Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kolay Adres Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 4.10.2023 Güncelleme Tarihi: 11.03.2024

Hızla gelişen finans sektörü, bireylerin ve kurumların ihtiyaçlarına yönelik pek çok yenilikçi çözüm sunar, banka işlemlerinin daha hızlı ilerlemesini sağlayan imkânlar arasında kolay adres sistemi de yer alır.

Kolay Adres Nedir?
KOLAS adıyla da bilinen bu sistem, kişisel bilgileri bir araya toplayarak para transferlerini daha pratik ve güvenli hâle getirir. Finansal kuruluşlar ve Merkez Bankası iş birliğinde geliştirilen bu dijital çözüme ilişkin detayları öğrenmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Kolay adres nedir?

Kolay adres, para gönderimlerinde ya da alımlarında kullanılan bir özelliktir. T.C. kimlik numarası ve e-posta adresi gibi bilgilerle banka hesaplarına tanımlanır. Dijital bankacılık işlemleri arasındaki bu adres sayesinde hesap bilgilerinizi paylaşmadan para transferi gerçekleştirebilirsiniz. IBAN’sız para aktarımı sağlayan bu sistem; Merkez Bankası, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve mali kuruluşların ortaklığında hayata geçirilmiştir. Bireyler ya da kurumlar, hesaplarının yer aldığı bankanın kanallarından kolay adresini oluşturabilir ve ilgili özelliğin faydalarından yararlanabilir.

Kolay adres sistemi nasıl çalışır?

Kolay adres sisteminin mantığı, kişisel bilgilerin banka hesabıyla belirli kurallar çerçevesinde eşleştirilmesine dayanır. Bu kapsamda birden fazla kolay adresi, aynı ya da farklı hesaba tanımlayabilirsiniz. Fakat daha önce tanımlanan bilginizi, başka bir adresle eşleştiremezsiniz. Öte yandan, hesap kaydında herhangi bir ödeme talep edilmez. Banka tarafından istenen bilgileri, banka hesabınıza ücretsiz olarak tanımladıktan sonra kolay adres sistemiyle günün her saatinde para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi bilgiler kolay adres olarak tanımlanabilir?

Kolay adres tanımlama işleminde sizden bazı bilgileri paylaşmanız istenir. Talep edilen kişisel bilgileri, bankanızın dijital kanallarındaki uygun bölümlere yazarak KOLAS tanımlama sürecini tamamlayabilirsiniz. Kolay adres kaydında kullanılan bilgiler aşağıdaki gibidir.

 • Telefon numarası
 • E-posta adresi
 • T.C. kimlik numarası
 • Vergi kimlik numarası
 • Yabancı kimlik numarası
 • Pasaport numarası

Bankaya verilen bilgilerin güncel olması gerekir. Örneğin kolay adres sistemine kayıtlı cep telefonu numaranız değiştiğinde bu durumu en kısa sürede bankanıza bildirmelisiniz. Benzer şekilde e-posta adresi güncellemeleri de fazla geç kalınmadan yeniden tanımlanmalıdır.

Kolay adres tanımlaması nasıl yapılır?

KOLAS ile IBAN ya da hesap numaranızı paylaşmadan para transferi gerçekleştirmek için birkaç adımı izlemelisiniz. Öncelikle bankaların kolay adres kaydı süreçlerine dair detayları öğrenebilirsiniz. Ardından hesabınızın bağlı olduğu finansal kuruluşun dijital kanallarından kolay adres tanımlama ya da kayıt menüsünü seçmelisiniz. Daha sonra ilgili hesapla bilgilerinizi eşleştirerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

IBAN’sız para gönderme imkânı sağlayan bu sistemde en fazla 5 adet adres tanımlanabilir. Örneğin farklı 3 cep telefonu numarası ve 2 e-posta adresinizle bu sınıra kadar kayıtlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir banka hesabı, maksimum 5 kolay adresle eşleştirilebilir. Öte yandan, bankanızın dijital kanalları üzerinden daha önceki kayıtları silebilir ya da aynı bilgileri başka finansal kuruluştaki hesabınıza tanımlayabilirsiniz. Bu durumda önceki kolay adresiniz kendiliğinden iptal olur.

Başka hesaba kolay adres ile nasıl para gönderilir?

Bankalar, kolay adresi olan müşterilerine bu kaydı gösteren bir bilgi verir. Taraflar, para transferini söz konusu bilgi üzerinden gerçekleştirir. Örneğin ödemeleriniz için EFT ya da FAST* yolunu kullanacağınızı varsayalım. Öncelikle alıcının sizinle kolay adresini paylaşmasını istemelisiniz. İşlemi onayladıktan sonra alıcı, sizin adınızı şifreli olarak görür. Böylelikle para yatırma süreci, pratik ve güvenli şekilde sona erer.

Müşteri deneyiminin geliştirilmesi: Kolay adres ile erişim kolaylığı

IBAN numarası olmadan para yatırmak için bankaların sunduğu dijital çözümlerden yararlanabilirsiniz. Bu çözümler arasındaki kolay adres, finansal işlemlerinizi birkaç adımda tamamlamanızı sağlar. Bireyleri ve işletmeleri, her para transferinde IBAN ya da hesap numarası yazma işleminden kurtarır. Böylelikle ödemeler daha kısa sürede ve sorunsuz gerçekleşir. Yüksek müşteri deneyimi ve erişim kolaylığı gibi avantajları beraberinde getiren bu sistemin faydaları şöyledir:

Güvenli para transferleri İlgili sistem sayesinde banka müşterileri, hesap bilgilerini paylaşmadan güvenli bir şekilde para transferi yapabilir. Bu durum, kişisel bilgilerin korunmasına ve dolandırıcılığın önlenmesine yardımcı olur.
Merkezî iş birliği Kolay adres sistemi; Merkez Bankası, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve diğer mali kuruluşların iş birliğinde yürütülür. Yani bu adresle yaptığınız işlemler, birden fazla kontrol mekanizması tarafından takip edilir.
Pratik tanımlama ve kullanım Söz konusu adresi, bankaların dijital kanallarından tanımlayabilirsiniz. Mobil uygulama ya da internet bankacılığı üzerinden yapılan kaydın ardından size verilen adres bilgisini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu adresi edinerek Kolay EFT ve FAST imkânına ulaşabilirsiniz. Ancak para gönderilen hesabın bahsi geçen sistemlere uyumlu olması gerekir. Merkez Bankası tarafından işletilen FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), 7/24 para gönderimi olanağı sağlar. Böylelikle kolay adresinizle bankaların çalışma saatlerinden bağımsız olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Notlar:

*TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) tarafından izlenen anlık ödeme sistemi

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?