Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

VDSL ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.10.2016 Güncelleme Tarihi: 21.03.2024

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

VDSL ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?
Önceleri sadece bilgisayarlarımızda kullanabildiğimiz internet, mobil teknolojilerin gelişmesi ile artık her an bizimle.

VDSL Nedir?

VDSL’in açılımı “Very High Speed Digital Subscriber Line” yani çok yüksek hızlı dijital abone hattıdır. İletimi bakır kablolar aracılığı ile gerçekleşir. Santrale kısa mesafede bulunan internet abonelerine yüksek bant genişliği sunar.

ADSL Nedir?

ADSL’in açılımı ise “Asymmetric Digital Subscriber Line” yani Türkçesi asimetrik sayısal abone hattı. ADSL günümüzde hala, fiber teknolojinin gelişmiş olmasına rağmen yaygın olarak kullanılmakta. ADSL bağlantı türü de VDSL gibi bakır kablolarla iletilir. Santrale genellikle 4 kilometreden fazla olmayan mesafelere dağıtımı yapılır. Ek cihazlar sayesinde daha uzun mesafelere de taşınabilir fakat bu şekilde verim ve hızda düşüş yaşanır.

VDSL İle ADSL Arasında Ne Fark Var?

Gelelim iki bağlantı türünün arasındaki farka. İki bağlantı türü arasındaki fark VDSL bağlantının daha hızlı olması. Her ikisi de bakır kablolarla iletilmesine rağmen VDSL 100 Mbps’ye kadar yükselebilen bir bant genişliği sunar. Bu da daha hızlı internet anlamına gelir.

Her iki bağlantı sistemi için de ayrı modem vardır fakat bazı modemler her iki bağlantı türünü de desteklemekte. VDSL ve ADSL her ne kadar aynı bakır kablolarla iletilse de aynı altyapı üzerinden sağlanmadığından ADSL aboneliğini VDSL’e çevirme ya da tam tersi gibi bir durum söz konusu olamaz. ADSL bağlantısı 16 Mbsp’ye kadar hız sağlarken VDSL hızı 100 Mbps’ye kadar çıkabilir.

En avantajlı internet paketini bulabilmek için Hangikredi.com’dan internet paketi sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemle ADSL, fiber internet, limitsiz internet ve diğer tüm internet paketi seçeneklerine tek bir sorgulama ile ulaşabilir, online başvuruda bulunabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

11 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?