Kredi Kartı Limit Aşımı Durumunda Ne olur?

Kredi Kartı Limit Aşımı

Kredi kartları günlük yaşamımızın vazgeçilmezleri arasına çoktan girdi. Hemen hemen her yetişkinin artık kredi kartı kullandığına tanık oluyoruz. Zira her türlü alışverişte kullanabildiğimiz kredi kartları, maddi açıdan sıkıntı çekilen durumlarda imdadımıza yetişiyor. Ayrıca taksit seçenekleri ve düzenlenen kampanyalar ile kredi kartlarının cazibesi iyiden iyiye artmış durumda. Tabi bunun sakıncaları da bulunuyor. Alışverişi biraz fazla abarttığımızda kredi kartı limitimizi aşmış oluyoruz. Peki kredi kartı limit aşımı sonrası neler olabilir? Yazımızda bunun cevabını arayacağız.

Kredi Kartı Limit Aşımı Sonrası Alışverişler Onaylanır mı?

Kredi kartı limit aşımı sonrasında alışverişlerin onaylanmama ihtimali söz konusu. Keyifle alışverişinizi yaptıktan sonra, kötü sürprizlerle karşılaşmamak için, kart limitinizi düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.

Kredi kartı limit aşımı sonrasında alışverişinizin onaylandığı durumlar da olabilir. Bankanızla yaptığınız anlaşma gereği ya da banka ile olan geçmişine bağlı olarak, bankanız size “gölge limit” oluşturabilir. Bu gölge limit sayesinde, limitiniz olmadığı durumlarda dahi harcama yapabilirsiniz. Ancak ipin ucunu kaçırmamakta fayda var.

Kredi Kartı Gölge Limiti Nedir?

Kredi kartı gölge limiti, limitiniz tükendiği anda alışverişe devam etmenizi sağlayan limittir. Bu limit bankanız tarafından size verilir. Sıkıştığınız durumlarda kullanabileceğiniz bu limit, ilerleyen zamanlarda zorluk çıkarabilir. Zira bütçeyi aştıkça borcunuz da artacaktır.

Kredi kartı gölge limiti, her kredi kartında bulunmaz. Genellikle bankaların uzun yıllar müşterisi olan ve ödemelerini düzenli yapan kişilere verilen bu limit, zaman zaman hayat kurtarıcı nitelikte olabilir.

Kredi Kartı Limitini Aşarsam Kredi Notum Nasıl Etkilenir?

“Kredi kartı limit aşımı cezası var mıdır?” sorusu, müşterilerin aklını kurcalayan sorulardan bir tanesidir. Kredi kartı limit aşımı durumunda kredi notunuzun olumsuz yönde etkilenmesi söz konusudur. Bu nedenle kredi kartlarını kullanırken limiti aşmamaya özen gösterilmelidir. Kredi notu düştüğü takdirde, kredi çekme ve kredi kartı çıkarma gibi işlemlerde problem yaşayabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi kartı limitinizi aşmamanın yollarından bir tanesi de size yeterli olan bir limit belirlemenizdir. Bu gibi durumlarda bankanıza başvurarak limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Limit artış talebiniz, kredi notunuza göre, borç ödemenize göre ve gelirinize göre olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Kredi kartı limit hesaplama işlemi kolaylıkla yapılabilen bir işlemdir. Sitemiz üzerinden kredi kartı limitinizi hesaplayabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Aşımının Cezası Var Mıdır?

Kredi kartı limit aşımının özel olarak bir cezası bulunmaz. Bankanız size herhangi bir yaptırım uygulamaz. Ancak kredi kartı limitinizi aşmanız, kredi puanınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle kredi kartınızın limitini aşmamaya özen göstermelisiniz.

Kredi Kartı Limit Aşımı Durumunda Ne olur?
4.9 (98.6%) 43 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

4 yorum

  1. kıredı kartımın lımıtın yükselmesını rıca ederım

  2. kıredı kartımın lımıtının yükselmesını rıca ederım esnafım yardımınızı beklerım

  3. Merhaba Mehmet,

    Konuyla ilgili olarak banka ile iletişim kurmanı tavsiye ederiz.

  4. Merhaba Mehmet,

    Kredi kartı limitinin yükseltilmesi için bankanla iletişim kurmanı tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir