Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

ADSL Ve Fiber İnternet Farkı

Merve Mumcu

Merve Mumcu

5.05.2016

Fiber internet bir süredir hayatımızda olsa da pek çoğumuz hala evimizde ADSL bağlantısı kullanmaktayız.

ADSL Ve Fiber İnternet Farkı

Fiber internet bağlantısı ülkemizin her yerinde hızla yayılırken ADSL’de kalmakla fiber internete geçmek arasında kararsız kalanlar için fiber internet ile normal internet arasındaki farkları derledik.

Fiber internet bir süredir hayatımızda olsa da pek çoğumuz hala evimizde ADSL bağlantısı kullanmaktayız. Fiber internet bağlantısı ülkemizin her yerinde hızla yayılırken ADSL’de kalmakla fiber internete geçmek arasında kararsız kalanlar için fiber internet ile normal internet arasındaki farkları derledik.

Fiber ve yalın internet arasındaki fark kablodan kaynaklanır. ADSL bağlantısı telefon altyapısında bulunan bakır kablolarla sağlanmaktadır. Bakır kablonun direnci vardır ve kablo ne kadar uzunsa direnç o kadar yükselir. Bu da evinize ulaşan bağlantının, bağlantı merkezinden uzaklaştıkça düşmesine neden olur. Yani size bağlantı gönderen santralden ne kadar uzaktasınız bağlantınız o kadar düşük olacaktır. Örneğin sözleşmenizde 8 Mbps yazıyorsa size ulaşan bağlantı 6 Mbps bile olabilir.

Fiber bağlantıda ise fiber optik adı verilen özel bir kablo kullanılır. Bu kablonun içinde saç teli kadar ince cam teller vardır ve veriler buradan aktarılır. Fiber optik kablonun bu özelliği sayesinde veri kaybı en aza indirgenmiş olur. Bu kablolar sayesinde veriler en uzak noktalara bile en az kayıpla ve en hızlı şekilde ulaştırılabilir. Fiber internet bağlantısı da bu nedenle oldukça hızlı ve kalitelidir. Fiber bağlantı hızı 100 Mbps’ye kadar ulaşabilir.

ADSL ile fiber internet arasındaki en önemli fark az önce de belirttiğimiz gibi hız ve kalite farkı. Fiber internet kullanarak internet ortamında çok daha hızlı dolaşabilir, daha kısa sürelerde veri indirebilir ya da sayfa yükleyebilirsiniz. Aralarındaki bir diğer fark da fiber internet için telefon hattına sahip olmanızın gerekmemesi.

Ülkemizde fiber altyapı her geçen gün gelişmekte. Siz de daha hızlı internet erişimine sahip olmak istiyorsanız fiber internet i tercih edebilirsiniz. Sitemiz üzerinden en güncel internet ev kampanyalarını, fiber internet kampanyalarını ve yalın internet kampanyalarını takip edebilir, aylık sınırsız internet fiyatlarını öğrenebilir ve internet fiyatları karşılaştırması yapabilirsiniz.
İnternet Kampanyaları

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

1 Yorum

ahmet 18.02.2020 • 00:00

mahallede fiber yok mecburuz adsl'ye

Yanıtla Beğen(1)

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Kredi Diyenler İçin... 22.01.2021

  Hangi Kredi Diyenler İçin...

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.