Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 19.07.2016 Güncelleme Tarihi: 11.03.2024

Kredi borcu ile ilgili tüketicilerin aklına takılan pek çok soru var.

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?
Bunlardan biri de vefat eden kişinin kredi borcuna ne olacağı. Kredi borcu olan bir yakının ya da kendisinin ölmesi durumunda borca ne olduğu merak edenler için konunun detaylarını derledik.

Vefat eden kişinin hayat sigortası varsa ne olur?

Kredilerde hayat sigortası uygulamasını kredi çekmiş olanlar bilirler. Çoğu kimseye gereksiz gelen bu uygulama aslında tam da konumuza başlık olan sorunun cevabı. Kredi çektiğinizde hayat sigortası yapılmasının sebebi hayati riske karşılık bankanın önlem almak istemesindendir. Bankaların kendini güvence altına almak istemesinden dolayı özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi ürünlerinde hayat sigortası talep edilir.

Hayat sigortası, bankanın güvencesi olmasının yanı sıra aslında yakınlarınız için de bir güvencedir. Kredi borcunuzu öderken ölmeniz halinde krediye istinaden hayat sigortası yaptırmışsanız kalan borcunuz mirasçılarınıza devrolmadan hayat sigortanız tarafından ödenir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki o da poliçenizin kapsamı. Hayat sigortası poliçeniz sadece kaza sonucu ölümü kapsıyorsa sağlık sorunları neticesinde yaşanan bir ölüm poliçe kapsamında değerlendirilmez ve sigorta şirketi borcu ödemez. Bu nedenle kredi alırken hayat sigortası yaptırıyorsanız poliçeyi detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederiz.

Size ne kadar kredi çıkacağını hesaplayın!

Kredi Borcu Mirasçılara Nasıl Yansır?

Kredi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesi gereğince herhangi bir mal ya da hizmetin satın alınmasında aksine bir teamül, ticari örf ya da adet yoksa satıcı, o mal ya da hizmetin satışını başka bir mal ya da hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz. Kredilerde hayat sigortası ile ilgili bu maddeden çıkan sonuç, kredi alırken hayat sigortası yaptırmanın zorunlu olmadığı. Kredi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu olmadığı gibi yaptırmak isterseniz de krediyi aldığınız bankadan sigorta yaptırmanızı gerektiren bir zorunluluk da yok. Dilerseniz kredinize istinaden başka bir kuruluştan sigorta yaptırabilirsiniz.

play image

Kredi başvurusunda hayat sigortası yaptırmak her ne kadar zorunlu değilse de olası ölüm durumuna karşı yakınlarınıza kredi borcu bırakmamak için küçük tutarlar ödeyerek hayat sigortası yaptırmanızda fayda var.

Hayat sigortası yoksa ne olur?

Kredi alırken hayat sigortası yaptırılmadıysa ve borçluluk sürecinde ölüm gerçekleştiyse borç, kişinin mirasçılarına kalır. Banka borcun ödenmesini kişinin mirasçılarından talep eder. Mirasçıların mirası reddetme hakkı vardır fakat mirasın bir kısmını reddetmek diye bir durum söz konusu değildir. Ya varlıkla birlikte borcu da kabul edersiniz ya da varlıkla birlikte borcu da reddedersiniz. Reddi miras durumunda borçlunun mal varlığı araştırılır ve borç haciz yoluyla tahsil edilmeye çalışılır. Mirasçılar borcu redderse ve borçlunun kefili varsa banka borcun ödenmesini kefilden ister. Kefil yoksa verilmiş olan kredi banka için artık batık kredidir yani banka borcu tahsil edemez.

Vefat eden kişinin kredi borcu silinir mi?

Vefat eden kişinin hayat sigortası varsa kredi borcu sigorta tarafından ödenir. Ancak ödenecek tutar sigorta poliçesi kapsamındaki teminat ve limitlerle sınırlıdır. Kişinin hayat sigortası yoksa borç, vefat eden kişinin yasal varisine kalır. Yasal varis veya varisler, kişiye ait tüm mal, mülk ve menkul kıymetleri miras olarak alırken aynı zamanda borcu da üzerine alır. Borcu almak istemeyen varisler, yasal süre içinde reddi misar yaparak borcu reddebilir, ancak bu durumda kalan tüm mal, mülk ve menkul kıymet miraslarını da reddetmiş olur.

Vefat eden bir kişinin ödediği kredi borcu geri ödenir mi?

Vefat eden kişinin kredi borcu, yasal mirasçılarına geçtiği için, söz konusu borç artık yasal mirasçıların şahsi borcu sayılır. Ölüm halinde borç sona ermez.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

47 Oy

-

3,28 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

38 Yorum

Süleyman Karacan
Süleyman Karacan 16.03.2020 • 00:00

Merhabalar. 5 gün önce amcam vefat etti. Üzerine çekilmiş kredi vardı. Amcam malül olarak dedemin aylığını alıyordu. Aynı aylığın bir kısmını dul olan halam da alıyordu. Söz konusu kredi halamın alacağı aylıktan tahsil edilir mi? Yoksa mirasçılara mı kalır ?

Yanıtla Beğen(7)
ikon
Hangikredi 3.04.2020 • 00:00

Süleyman Bey Merhaba, Kişinin kredi borcu mirasçılarına kalır.

Beğen(6)
Mustafa
Mustafa 26.02.2020 • 00:00

Babam 2 hafta önce vefat etti kalp krizi sonucu. Babamın kardeşime düğünü için çektiği kredi avukatlık olmuştu sağken ödüyordu son iki taksiti kaldı. Şimdi aldığım duyumlara göre banka paranın iadesini yapıyormuş bu doğrumudur bilmiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz

Yanıtla Beğen(13)
ikon
Hangikredi.com 5.03.2020 • 00:00

Merhaba Mustafa, Öncelikle başınız sağ olsun. Kredi kullandırırken bankanızla yaptığınız sözleşme ve kredinize yapılan sigortanın kriterlerine bakmanızı öneririz. Banka yetkilileri bu konuda size en doğru bilgiyi verecektir ancak sonrasında bir hukuk danışmanından da destek alabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Beğen(8)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası