Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

VDSL ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.10.2016 Güncelleme Tarihi: 5.01.2023

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

VDSL ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?
Önceleri sadece bilgisayarlarımızda kullanabildiğimiz internet, mobil teknolojilerin gelişmesi ile artık her an bizimle.

VDSL Nedir?

VDSL’in açılımı “Very High Speed Digital Subscriber Line” yani çok yüksek hızlı dijital abone hattıdır. İletimi bakır kablolar aracılığı ile gerçekleşir. Santrale kısa mesafede bulunan internet abonelerine yüksek bant genişliği sunar.

ADSL Nedir?

ADSL’in açılımı ise “Asymmetric Digital Subscriber Line” yani Türkçesi asimetrik sayısal abone hattı. ADSL günümüzde hala, fiber teknolojinin gelişmiş olmasına rağmen yaygın olarak kullanılmakta. ADSL bağlantı türü de VDSL gibi bakır kablolarla iletilir. Santrale genellikle 4 kilometreden fazla olmayan mesafelere dağıtımı yapılır. Ek cihazlar sayesinde daha uzun mesafelere de taşınabilir fakat bu şekilde verim ve hızda düşüş yaşanır.

VDSL İle ADSL Arasında Ne Fark Var?

Gelelim iki bağlantı türünün arasındaki farka. İki bağlantı türü arasındaki fark VDSL bağlantının daha hızlı olması. Her ikisi de bakır kablolarla iletilmesine rağmen VDSL 100 Mbps’ye kadar yükselebilen bir bant genişliği sunar. Bu da daha hızlı internet anlamına gelir.

Her iki bağlantı sistemi için de ayrı modem vardır fakat bazı modemler her iki bağlantı türünü de desteklemekte. VDSL ve ADSL her ne kadar aynı bakır kablolarla iletilse de aynı altyapı üzerinden sağlanmadığından ADSL aboneliğini VDSL’e çevirme ya da tam tersi gibi bir durum söz konusu olamaz. ADSL bağlantısı 16 Mbsp’ye kadar hız sağlarken VDSL hızı 100 Mbps’ye kadar çıkabilir.

En avantajlı internet paketini bulabilmek için Hangikredi.com’dan internet paketi sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemle ADSL, fiber internet, limitsiz internet ve diğer tüm internet paketi seçeneklerine tek bir sorgulama ile ulaşabilir, online başvuruda bulunabilirsiniz.

İnternet Kampanyalarını Görmek İçin Tıklayın

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

11 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? 5.06.2023

  Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon