Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

E-devlet ile Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.07.2021 Güncelleme Tarihi: 25.01.2024

Elektrik, su, doğal gaz, internet gibi aboneliklerinizi e-devlet üzerinden kolayca iptal edebilirsiniz.

E-devlet ile Abonelik İptali Nasıl Yapılır?
E-devlet, devlet dairelerinde yapılan işlemlerin dijital ortamda da gerçekleştirilebilmesi için kurulmuş bir platformdur. Sonrasında geliştirilen bu platform, farklı hizmetler de sunmaya başladı.

Çeşitli kurumların da hizmet sunabildiği e-devlet üzerinden abonelik işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Abonelik İptali Nedir?

E-devlet abonelik iptali, sistemde yer alan kurumların hizmetleri için aktif olan herhangi bir abonelik dahilinde, e-devlet üzerinden sözleşme fesih başvurusu yapma işlemini ifade eder. Sistemde binlerce kurum vardır ve hemen her aboneliği iptal edebilmeniz mümkündür. E-devlet sistemi üzerinden yapacağınız abonelik iptal işlemi, sözleşmenizin anında feshedilmesi anlamına gelmez. Sistem üzerinden işlem yaptığınızda sadece sözleşme fesih başvuru yapmış olursunuz. İlgili kurum başvurunuzu alır, uygunluğunuzu kontrol eder ve ardından gerekli süreçleri yürütmeye başlar. Aboneliğinizin nasıl bir süreç sonunda iptal edileceği ise ilgili kurum tarafından belirlenir.

E-Devlet Üzerinden Hangi Abonelikler İptal Edilebilir?

E-devlet abonelik iptali hizmeti veren kurum sayısı bir hayli fazladır. Ev ve iş yerlerinin temel ihtiyaçları arasında bulunan abonelikli hizmetlerin iptalleri mümkündür. Hizmet aldığınız kurum e-devlet üzerinden dijital hizmetler veriyorsa o kurum için sistem üzerinden sözleşme fesih başvurusu yapabilirsiniz. Abonelik iptal başvurusu yapılan başlıca hizmetler şunlardır:

 1. Su aboneliği
 2. Doğal gaz aboneliği
 3. Elektrik aboneliği
 4. İnternet aboneliği

Bu işlemler için bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek küçük bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Şifre alımı sırasında T.C kimlik kartınızı ibraz etmeniz ve telefon numaranızı bildirmeniz yeterlidir.

E-Devlet Su Abonelik İptali

E-devlet su aboneliği iptali ile evinizde ya da iş yerinizde, bağlı olduğunuz belediye tarafından sunulan su aboneliklerinizi iptal edebilirsiniz. E-devlet su aboneliği iptal işlemleri için “Su ve Kanalizasyon Şirketlerinin Sunduğu e-Hizmetler” sayfasına gitmelisiniz. Bu sayfada belediyelerin sunduğu hizmetler listelenir. Açılır butondan ya da harita üzerinden bulunduğunuz şehri seçerek belediyelere ulaşabilirsiniz. İlgili belediyeyi seçtikten sonra ise su ve kanalizasyon idaresinin hizmetlerine erişerek abonelik fesih başvurusu yapabilirsiniz.

E-Devlet Doğal Gaz Abonelik İptali

Doğalgaz abonelik iptali e-devlet sistemi üzerinde yer alan bir hizmettir. Bu hizmet ile ev ya da iş yerinize ait doğal gaz aboneliklerinizin iptalini sağlayabilir veya yeni abonelik başvurusunda bulunabilirsiniz. Türkiye’de hizmet veren tüm doğal gaz dağıtım şirketleri e-devlet sistemi içinde yer almaktadır.

İlgili hizmeti almak için “Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinin Sunduğu e-Hizmetler” sayfasına giriş yapmalısınız. Bu sayfada doğal gaz dağıtım şirketlerinin tümü yer alır. İptal başvurusu yapacağınız firmayı listede aramak yerine harita üzerinden bulunduğunuz şehri seçip doğrudan şirketin sayfasına erişebilirsiniz.

E-devlet abonelik iptali için ulaşılabilecek doğal gaz dağıtım şirketlerinden bazıları şunlardır:

 • AGDAŞ
 • Akmercan
 • Aksa
 • Başkent
 • Bursagaz
 • Enerya
 • İGDAŞ
 • İzmirgaz

E-Devlet Elektrik Abonelik İptali

E-devlet üzerinden “Elektrik Görevli Tedarik Şirketlerin Sunduğu e-Hizmetler” sayfasına gitmeniz hâlinde, abonesi olduğunuz elektrik sözleşmeleri için fesih başvurusunda bulunabilirsiniz. Türkiye’nin 81 ilinde enerji tedariği ile görevlendirilmiş şirketlerin tümü, bu sayfada listelenir. Örneğin CK Boğaziçi elektrik abonelik iptali e-devlet üzerinden mümkündür. Aynı şekilde Enerjisa abonelik iptali e-devlet ile yapılabilir. En geniş hizmet bölgelerine sahip bu firmalar ile birlikte küçük ve büyük tüm firmalara sistem üzerinden ulaşılabilir. Başlıca firmalar şunlardır:

 • CK Boğaziçi
 • Enerjisa
 • Aydem
 • Aksa
 • Gediz
 • Limak Uludağ
 • Trepaş

E-Devlet İnternet Abonelik İptali

Telekomünikasyon abonelik işlemleri, en yeni e-devlet abonelik iptali hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu hizmet ile internet abonelikleri ile ilgili işlemleri yapmak ve sözleşme fesih başvurusunda bulunmak mümkündür. İnternet ile birlikte ücretli televizyon hizmetlerinin abonelik iptalleri de “Telekomünikasyon İşletmeleri” sayfasından yapılabilir. E-devlet üzerinden TV ve internet aboneliği iptali hizmeti sunan firmalar şöyledir:

 1. Millenicom
 2. Süperonline
 3. TTNET
 4. TurkNet
 5. Türk Telekom
 6. Vodafone Net
 7. Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.
 8. D-Smart
 9. Digiturk

Su, doğal gaz, elektrik, internet ve telefon faturalarınızı, kredi ve banka kartınız ile online olarak hızlıca ödemek için HangiKredi “Fatura Ödeme” sayfasından faydalanabilirsiniz.

E-Devlet Abonelik İptali İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

E-devlet üzerinden abonelikleriniz doğrudan iptal edilmeyeceği için gerekli belgeleri ayrıca hazırlamanız gerekir. Sistem üzerinden fesih başvurusu yaparsınız ve süreç başlar. Sürecin devamı için ibraz etmeniz gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeler, iptale konu olan abonelik hizmetinin türüne ve hizmeti sunan kuruma göre değişkenlik gösterir. E-devlet abonelik iptali başvurusu sonrası hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini, hizmet aldığınız kurum ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Abonelik İptali Yapmanın Avantajları Nelerdir?

E-devlet, doğrudan devletin kontrolünde olan bir platformdur. Dolayısıyla e-devlet abonelik iptali yöntemini tercih etmenin en önemli avantajı, her zaman güvenli olmasıdır. Hizmet aldığınız kurumun resmî sitesine ulaşamıyorsanız ya da ulaştığınız sitenin güvenliğinden şüphe ediyorsanız, bu yöntemi kullanmak sizin için en doğru yöntem olabilir. Ayrıca size özel bir şifre ile giriş yapacağınız için üçüncü kişilerin adınıza işlem yapması da mümkün olmaz.

E-devlet abonelik iptali yöntemini kullanmanın diğer avantajları ise zaman tasarrufu ve kolaylık sağlamasıdır. Fesih başvurularınızı online olarak yaptığınızda şubeye gitmenize gerek kalmaz. Bu da zaman kazanmanızı sağlar ve yorulmanızı önler. Ayrıca online işlemler karmaşık değildir ve kısa sürede tamamlanır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

10 Oy

-

3,6 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri