Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Doğalgaz Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.07.2021 Güncelleme Tarihi: 25.01.2024

Evinizi ısıtmak için doğalgaz kullanıyorsanız, abonelik açtırma ve iptal etme gibi işlemleri zaman zaman yaptırmanız gerekebilir.

Doğalgaz Abonelik İptali Nasıl Yapılır?
Doğalgaz aboneliği nasıl iptal edilir, hangi belgeler gereklidir, süreç nasıl ilerler gibi konularda bilgi sahibi olmak işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Evinizi ısıtmak için doğalgaz kullanıyorsanız, abonelik açtırma ve iptal etme gibi işlemleri zaman zaman yaptırmanız gerekebilir. Özellikle kiracıysanız bu işlemler her taşınmada yeniden yapılır. Dolayısıyla doğalgaz aboneliği nasıl iptal edilir, hangi belgeler gereklidir, süreç nasıl ilerler gibi konularda bilgi sahibi olmak işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bazı detaylara dikkat ederek abonelik iptal sürecini hızlandırabilir ve olası sorunların önüne geçebilirsiniz.

Doğalgaz Abonelik İptali Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğalgaz aboneliği iptal etme süreçleri, bazı detayların etkisi ile farklı ilerleyebilir. Bu nedenle ilk olarak iptal işlemi için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Ardından sayacınızın tipini öğrenip ona uygun bir başvuru gerçekleştirmelisiniz. İptal başvurusu yapmadan önce tüm borcunuzu ödemiş olmalısınız. Otomatik ödeme talimatı vermişseniz bankanız ile iletişime geçerek talimatı iptal etmeniz gerekir. Ayrıca iptal sonrası güvence bedeli iadesi hakkında bilgi almayı da ihmal etmemelisiniz.

Doğalgaz Abonelik İptali Nasıl Yapılır? Doğalgaz Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Evinizden ya da iş yerinizden taşınırken, doğalgaz da dahil olmak üzere daireye bağlı tüm aboneliklerinizi sonlandırmalısınız. Abonelik sonlandırma işlemleri için, bulunduğunuz bölgeye hizmet veren dağıtım şirketine başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuzu farklı yollarla yapmanız mümkündür. Her dağıtım şirketinin farklı bir kanaldan başvuru kabul etmesi de söz konusudur. Dolayısıyla İstanbul doğalgaz abonelik iptali ile Ankara doğalgaz abonelik iptali işlemleri aynı şekilde gerçekleşmeyebilir. Genel olarak dağıtım şirketlerinin iptal başvurusu kabul ettiği kanallar şöyledir:

 1. Dağıtım şirketinin resmî web sitesi
 2. Online işlem merkezi
 3. Müşteri hizmetleri ya da çağrı merkezi
 4. Şubeden fiziksel başvuru
 5. E-devlet

Mekanik Sayaç İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

Mekanik sayaç kullanıyorsanız doğalgaz abonelik iptali başvurusu yapmadan önce borcunuzu sıfırlamanız gerekmektedir. Borçlu olmamanız hâlinde başvurunuzu yapıp görevli bir personelin adresinize gelmesini beklemelisiniz. Adresinize gelen personel sayacı mühürler, gazı keser, son endeks bilgilerini kaydeder ve iptal işlemleri tamamlanmış olur.

Elektronik (Kartlı) Sayaç İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

Doğalgaz hizmetini elektronik, yani kartlı sayaç üzerinden alıyorsanız doğalgaz abonelik iptali işlemleri için farklı bir yol izlemeniz gerekir. Aboneliğin sonlandırılması için mevcut kartınız ile başvuru yapmalısınız. Kart aracılığyla son endeks bilgilerinize ulaşılır ve sayacınızda gaz kaldıysa iadesi yapılır. Ardından size, sayaç sıfırlama işlemi için yeni bir kart verilir.

E-Devlet Üzerinden Doğalgaz Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Dağıtım şirketi ile olan sözleşmenizin feshedilmesi ve aboneliğinizin sonlandırılması için kullanabileceğiniz yollardan biri de e-devlettir. Dağıtım şirketinin internet sitesine erişemiyorsanız ya da fiziksel olarak şubeye gitmek istemiyorsanız e-devlet üzerinden işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. E devlet doğalgaz abonelik iptali için öncelikle e-devlet şifresine sahip olmalısınız. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Şifreniz ile e-devlete giriş yaptıktan sonra “Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin Sunduğu e-Hizmetler” sayfasına gitmelisiniz. Ardından bulunduğunuz şehri ve hizmet aldığınız kurumu seçip yönergeleri takip ederek doğalgaz abonelik iptali başvurusunda bulunabilirsiniz.

Online Doğalgaz Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Doğalgaz aboneliğinizi online kanallardan iptal etmek istiyorsanız e-devlet dışında tercih edebileceğiniz tek yöntem, dağıtım şirketinin internet sitesini kullanmaktır. İptal işlemleri genellikle “online işlem merkezi”, “abonelik işlemleri”, “sözleşme feshi” gibi isimlerle adlandırılan menüler altından yapılır. Bununla birlikte e-devlet üzerinden abonelik iptali yapmak da mümkündür.

Hemen her şehirde farklı bir dağıtım şirketi hizmet verdiği için hangi şirketten hizmet aldığınızı bilmeniz gerekir. Türkiye’de 70’ten fazla doğalgaz dağıtım şirketi vardır ve faturanız ya da sözleşmenize bakarak size hizmet sunan firmanın bilgilerine ulaşabilirsiniz. Kişisel verilerinizin güvenliği için İşlem yaptığınız internet sitesinin kuruma ait olduğundan emin olmalısınız.

Doğalgaz Abonelik İptali İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Doğalgaz abonelik iptali başvurunuzu online yapmış olsanız bile birtakım matbu evraklara ihtiyacınız vardır. Bu evrakları adresinize gelen görevli personele ibraz etmeniz gerekmektedir. Doğalgaz abonelik iptali için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

Ev (konut, mesken) için:

 • T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tesisat ve abone numarası için eski bir doğalgaz faturası
 • İptal işlemlerini abonenin kendisi yerine başka biri yapacaksa üzerinde dağıtım şirketinin adının da yazılı olduğu olduğu noter onaylı vekaletname
 • Abone yabancı uyruklu ise pasaportun aslı ve fotokopisi
 • IBAN numarası

Ev harici iş yeri vb. yerler için ayrıca:

 • Yetkili kişinin T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İmza sirküleri
 • Yetki belgesi
 • Kaşe

Doğalgaz Abonelik İptali Kim Tarafından Yapılmalıdır?

Abonelik iptali, abone ile dağıtım şirketi arasında imzalanmış olan sözleşmenin feshedilmesi anlamına gelir. Bu nedenle abone olarak adı geçen ve sözleşmede imzası bulunan kişinin bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Bununla birlikte noter onaylı bir vekaletname ile üçüncü kişilerin fesih işlemlerini yürütmesi de mümkündür. Eğer noter onaylı vekaletname yoksa eş, çocuk ya da akrabalar abonelik iptali gerçekleştiremez.

Doğalgaz Abonelik İptali Ne Zaman Gerçekleşir?

Doğalgaz abonelik iptali başvurunuzu yaptıktan ve gerekli evrakları hazırladıktan sonra görevli personelin adresinize gelmesini beklemeniz gerekir. Personelin gelmesi bulunduğunuz şehre, hizmet aldığınız şirkete ve iş yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genellikle birkaç gün içinde bir görevli gelir ve sayacı pasif hâle getirir. Elektronik sayaç kullananlar için aynı gün iptal de mümkündür.

Doğalgaz Abonelik İptali Sonrası Güvence Bedeli Nasıl Alınır?

Doğalgaz abonelik iptali güvence bedeli iadesi işlemini de doğurur. Mekanik sayaç kullanıyorsanız aboneliğinizi başlatırken sizden bir güvence bedeli tahsil edilir. Sözleşme feshedildikten sonra söz konusu ücret size iade edilir. Peki doğal gaz abonelik iptali para iadesi ne kadar tutar?

İade tutarı, genellikle TÜFE değişim oranları dikkate alınarak güncellenir. Bu nedenle yatırdığınız güvence bedelinin tamamını almamanız da söz konusu olabilir. Ayrıca eğer doğalgaz borcunuz varsa güvence bedelinden tahsil edilir. Fatura ödeme dönemlerini kaçırmadan borçlarınızı ödediyseniz güncellenmiş güvence bedelinin tamamını alabilirsiniz.

Doğalgaz abonelik iptali sonrası güvence bedeli iadesi alma yolları şöyle sıralanabilir:

 1. IBAN numarası vererek hesabınıza havale/EFT yapılmasını talep edebilirsiniz. Banka hesabının sahibi ile abone aynı kişi olmalıdır.
 2. Dağıtım şirketinin şubelerinden, elden iade alabilirsiniz.
 3. Nakit iade almak için PTT şubelerini tercih edebilirsiniz.
 4. Eğer yeni adresinizde de aynı dağıtım şirketinden hizmet alacaksanız, ilgili tutarın yeni aboneliğiniz için güvence bedeli olarak alınmasını talep edebilirsiniz.
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

4,25 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?