Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi kartı hayatı kolaylaştıran bir araç olsa da doğru kullanılmadığında kötü sonuçlara yol açabiliyor. Kredi kartı kullanımında soruna yol açabilecek etmenlerden biri de borcun sadece asgari tutarını ödeme girdabına girmek. Peki nedir kredi kartı asgari ödemesi? Detaylarını sizin için  derledik.

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı, borcunuzun son ödeme gününe kadar ödemeniz gereken en düşük tutarı ifade eder.

Dönem borcu toplam tutarı yerine asgari tutarı ödediğinizde,  kalan tutar faizli olarak bir sonraki aya devrolur ve asgari tutarı ödemeye devam ettiğiniz sürece kredi kartı borcunuz bir çığ gibi büyür. Kredi kartı ekstrenizde bu bilgi yer alsa da ne kadar asgari ödeme yapacağınızı öğrenmek için aşağıdaki butona tıklayarak kredi kartı asgari tutarı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Hesapla

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları

Asgari ödeme oranları kredi kartı limitinize göre değişiklik gösterir. Limit arttıkça oran da artar. Ancak hesaplama, limitiniz üzerinden değil ödemeniz gereken borç üzerinden yapılır.  Oranlar şu şekilde:

 • Yeni alınan kartlarda ilk yıl %40
 • Birinci yıldan sonra %30

Konuyla ilgili bir örnek vermek gerekirse: Hesap kesim tarihi ya da diğer adıyla ekstre kesim tarihi 10 Ocak 2020, son ödeme tarihi 20 Ocak 2020 olan 1000 TL tutarında kredi kartı borcunuz var. Bu borcun asgari ödeme tutarı 300 TL olacaktır. Son ödeme tarihine kadar 300 TL’yi ödemeniz halinde kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Kalan 700 TL’ye ise akdi faiz denilen günlük faiz işler.

Ekstre Kesim TarihiSon Ödeme TarihiBorç TutarıAsgari Ödeme TutarıAsgari Tutarı Ödedikten Sonra Akdi Faiz İşleyecek Tutar
10 Ocak 202020 Ocak 20201000 TL300 TL700 TL
En Avantajlı Kredi Kartını Bul

Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak asgari tutar olan 300 TL’yi ödememeniz durumunda hesap kesim tarihinden başlamak üzere, borcunuza gecikme faizi işler. 90 gün boyunca, yani 3 dönem üst üste ödememeniz halinde ise hakkınızda yasal takip başlatılır. Borcunuzu ödemediğiniz süre boyunca borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder ve ödemeniz gereken tutar sürekli artar. Bu esnada kredi kartınız kullanım dışı olur. Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde yaşayabileceğiniz sıkıntılar ile ilgili Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? adlı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Asgari Tutar Ödenmezse90 Günlük Gecikme Olursa
Hesap kesim tarihinden itibaren borcunuza gecikme faizi işler.Hakkınızda yasal takip başlatılır.
Ödeme yapmadığınız süre boyunca gecikme faizi işler.
Kartınız kullanıma kapatılır.

 

Kredi kartının asgarisini ödememek kredi notunuzu düşürür. İlerleyen zamanda kredi başvurusu yapmak istiyorsanız ya da yeni bir kredi kartı almak istiyorsanız düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yüksek tutmaya çalışmalısınız.

Kredi Kartının Sadece Asgarisini Ödersem Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu hiç ödememeniz halinde borcunuza gecikme faizi uygulanır. Sadece asgarisini ödemeniz halinde ise akdi faiz uygulanır. Kredi kartı borcundaki akdi faiz, gecikme faizinden daha düşük orana sahip. Bu oranlar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından piyasa oranlarına göre üç ayda bir belirleniyor. Akdi faiz, gecikme faizinden daha düşük olsa da üst üste sürekli asgari tutarı ödemek borcunuzun her ay katlanarak çoğalmasına neden olur. Bu döngüye bir kez girildiğinde ise çıkması oldukça zor. Bu nedenle kredi kartı limitinizi mutlaka gelirinizle doğru orantılı tutun ve gereğinden fazla harcamamaya özen gösterin. Kredi kartı dönem borcunuzu ise elinizden geldiğince tam ödemeye çalışın.

En uygun kredi kartını bulabilmek için Hangikredi.com kredi kartı sorgulama aracını kullanabilirsiniz. Kredi kartı sorgulama aracı ile kriterlerinize uygun kredi kartı seçeneklerini saniyeler içinde tek ekranda görüntüleyebilir, kredi kartlarını karşılaştırabilir ve online kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?
6.4 (128.61%) 330 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

34 yorum

 1. Merhaba Musa,

  Borcunuzu ödediyseniz ve buna rağmen ödenmedi olarak bir uyarı alıyorsanız bunu bankaya bildirmeniz gerekmektedir. Ödenmeyen ya da ödemesi geciken borçlar kredi sicilinizi olumsuz etkiler. Bu nedenle ilgili banka yetkilileri ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

  İyi günler dileriz.

 2. Merhaba ben bugün dönem borcumun tamamını ödedim ama alışveriş yapamıyorum 24 saat sonra mi açılır işleme?

 3. Merhaba Ceren,

  Kredi kartı dönem borcunuzun tamamını ödediğinizde 24 saat içerisinde kullanıma açılır. Aksi bir durumda banka yetkilinizle iletişime geçmenizi öneririz.

  İyi günler dileriz.

 4. Merhaba benim 1000 tl borcum oluyo 400 asgarisini ödüyorum kalan 600 diğer aya kalıyo ama üstüne hiç faiz eklenmiyo ben yine 600 ödüyorum acaba ne zaman faiz eklenicek ben ne zaman ödicem ve faiz ne kadar eklenir cevaplarsanız çok mutlu olurum

 5. Merhaba İlknur,

  Dönem borcunuzun tamamını ödemediğiniz sürece faiz ödemeye devam edersiniz. Borcunuzun ödemediğiniz kısmı üzerinden bankalara göre değişen oranlarda kademeli faiz ödersiniz.

  İyi günler dileriz.

 6. Merhaba 1000 lira borcum var bu ay asgari de dahil hiç ödemezsem ne olur yasal takip başlar mı yada kara listeye girme gibi bir durum olur mu yoksa sadece faiz mi işler cevaplarsanız sevinirim

 7. Merhaba İlknur,

  Yasal takibe neden olan gecikme süresi aralıksız 90 gündür. Eğer ödeyebiliyorsanız en azından kartınızın asgarisini ödemenizi öneririz.

  İyi günler dileriz.

 8. Merhaba Sinan,

  7 gün ek sürede borcun tamamının ödenmesi beklenmektedir.

  İyi günler dileriz.

 9. Ben öğrenciyim 1338 kredi notum var alışveriş kredisi kullanmak istiyorum ama reddediyor sms geliyor ihtiyaç kredisi olumsuz diye bu alışveriş kredisinin şartları neler niye ihtiyaç kredisi adı altında veriyor

 10. Merhaba Süleyman,

  Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle online başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

  İyi günler dileriz .


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir