VDSL ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Önceleri sadece bilgisayarlarımızda kullanabildiğimiz internet, mobil teknolojilerin gelişmesi ile artık her an bizimle. Bu yazımızda ev ve iş yerlerinde kullandığımız internet türlerinden VDSL ve ADSL arasındaki farkı anlattık.

VDSL nedir?

VDSL’in açılımı “Very High Speed Digital Subscriber Line” yani çok yüksek hızlı dijital abone hattıdır. İletimi bakır kablolar aracılığı ile gerçekleşir. Santrale kısa mesafede bulunan internet abonelerine yüksek bant genişliği sunar.

ADSL nedir?

ADSL’in açılımı ise “Asymmetric Digital Subscriber Line” yani Türkçesi asimetrik sayısal abone hattı. ADSL günümüzde hala, fiber teknolojinin gelişmiş olmasına rağmen yaygın olarak kullanılmakta. ADSL bağlantı türü de VDSL gibi bakır kablolarla iletilir. Santrale genellikle 4 kilometreden fazla olmayan mesafelere dağıtımı yapılır. Ek cihazlar sayesinde daha uzun mesafelere de taşınabilir fakat bu şekilde verim ve hızda düşüş yaşanır.

VDSL ile ADSL arasında ne fark var?

Gelelim iki bağlantı türünün arasındaki farka. İki bağlantı türü arasındaki fark VDSL bağlantının daha hızlı olması. Her ikisi de bakır kablolarla iletilmesine rağmen VDSL 100 Mbps’ye kadar yükselebilen bir bant genişliği sunar. Bu da daha hızlı internet anlamına gelir.

Her iki bağlantı sistemi için de ayrı modem vardır fakat bazı modemler her iki bağlantı türünü de desteklemekte. VDSL ve ADSL her ne kadar aynı bakır kablolarla iletilse de aynı altyapı üzerinden sağlanmadığından ADSL aboneliğini VDSL’e çevirme ya da tam tersi gibi bir durum söz konusu olamaz. ADSL bağlantısı 16 Mbsp’ye kadar hız sağlarken VDSL hızı 100 Mbps’ye kadar çıkabilir.

En avantajlı internet paketini bulabilmek için Hangikredi.com’dan internet paketi sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemle ADSL, fiber internet, limitsiz internet ve diğer tüm internet paketi seçeneklerine tek bir sorgulama ile ulaşabilir, online başvuruda bulunabilirsiniz.

İnternet Kampanyalarını Görmek İçin Tıklayın
VDSL ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?
4.2 (83.08%) 13 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir