ay asgari tutarı ödüyorsanız kredi notunuz etkilenip düşecektir. Kredi kartı borçlarını 3 ay boyunca ödemezseniz yasal takibe girersiniz. Bu da kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi ve kredi kartıyla ilgili olarak kredi notunun düşmesine neden olan farklı durumlar var mı?

Evet vardır… Kredi kartı borcunu her ay düzensiz ödemenin yanı sıra her ay sadece asgari tutarı öderseniz de kredi notunuz düşecektir. Ayrıca kredi başvurularında birden fazla defa farklı ürünlere başvurursanız da ve onaylanmazsa bu da kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktır. Bunun yerine bütün kedi ürünlerini tek tek inceleyip kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz bir ya da birkaç ürüne başvurarak kredi notunuzun düşmesine engel olabilirsiniz.

Birisine kredi alırken kefil olmak kredi notunuzun düşmesine neden olur mu?

Evet kefil olmak da kredi notunuzu etkilemektedir. Kefil olduğunuz kişi borcunu düzensiz öderse ya da ödemezse kredi notunuz doğrudan düşecektir.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir