Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Fiber İnternet Nedir, Faydaları Nelerdir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.01.2016 Güncelleme Tarihi: 19.10.2023

İnternet, klasik bir teknolojik gelişmeden ziyade hayatın bir parçası olmuş, devrim niteliğinde bir servistir.

Fiber İnternet Nedir, Faydaları Nelerdir?
Günlük hayat, sosyal hayat, iş hayatı fark etmeksizin her ortamda ve her alanda, internet en temel ihtiyaçlar arasında bulunur.

Teknolojinin her geçen gün hızlandırdığı hayatta, kullanıcıların da daha hızlı internet talep etmeleri en doğal sonuçtur. Fiber internet, hayatın hızına yetişebilecek kadar hızlı internet deneyimi sunan bir teknolojidir.

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internet, bakır ya da metal içermeyen fiber optik kablolar ile iletilen bir internet türüdür. İnternet hızını artırmak amacıyla geliştirilmiş bir teknolojidir. İnternetin iletimi, cam fiberlerden oluşturulmuş optik lif temelli bir kablo ile sağlanır. Metal temelli kablolar gibi elektromanyetik etkilere maruz kalmadığı için interneti minimum kayıpla kullanıcıya ulaştırır. Bu da daha hızlı bir internet bağlantısını mümkün kılar.

Fiber bağlantıya sahip kullanıcıların büyük bir kısmı, aslında tam anlamıyla fiber internet kullanmamaktadır. Bunun sebebi fiberin farklı bağlantı çeşitlerine sahip olmasıdır. Fiber internet çeşitleri ile ilgili bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Fiber İnternet Türleri
FTTN Servisten mahalleye kadar fiber kablolar ile gelir. Sokaklara, binalara ve dairelere normal kablolar ile iletilir.
FTTC Servisten sokağa kadar fiber kablolar ile gelir. Binalara ve dairelere normal kablolar ile iletilir.
FTTB Servisten binaya kadar fiber kablolar ile gelir. Dairelere normal kablolar ile iletilir.
FTTH Servisten daireye kadar fiber kablolar ile gelir. Modeme doğrudan fiber optik kablolar ile iletilir.

Fiber İnternetin Özellikleri Nelerdir?

Fiber internet özellikleri itibariyle diğer internet teknolojilerinden daha üstündür. İnternet konusundaki son teknoloji olan fiber, hız ve kalite açısından da kullanıcıları tatmin eder. Fiberin öne çıkan bazı özellikleri ise şöyledir:

 • Diğer internet teknolojilerinden daha hızlıdır.
 • İnternet hızı, servis sağlayıcıdan kullanıcıya aktarıldığı süreçte kayba uğramaz.
 • Daha fazla veriyi daha kısa sürede işler.
 • Aşırı yüklenme konusunda kapasitesi geniştir.
 • Aynı ağda daha fazla cihaz bağlantısına izin verir.
 • Çok sayıda cihaz bağlandığında internet hızı azalmaz.
 • Bant genişliği yüksektir.
 • Daha az sinyal kaybına uğrar.

Fiber İnternet Hızı Ne Kadardır?

Fiber internet hızları, servis sağlayıcıların sahip olduğu altyapıya ve kullanıcının satın aldığı pakete göre değişkenlik gösterir. ADSL ve VDSL teknolojileri ile aynı hızda fiber internet paketleri de mevcuttur. Fakat fiber paketlerde en düşük hız, diğer paketlerde ise maksimum hız belirtilir. Çünkü fiberde hız kaybı yaşanmadığı için bağlantı kalitesi yüksektir.

Fiber optik teknolojinin hız konusunda sunduğu esneklik de diğerlerine göre farklıdır. Öyle ki fiber ile 1.000 Mbps’e kadar internet hızı elde edilebilir. Şu anda evlere genel olarak en fazla 100 Mbps hızında fiber bağlantı yapılmaktadır. 16, 24, 50 ve 75 Mbps gibi hızlar içeren paketler de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fiber İnternet Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Fiber internet bağlantısı için çoğunlukla “ışık hızında” tabiri kullanılır. Bunun sebebi, cam kabloların içerisinden geçen ışıklar ile iletiliyor olmasıdır. Kullanıcıya sunduğu kalite de dikkate alındığında, tam anlamıyla ışık hızında olduğunu söylemek mümkündür. Fiber optik internet bağlantısı kullanmanın faydalarına şöyle örnekler verilebilir:

 1. En yüksek hızda bağlantı
 2. Kesinti yaşatmayan bağlantı kalitesi
 3. Beklemeden açılan site ve sayfalar
 4. Kısa sürede tamamlanan indirmeler
 5. Minimum ping (gecikme) süresi
 6. Telefon hattı gerektirmeyen sistem

Evinize ya da iş yerinize internet bağlatmak istiyorsanız, HangiKredi üzerinden firmaların fiber internet kampanyaları ve tekliflerine ulaşabilir, en avantajlı paketleri bulabilirsiniz.

Fiber İnternet Altyapısı Her Yerde Var mıdır?

Fiber internet yeni sayılabilecek bir teknolojidir ve altyapı sistemlerini kurmanın maliyeti yüksektir. Bu nedenle henüz Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilen bir teknoloji değildir. Çünkü bu teknolojiyi bir yere ulaştırmak için sıfırdan altyapı çalışması yapıp yeni fiber optik kabloların döşenmesi gerekir. Eski kablolar üzerinden verilebilecek bir internet servisi değildir.

Ayrıca internet servis sağlayıcıları, her bölgeye altyapı çekmek yerine öncelikle yoğun talep olan bölgelere yönelmektedir. Yani bir bölgede yeteri kadar fiber başvurusu yoksa, oraya altyapı gelmez ve o bölgede fiber internete ulaşmak mümkün olmaz. Fakat hem hızı hem de kalitesi nedeniyle talep çoğaldığı için yakın zamanda Türkiye’nin her yerine bu teknolojinin gitmesi de muhtemel bir senaryodur.

Fiber Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Altyapı sorgulama işlemleri, internet servis sağlayıcı firmaların internet sitelerinden yapılmaktadır. Her firmanın internet sitesinde mutlaka bir altyapı sorgulama sayfası bulunur. Bu sayfalara şehir, ilçe, mahalle, sokak, apartman gibi bilgileri girdikten sonra, bölgede bulunan ya da bulunmayan altyapı ile ilgili detaylı bilgiler alınabilir.

Fiber İnternet ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?

Fiber ve ADSL arasında çok ciddi farklar vardır. Bu farklar, internet kullanılırken de çok net bir şekilde hissedilebilir. Fiber, her konuda ADSL teknolojisinden öndedir. Daha hızlı, güvenli ve kesintisiz bir internet deneyimi sunar. ADSL internet, kullanıcılara bakır telefon kabloları ile ulaşır. Bu artık eski bir teknoloji olarak kabul edilmektedir. Bakır kablolar interneti bir miktar yavaşlatır ve bu nedenle kablo uzunluğu arttıkça internet hızı düşer. Fakat fiberde böyle durumlar söz konusu değildir. Kablo uzunluğu internetin yavaşlamasına sebep olmaz.

Ayrıntılı bilgi almak isterseniz "ADSL ve Fiber Farkı" başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Fiber İnternet Sağlayan Markalar Hangileridir?

Fiber altyapının etki alanı genişledikçe bu hizmeti sunan firmaların sayısı da artış göstermektedir. Mevcut internet firmalarının çoğu, fiber paketler de sunmaktadır. Örneğin Kablonet internet kampanyaları yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Superonline ve Vodafone Süpernet internet kampanyaları da ev interneti konusunda sıklıkla tercih edilmektedir. Fiber internet paketi sunan firmalardan bazıları şöyle sıralanmaktadır:

 1. Türksat Kablonet
 2. Turkcell Superonline
 3. Vodafone
 4. Türk Telekom
 5. Millenicom
 6. Türknet
 7. Netspeed
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

13 Oy

-

2,23 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?