Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

VDSL ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 26.10.2016 Güncelleme Tarihi: 11.11.2020

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.
VDSL ile ADSL Arasındaki Fark Nedir?
Önceleri sadece bilgisayarlarımızda kullanabildiğimiz internet, mobil teknolojilerin gelişmesi ile artık her an bizimle.

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Önceleri sadece bilgisayarlarımızda kullanabildiğimiz internet, mobil teknolojilerin gelişmesi ile artık her an bizimle. Bu yazımızda ev ve iş yerlerinde kullandığımız internet türlerinden VDSL ve ADSL arasındaki farkı anlattık.

VDSL nedir?

VDSL’in açılımı “Very High Speed Digital Subscriber Line” yani çok yüksek hızlı dijital abone hattıdır. İletimi bakır kablolar aracılığı ile gerçekleşir. Santrale kısa mesafede bulunan internet abonelerine yüksek bant genişliği sunar.

ADSL nedir?

ADSL’in açılımı ise “Asymmetric Digital Subscriber Line” yani Türkçesi asimetrik sayısal abone hattı. ADSL günümüzde hala, fiber teknolojinin gelişmiş olmasına rağmen yaygın olarak kullanılmakta. ADSL bağlantı türü de VDSL gibi bakır kablolarla iletilir. Santrale genellikle 4 kilometreden fazla olmayan mesafelere dağıtımı yapılır. Ek cihazlar sayesinde daha uzun mesafelere de taşınabilir fakat bu şekilde verim ve hızda düşüş yaşanır.

VDSL ile ADSL arasında ne fark var?

Gelelim iki bağlantı türünün arasındaki farka. İki bağlantı türü arasındaki fark VDSL bağlantının daha hızlı olması. Her ikisi de bakır kablolarla iletilmesine rağmen VDSL 100 Mbps’ye kadar yükselebilen bir bant genişliği sunar. Bu da daha hızlı internet anlamına gelir.

Her iki bağlantı sistemi için de ayrı modem vardır fakat bazı modemler her iki bağlantı türünü de desteklemekte. VDSL ve ADSL her ne kadar aynı bakır kablolarla iletilse de aynı altyapı üzerinden sağlanmadığından ADSL aboneliğini VDSL’e çevirme ya da tam tersi gibi bir durum söz konusu olamaz. ADSL bağlantısı 16 Mbsp’ye kadar hız sağlarken VDSL hızı 100 Mbps’ye kadar çıkabilir.

En avantajlı internet paketini bulabilmek için Hangikredi.com’dan internet paketi sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemle ADSL, fiber internet, limitsiz internet ve diğer tüm internet paketi seçeneklerine tek bir sorgulama ile ulaşabilir, online başvuruda bulunabilirsiniz.

İnternet Kampanyalarını Görmek İçin Tıklayın
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

4,8 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon