Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Fiber İnternet Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 8.01.2016 Güncelleme Tarihi: 13.11.2020

İnternet teknolojisinin en yeni ve en hızlı ürünü olan fiber internet, ülkemizde yaygınlaşmakta.
Fiber İnternet Nedir?
Günden güne yaygınlaşan altyapısı ve internet sağlayıcılarının hazırladığı avantajlı internet paketleri sayesinde fiber internet, evlerimize girmeye başladı.

İnternet teknolojisinin en yeni ve en hızlı ürünü olan fiber internet, ülkemizde yaygınlaşmakta. Günden güne yaygınlaşan altyapısı ve internet sağlayıcılarının hazırladığı avantajlı internet paketleri sayesinde fiber internet, evlerimize girmeye başladı. Peki nedir bu fiber internet?

Fiber internet, yüksek hızlı internet teknolojisidir. Fiber internetin ADSL’den daha hızlı olmasının sebebi iletinin fiber optik denilen kablolar aracılığı ile yapılmasıdır. Bildiğiniz üzere ADSL intenet bağlantısı bakır telefon kabloları üzerinden gerçekleşmektedir. Fiber internet aktarımının sağlandığı fiber optik kablolarda ise aktarım, cam elyafı da denilen saç teli kalınlığındaki cam teller aracılığı ile sağlanır. Işık hızında iletim sağlayan bu kablolar sayesinde internet hızı 1000 Mbps’ye kadar çıkar. Standart ADSL paketlerinde hızın 24 Mbps’ye kadar çıktığı düşünülürse fiber internetin ne kadar hızlı olduğu anlayabilirsiniz.

Fiber İnternet Altyapısı

Fiber internet yeni yeni yayılmaya başlayan bir teknoloji. Ülkemize geldiği tarihten bu yana konuyla ilgili altyapı çalışmaları devam etmekte. Öncelikle büyük şehirlerde başlatılan altyapı çalışmaları bugün artık Anadolu’nun diğer şehirlerine de yayılmaya başladı. Evinizde ya da iş yerinizde fiber internet kullanmak istiyorsanız fiber internet altyapı sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Bu sorgulama ile evinizin ya da iş yerinizin bulunduğu konumda fiber internet altyapısı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Fiber İnternet Paketlerini İncele

Fiber internet ülkemize geldiği ilk yıllarda ADSL’e oranla oldukça pahalıydı. Fiber altyapının yaygınlaşması ve sağlayıcı sayısının artması ile birlikte fiyatlar da aşağı inmeye başladı. İnternet sağlayıcılarının hazırladığı avantajlı fiber internet paketleri ile uygun fiyatlarla evinizde ışık hızında internet keyfi yaşayabilirsiniz. Fiber internet paketleri ile ilgili detaylı bilgileri ve fiber internet kampanyalarını Hangikredi.com İnternet Kampanyaları sayfasından öğrenebilir, internet fiyatları karşılaştırması yapabilirsiniz. 

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon