ADSL Ve Fiber İnternet Farkı

This post was last updated on Kasım 2nd, 2016 at 04:19 pm

Fiber internet bir süredir hayatımızda olsa da pek çoğumuz hala evimizde ADSL bağlantısı kullanmaktayız. Fiber internet bağlantısı ülkemizin her yerinde hızla yayılırken ADSL’de kalmakla fiber internete geçmek arasında kararsız kalanlar için ADSL  ve fiber internet farklarını derledik.

ADSL bağlantı ile fiber internet arasındaki teknik fark kablodur. ADSL bağlantısı telefon altyapısında bulunan bakır kablolarla sağlanmaktadır. Bakır kablonun direnci vardır ve kablo ne kadar uzunsa direnç o kadar yükselir. Bu da evinize ulaşan bağlantının, bağlantı merkezinden uzaklaştıkça düşmesine neden olur. Yani size bağlantı gönderen santralden ne kadar uzaktasınız bağlantınız o kadar düşük olacaktır. Örneğin sözleşmenizde 8 Mbps yazıyorsa size ulaşan bağlantı 6 Mbps bile olabilir.

Fiber bağlantıda ise fiber optik adı verilen özel bir kablo kullanılır. Bu kablonun içinde saç teli kadar ince cam teller vardır ve veriler buradan aktarılır. Fiber optik kablonun bu özelliği sayesinde veri kaybı en aza indirgenmiş olur. Bu kablolar sayesinde veriler en uzak noktalara bile en az kayıpla ve en hızlı şekilde ulaştırılabilir. Fiber internet bağlantısı da bu nedenle oldukça hızlı ve kalitelidir. Fiber bağlantı hızı 100 Mbps’ye kadar ulaşabilir.

ADSL ile fiber internet arasındaki en önemli fark az önce de belirttiğimiz gibi hız ve kalite farkı. Fiber internet kullanarak internet ortamında çok daha hızlı dolaşabilir, daha kısa sürelerde veri indirebilir ya da sayfa yükleyebilirsiniz. Aralarındaki bir diğer fark da fiber internet için telefon hattına sahip olmanızın gerekmemesi.

Ülkemizde fiber altyapı her geçen gün gelişmekte. Siz de daha hızlı internet erişimine sahip olmak istiyorsanız fiber internet i tercih edebilirsiniz. Sitemiz üzerinden fiber internet kampanyalarını ve ADSL kampanyalarını inceleyerek internet fiyatlarını öğrenebilirsiniz.
İnternet Kampanyaları


0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz