Kredi borcu mirasçılara nasıl yansır?

Mal varlıkları gibi kredi borçları da miras olarak kalabiliyor. Kredi borçlarının miras olarak kalmasıyla ilgili olarak Avukat Ayça Özdoğan ile görüştük.

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Kredi borcu mirasçılara miras olarak kalabilir mi?

Evet borçlar da diğer haklar gibi mirasçılara aynı şekilde devredilir miras hisseleri oranında. Yani bir mal varlığından mirasçılar nasıl yararlanıyorsa borçlar da aynı şekilde miras payları oranında mirasçılara devrediliyor.

Diyelim ki vefat eden kişinin bir borcu var aynı zamanda sağ kalan eşi ve çocukları var eşi dörtte bir oranda bu borçtan sorumlu çocukları da kendi aralarında dörtte 3 oranında bu borçlardan sorumlu oluyor.

Peki mirasçılar bu borcu ödemek zorunda mı yoksa reddetme hakkına sahipler mi?

Biraz önce belirttiğimiz gibi mirasçılar miras payları oranında sorumlular. Fakat bu borcu ödemek istemiyorlarsa eğer mirasın reddinden yararlanabilirler.  Fakat mirası reddettikleri zaman sadece borçları değil mal varlıklarından da yararlanma imkanı ortadan kalkıyor.

Yani mal varlıkları da devredilemiyor. Sadece borçları reddetmek diye bir şey yok mirasın tamamını reddedebilir mirasçılar.

Krediyi çeker kişi krediyi alırken hayat sigortası yaptırmışsa ne oluyor?

Eğer sigorta yapılmışsa bu durumda kredi borcundan sigorta şirketi sorumlu oluyor. Kalan borçları sigorta şirketi ödediği gibi sağlığında yaptığı ödemeleri de karşılıyor. Yani tüm sorumluluk sigorta şirketine geçiyor bu durumda.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir