Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

FAST Anlık Ödeme Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 4.08.2021

FAST anlık ödeme sisteminde limit 4 Ağustos 2021 itibariyle 1000 TL'den 2000 TL'ye çıktı.

FAST Anlık Ödeme Nedir? Nasıl Kullanılır?
 Peki FAST sistemi nedir ve kullanıcıları neler bekliyor? Öncelikle FAST neyin kısaltmasıdır diye merak edenler için yazalım: Fonların Anlık ve Sürekli Teslimi.

Online olarak işlem yapma konusunda kendini daha rahat ve güvende hissetmek isteyenler için FAST, büyük bir kolaylık sağlıyor. IBAN bilgisi, hesap numarası olmadan cep telefonu numarasına, TC Kimlik Numarası veya e-posta adresine para transferi yapmak mümkün hale geldi.

FAST sistemi nedir, FAST uygulamasını kimler kullanabilir, FAST sistemi ile nasıl ödeme yapılır, FAST sisteminin avantajları nelerdir gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

FAST Sistemi Nedir?

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi'nin kısa hali olan FAST,  bir çeşit ödeme sistemi. Vatandaşların istedikleri zaman istedikleri kadar ödeme ya da para transferini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak olan uygulamanın tüm finansal kuruluşlara kısa sürede yayılması bekleniyor. Teknolojik adaptasyonların finans alanında da hızlı bir şekilde devam edebilmesi için FAST sisteminin çok büyük bir etken olacağı tahmin ediliyor.

 FAST sistemi ile birlikte Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunuldu. Bu sistem, elektronik ödemelerin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası  (TCKN), e-posta adresi ve telefon numarası ile pratik bir şekilde başlatılmasını sağlıyor. 

FAST Uygulamasını Kimler Kullanabilir?

FAST uygulamasını bankacılık sistemine dahil olan, para gönderip almak isteyen herkes kullanabilir. FAST sistemi ilk etapta 50 TL limitle hayata geçirildi. Bu limitin, sistemin kullanım yaygınlığına bağlı olarak kademeli olarak 1000 TL’ye kadar yükseltildi. Son olarak da bu limit 4 Ağustos 2021'de 2000 TL'ye çıktı.Merkez Bankasının yaptığı açıklamaya göre, limitlerin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler, dijital ekonominin bir üst seviyeye çıkmasına büyük katkı sağlayacak. 

Son günlerde sıkça duyduğumuz politika faizi ile mevduat faizi arasındaki farkları öğrenmek için içeriğimize göz atabilirsiniz.

FAST Sistemi İle Nasıl Ödeme Yapılır?

FAST sistemi üzerinden ödeme yapmak çok kolay. Kolay Adresleme Sistemi’nin de devreye girmesi ile sayesinde telefon numarası, kimlik numarası ya da mail adresi ile kolaylıkla sorgulama ve ödeme yapılabilir. Yenilikçi ödeme altyapısı ve yenilikçi finansal teknolojiler sayesinde ödeme talimatları kimlik bilgileriniz neticesinde çok daha hızlı bir şekilde tamamlanabilir.

En yüksek mevduat faiz oranları için HangiKredi’den sorgulama yapabilirsiniz.

FAST Sisteminin Avantajları Nelerdir?

FAST sisteminin en önemli avantajlarından biri EFT ve havale işlemleri gibi para aktarma seçeneklerinin 7 gün 24 saat yapılabiliyor olması. Bankalar arası para aktarımlarında mesai saatleri içerisinde kalma zorunluluğu varken, FAST sayesinde bu durum daha kolay hale gelecek. Aynı zamanda ekonomik olarak tüm varlıklarınızın tek bir adres üzerinden yönetilmesi de FAST hizmeti ile mümkün hale geliyor.

Anlık ödemeler için hızlı ve kolay çözüm arayanlar için de tüm borçları ve ödeme yöntemlerini aynı adreste bulundurması neticesinde, kullanıcıların kısa sürede büyük bir talep göstermesi beklenmekte.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

4,2 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

1 Yorum

ahmet demir
ahmet demir 31.12.2020 • 09:36

fast çok faydalı olacak

Yanıtla Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon