FAST Anlık Ödeme Nedir? Nasıl Kullanılır?

FAST Anlık Ödeme Nedir

Merkez Bankasının açıklamasına göre ödeme sistemlerinizi kolaylaştıracak olan yeni bir sistem devreye giriyor. Online olarak işlem yapma konusunda kendini daha rahat ve güvende hissetmek isteyenler için FAST’in büyük bir destek sağlaması bekleniyor. FAST sistemi nedir, FAST uygulamasını kimler kullanabilir, FAST sistemi ile nasıl ödeme yapılır, FAST sisteminin avantajları nelerdir gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

FAST Sistemi Nedir?

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak adlandırılan FAST Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının 18 Aralık 2020 tarihinde kullanıcılarla buluşturmayı planladığı ödeme sistemi. Vatandaşların istedikleri zaman istedikleri kadar ödeme ya da para transferini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak olan uygulamanın tüm finansal kuruluşlara kısa sürede yayılması bekleniyor. Teknolojik adaptasyonların finans alanında da hızlı bir şekilde devam edebilmesi için FAST sisteminin çok büyük bir etken olacağı tahmin ediliyor.

Bankalardan çekebileceğiniz maksimum kredi tutarının ne kadar olduğunu öğrenebilmek için Ne Kadar Kredi Çekebilirim aracı ile hesaplama yapabilirsiniz.

FAST Uygulamasını Kimler Kullanabilir?

FAST uygulamasını bankacılık sistemine dahil olan, para gönderip almak isteyen herkes kullanabilir. Finansal işlemlerini internet üzerinden tamamlamak isteyen herkese ulaştırılmak istenen FAST herkesin kullanımına açık olarak yayınlanacak. 18 Aralık 2020’de pilot uygulama olarak kullanıcıyla buluşacak olan sistem hakkındaki yorumlar ve kullanım durumuna göre güncellemeler söz konusu olacaktır.

Son günlerde sıkça duyduğumuz politika faizi ile mevduat faizi arasındaki farkları öğrenmek için içeriğimize göz atabilirsiniz.

FAST Sistemi İle Nasıl Ödeme Yapılır?

FAST sistemi üzerinden ödeme yapmak çok kolaylaşacak. Kolay Adresleme Sistemi’nin de devreye girmesi ile birlikte telefon numarası, kimlik numarası ya da mail adresi ile kolaylıkla sorgulama ve ödeme yapılabilecek. Yenilikçi ödeme altyapısı ve yenilikçi finansal teknolojiler sayesinde ödeme talimatları kimlik bilgileriniz neticesinde çok daha hızlı bir şekilde tamamlanacak.

En yüksek mevduat faiz oranları için HangiKredi’den sorgulama yapabilirsiniz.

FAST Sisteminin Avantajları Nelerdir?

FAST sisteminin en önemli avantajlarından biri EFT ve havale işlemleri gibi para aktarma seçeneklerinin 7 gün 24 saat yapılabiliyor olması. Bankalar arası para aktarımlarında mesai saatleri içerisinde kalma zorunluluğu varken, FAST sayesinde bu durum daha kolay hale gelecek. Aynı zamanda ekonomik olarak tüm varlıklarınızın tek bir adres üzerinden yönetilmesi de FAST hizmeti ile mümkün hale geliyor.

Anlık ödemeler için hızlı ve kolay çözüm arayanlar için de tüm borçları ve ödeme yöntemlerini aynı adreste bulundurması neticesinde, kullanıcıların kısa sürede büyük bir talep göstermesi beklenmekte.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir