Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

e-Devlet Üzerinden Dijital Abonelik İptali

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm ofisi üzerinden paylaşılan bilgi neticesinde, mobil ve internet aboneliklerin iptali e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilecek.

e-Devlet Üzerinden Dijital Abonelik İptali
Genelde büyük şirketlerin aboneliklerini iptal etmek için ya kuruma gitmek ya da artık çok eskide kalan faks yöntemini kullanmak gerekiyordu.

Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm ofisi üzerinden paylaşılan bilgi neticesinde, mobil ve internet aboneliklerin iptali e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilecek. Genelde büyük şirketlerin aboneliklerini iptal etmek için ya kuruma gitmek ya da artık çok eskide kalan faks yöntemini kullanmak gerekiyordu. Yapılan bu güncelleme sayesinde uzun süren işlemler ve yorgunluklar olmadan anında iptal işlemlerinizi başlatabilirsiniz. e-Devlet’ten abonelik nasıl iptal edilir, hangi kurumların iptal işlemi e-Devlet’ten yapılır, abonelik iptal için gerekli adımlar nelerdir, e-Devlet kimlik doğrulama nasıl yapılır, elektronik imza nedir nasıl alınır gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

e-Devlet’ten Abonelik Nasıl İptal Edilir?

e-Devlet üzerinden abonelik iptal işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle giriş yapılması gerekiyor. Önceden e-Devlet şifresi almamış olan kişilerin öncelikli olarak PTT şubelerinden şifre edinmesi ve giriş yapması gerekiyor. Şifresi olanlar ise kullandıkları bilgilerle giriş yapabilirler. Ardından “Abonelik Fesih Başvurusu” sayfasına giriş yaparak iptal işlemini başlatabilirsiniz.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri e-Devlet üzerinde mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da banka kimlik doğrulama işlemlerinin yapılmış olması. Kimlik doğrulamanızı önceden yapmanızda fayda var.

Hangi Kurumların İptal İşlemleri e-Devlet’ten Yapılır?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından getirilen düzenlemeler neticesinde, toplamda 200 binden daha fazla aboneliğe sahip olan kurumların iptal işlemleri için e-Devlet sistemini kullanabiliyorsunuz.

En hızlı internet servisleri arasında yer alan Digiturk, D-Smart, Millenicom, Superonline, TT Mobil, TTNET, Turkcell, TurkNet, Türk Telekom, TURKSAT, Vodafone ve Vodafone Net başta olmak üzere ilerleyen dönemlerde daha pek çok şirketin bu kapsama dahil olması bekleniyor. Kurumlar için iptal başvurusunu e-Devlet üzerinden iletmenizin ardından 24 saat içerisinde aboneliğiniz sonlandırılmış olur.

e-Devlet’ten Abonelik İptali İçin Gerekli Adımlar Nelerdir?

e-Devlet üzerinden abonelik iptal işlemi yapılırken izlenmesi gereken adımları aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Aboneliklerinizi dikkatlice kontrol edin.
 2. Kişisel bilgilerin doğrulanmasını tamamlayın.
 3. İptal etmek istediğiniz abone türünü seçin.
 4. İptal başvuru nedeninizi doldurun.
 5. Abonelik iptal belgesini imzalayın.

Tüm bu adımları eksiksiz yapmanızın ardından, 24 saat içerisinde iptal işleminiz gerçekleşir.

En hızlı internet altyapısı hangi firmada merak ediyorsanız detaylar içeriğimizde!

e-Devlet Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

Abonelik iptal işlemleri için e-Devlet üzerinden kimlik doğrulamasını yapmış olmanız gerekiyor. Bunu yapmak da oldukça basit. Aşağıdaki adımları izleyerek iptal işlemlerinizden önce kimlik doğrulamasını yapabilirsiniz:

 1. e-Devlet sitesine girdiğiniz anda karşınıza çıkan alana kimlik numaranızı yazın.
 2. e-Devlet kapısı kimlik kartı uygulamasını indirin, açın ve ekrandaki işlem sayfasına gerekli kodu girin.
 3. İki uygulamadan da girdiğiniz bilgiler doğrultusunda işleminizi tamamlayın.

Wifi ağını daha hızlı hale getirmek için izlemeniz gereken tüm adımlar bu içerikte!

Elektronik İmza Nedir? Nasıl Alınır?

Elektronik imza abonelik iptal işlemlerinde kullanılan yöntemlerden biri. Dijital ortamda yapılan işlemler için kimlik belirleme yöntemi olarak kullanılan bu sistem, ıslak imza ile eşdeğer bir özellik sunuyor. Özellikle e-sertifika uygulamasını kullanan kurumlar için oldukça önemli olan elektronik imza, e-devlet üzerinde yapacağınız abonelik iptali gibi resmi işlemlerde de oldukça önem kazanıyor. Elektronik kart imzasını akıllı kart sistemi üzerinden edinebilirsiniz.

Elektronik imza, Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar aracılığıyla alınabilmekte. www.btk.gov.tr adresi üzerinden bu hizmeti veren resmi kurumları kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Elektronik imza sisteminin sağlıklı çalışması için kart sürücü yazılımının kurulması gerekiyor. Sonrasında ise bu aracı üzerinden, elektronik imza için gönderilen CD ya da USB üzerinden kurulum yapabilirsiniz. İmzanızın kurulumu ve sayfaya adaptasyonu yapıldıktan sonra anında kullanıma hazır hale gelecektir.

Abonelik iptal işlemleri sırasında da elektronik imza yöntemini kullanarak daha güvenilir bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Resmi işlemlerin tamamı kimlik doğrulaması istediği için bu yöntemi kullanmak uzun vadede oldukça önemli. Aynı zamanda elektronik imza sayesinde artık dijital üzerinde yer alan tüm işlemlerin kolaylıkla yapılması mümkün.

En yüksek mevduat faizi hangi bankada? Hemen hesapla, bankaları karşılaştır!

Online Abonelik İptali Güvenilir mi?

Online olarak abonelik iptallerinde bazen sorunlar çıkabiliyor. e-Devlet üzerinden başvuruda bulunduğunuzda da sistemdeki teknik aksaklıklardan işlemin tamamlanamaması ya da işletmeci tarafından kaynaklanan teknik aksaklıklardan dolayı işlemin tamamlanamaması gibi sorunlarla karşılaşılması mümkün. Buna karşın devletin kendi sistemi üzerinden yapılan adımlar olduğu için tekrar denediğinizde bir sorun olmadan aboneliklerinizi iptal edebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon