Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Elektrik Arıza İhbarı Anında Yapmanız Gerekenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.07.2021 Güncelleme Tarihi: 1.12.2021

Evinizdeki ya da iş yerinizdeki elektrik zaman zaman kesintiye uğrar.

Elektrik Arıza İhbarı Anında Yapmanız Gerekenler
Bu kesintilerin dağıtım şirketi tarafından planlı bir şekilde yapılmış olma ihtimali yüksektir.

Bölgenizdeki bir çalışmadan dolayı elektriğiniz geçici olarak kesintiye uğrayabilir. Fakat bazen kesinti sizin, binanızın ya da bölgenizin tesisatındaki bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda elektrik arıza ihbarı yaparak sorunun çözülmesini sağlamalısınız.

Ayrıca elektrik arızaları, faturalarınızın artmasına neden olabilir. Fatura konusunda önlem alabilmek için “Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Elektrik Arıza İhbarı Nasıl Yapılır?

Elektrik arıza bildirimi genellikle telefon üzerinden yapılır. Bazı dağıtım şirketleri online ihbar da kabul etmektedir. Bu noktada dağıtım şirketine ulaştığınızdan emin olmalısınız. Dağıtım şirketleri ile tedarik şirketleri size farklı konularda yardımcı olurlar. Elektrik tedarik yani satış şirketleri, abonelik ve faturalandırma gibi hizmetler sunarken dağıtım şirketleri saha çalışmaları ve teknik işlemlerden sorumludur. Dolayısıyla elektrik arıza ihbarı dağıtım şirketine iletilmelidir.

Elektrik Arıza İhbarı Anında Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Elektrik arıza ihbarı anında bağlı bulunduğunuz bölge, mahalle ve sokak gibi bilgiler sizden istenebilir. Bu bilgileri biliyor olmanız gerekir. Ayrıca ortaya çıkan arızanın dağıtım şirketinin ilgi ve yetki kapsamında olduğundan emin olmalısınız. Bölgesel bir sorundan ziyade bina ya da daire dahilindeki arızalarla dağıtım şirketleri ilgilenmez. Bir arıza olduğunu düşünüyorsanız ya da kesinti yaşadıysanız ihbardan önce şu detayları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Öncelikle sigorta kutunuzu kontrol edin. Sigortanız atmış olabilir ve bu sorunu siz çözebilirsiniz.
 • Bulunduğunuz binada bir çalışma ya da arıza olabilir. Yöneticiden ya da ilgili kişilerle iletişime geçmelisiniz.
 • Bulunduğunuz binadaki diğer dairelerde elektrik varsa ve kesinti sadece sizin dairenizdeyse, dairenizin tesisatında arıza olabilir. Ödenmemiş fatura da bu duruma sebebiyet verir.
 • Bakım ve onarım gibi işlemler için planlı bir kesinti yapılmış olabilir. Birkaç saat elektriğin gelmesini bekleyebilir ya da dağıtım şirketinden bilgi alabilirsiniz.
 • Planlı bir kesinti söz konusu değilse bir hat arızasının olma ihtimali vardır. Bu durumda elektrik arıza ihbarı yapmalısınız.

Elektrik faturalarınızı HangiKredi fatura ödeme merkezinden hızlıca ödeyebilirsiniz.

Elektrik Arıza İhbar Hattı Nedir?

Elektrik arızalarını bildirmeniz ve bilgi almanız için hizmet veren bazı telefon hatları vardır. Türkiye genelinde 186 numaralı hat, elektrik arıza ihbar hattı olarak hizmet verir. Bu hat arıza bildirimleri dışında planlı kesinti ve sokak aydınlatması gibi konularla da ilgilenir. Sabit telefonlardan ya da cep telefonlarından 186 numaralı hattı aradığınızda doğrudan bulunduğunuz bölgenin dağıtım şirketine bağlanırsınız. Dağıtım ve tedarik şirketleri, arıza ihbarlarını farklı bir hat üzerinden de alabilir.

Ankara Elektrik Arıza İhbar Hattı

Ankara elektrik arıza ihbar işlemleri için Başkent isimli dağıtım firmasının internet sitesi üzerindeki arıza bildirim formunu doldurabilirsiniz. Telefonla arıza bildiriminde bulunmak istiyorsanız 186’yı aramanız yeterlidir. Ankara’dan yapılacak arıza bildirimleri için farklı bir numaradan hizmet verilmemektedir.

Kastamonu Elektrik Arıza İhbar Hattı

Kastamonu elektrik arıza ihbarları ile de Başkent dağıtım şirketi ilgilenmektedir. Kastamonu il sınırları içerisinde yer alan bölgelerden arıza bildirimi yapmak için 186’yı aramanız ya da internet sitesi üzerinden arıza bildirim formunu doldurmanız yeterlidir.

Enerjisa Elektrik Arıza İhbar Hattı

Enerjisa, Türkiye’nin en geniş ağa sahip elektrik tedarik şirketlerinden biridir. Aesaş, Başkent ve Toroslar dağıtım şirketlerinin hizmet bölgelerinde elektrik tedariği sağlamaktadır. Enerjisa elektrik arıza ihbar hattı 186’dır. Enerjisa’nın hizmet verdiği şehirlerden birinde yaşıyorsanız, arıza bildirimleriniz için bu numarayı aramanız gerekir. Enerjisa’nın görevli olduğu şehirler şunlardır:

 1. Aesaş: İstanbul Anadolu Yakası
 2. Başkent: Ankara, Zonguldak, Kırıkkale, Kastamonu, Karabük, Çankırı, Bartın
 3. Toroslar: Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kilis

Enerjisa ve diğer tedarik şirketlerinin tümü için elektrik faturası ödeme işlemlerinizi HangiKredi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca kredi kartı ile fatura ödeme imkânınız da bulunmaktadır.

Tekirdağ Elektrik Arıza İhbar Hattı

Tekirdağ ilinde görevli olan dağıtım şirketi TREDAŞ, tedarik şirketi ise TREPAŞ’tır. Tekirdağ elektrik arıza ihbarları ile TREDAŞ ilgilenir ve ihbarda bulunmak için 186 numaralı hattı aramanız gerekir. Diğer işlemleriniz için TREPAŞ’ın 444 88 35 numaralı çağrı merkezine ulaşabilirsiniz.

Gediz Elektrik Arıza İhbar Hattı

Gediz, İzmir ve Manisa il sınırları içerisinde elektrik dağıtım hizmeti veren şirkettir. İzmir ve Manisa bölgesindeki arıza ihbarları ile bu şirket ilgilenir. Gediz elektrik arıza ihbar hattı ile çağrı merkezi numarası aynıdır. 0850 800 0 186 numaralı hattı arayarak arıza ihbarı yapabilirsiniz. Telesekreterin yönergelerini dinleyerek farklı işlemler de gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Elektrik Arıza İhbar Hattı

İstanbul sınırları içerisinde meydana gelen arızalar için, bölgeye göre AYEDAŞ ya da BEDAŞ elektrik arıza ihbar hattı aranmalıdır. İstanbul’un Avrupa yakası BEDAŞ, Anadolu yakası ise AYEDAŞ’ın hizmet bölgesidir. ALO 186 Çağrı Merkezi ile her iki kuruma ulaşmak da mümkündür. Ayrıca BEDAŞ internet sitesi üzerinden de arıza ihbarı almaktadır. AYEDAŞ ise cep telefonu ve tabletlerde çalışan mobil uygulaması ile bir alternatif sunmaktadır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

110 Oy

-

1788667,68 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Devalüasyon Nedir? 8.02.2023

  Devalüasyon Nedir?

 • KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı 7.02.2023

  KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon