Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek Bankacılık İşlemleri

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 22.06.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

İnternet, hayatımızı kolaylaştıran en önemli araçların başında geliyor.

e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek Bankacılık İşlemleri
Dolayısıyla bu kitle iletişim mekanizmasının faydalı taraflarından yararlanan devlet, halka daha hızlı hizmet götürüp, süratle sorunlara çözüm bulabiliyor. Bankacılık işlemlerini de e-Devlet üzerindeki panellerden yapan vatandaşlar, herhangi bir yere gitmeden tüm süreci idare edebiliyor

İnternet, hayatımızı kolaylaştıran en önemli araçların başında geliyor. Dolayısıyla bu kitle iletişim mekanizmasının faydalı taraflarından yararlanan devlet, halka daha hızlı hizmet götürüp, süratle sorunlara çözüm bulabiliyor. Bankacılık işlemlerini de e-Devlet üzerindeki panellerden yapan vatandaşlar, herhangi bir yere gitmeden tüm süreci idare edebiliyor.

Devletin vatandaş ile resmi iletişim kurma portalı e-Devlet Kapısı, kullanıma giren son hizmet ile tüm vatandaşlara büyük kolaylık sağladı. Kullanıma giren bu yenilik sayesinde turkiye.gov.tr’ye girerken e-Devlet şifresi almaya gerek kalmıyor. Sağlanan bu kolaylıkla birlikte vatandaşlar, “Hangi bankacılık işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilir?” sorusunu son dönemde sıklıkla sormaya başladı. Yazımızda turkiye.gov.tr’den ulaşabileceğiniz bankacılık işlemlerini sizlere anlatmaya çalışacağız.

İnternet Bankacılığı İle e-Devlete Giriş Nasıl Yapılır?

E-devlete pek çok yöntem ile girebilmek mümkün. Bunların en bilineni ise kimliğimizle birlikte aldığımız e-Devlet şifresidir. Ancak internet bankacılığı kullanıyorsak, şifre almaya gerek kalmadan kolayca sisteme giriş yapabiliriz. Bunun için:

 • E-devlet sitesi olan “turkiye.gov.tr” ye girdiğinizde, “giriş yap” butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan seçeneklerden “internet bankacılığı” bölümüne tıklayın.
 • Hizmet aldığınız ve internet şubesini kullandığınız bankaya tıklayın.
 • Sizi internet şubenize yönlendiren işlem, kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra yeniden e-Devlet’e aktarıyor.
 • Böylece kısa sürede e-Devlet hizmetlerinden yararlanmaya başlıyorsunuz. Bu sayede PTT şubelerine gitmeden, bankanızın internet şubesi üzerinden ücretsiz olarak e-Devlet’e girebilirsiniz.

Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama

Geçtiğimiz Mart ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun verdiği hizmet olan, “’Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama” işlemi e-devlet kapsamına alındı. Buna göre 11. kalkınma planı içerisinde yer alan düzenleme ile vatandaşlar hangi bankalarda mevduat hesabı olduğunu görebilecek.

 • e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama” yazın
 • Karşınıza gelen ekrandan linke tıklayın.
 • Ekranın altındaki kutucuğu işaretleyin ve devam et butonuna tıklayarak, gelen bilgilendirmeden hangi bankalarda hesabınız olduğunu görüntüleyin.

E-Devlet Üzerinden Döviz Kurlarını İnceleme

Döviz fiyatları, sürekli hareket halinde olması nedeniyle her zaman takip edilir. Bu bağlamda en doğru verileri Merkez Bankasından alırız. e-Devlet üzerinden “Günlük Döviz Kurları” şeklinde sorgulama yaptığımızda o gün içerisinde ülkelerin para birimlerinin TL karşısındaki değerini görebiliriz.

GÜNCEL KURLARLA DÖVİZ HESAPLA

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından şahıslara yapılan yardımlar, havale yolu ile iletilir. Banka hesabınızı güncellemek, iptal etmek ya da farklı bir işlem yapmak için e-Devlet’i kullanabilirsiniz.

 • Bu hizmeti aktif hale getirebilmek için öncelikle sisteme giriş yapmalısınız.
 • Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekrandan arama çubuğuna “Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama” yazın ve gelen linke tıklayın.
 • Karşınıza gelen tablodan detay kısmına tıklayarak, hesabınıza ne zaman ve ne kadar yattığını görüntüleyebilirsiniz.
 • Herhangi bir hesap bulunmaması durumunda “yeni hesap tanımla” kısmına tıklayarak gerekli bilgileri girin.

Yeni Kredi Paketinden Yararlanmak İçin Kredi Notunuzu e-Devlet Üzerinden Öğrenin

Pandemi dolayısıyla hemen her sektör durma noktasına geldi. Hükümet de bu durumu düzeltmek ve piyasaları yeniden hareketlendirmek adına ardı ardına düşük faizli kredi paketleri açıkladı. Ev ve araba başta olmak üzere; düğün, tatil gibi seçeneklerin olduğu yeni kredi paketlerinden yararlanmak için kredi notunuzun iyi olması gerekiyor.

Kredi çekeceğimiz zaman genel olarak bankalar notumuza bakar. Dolayısıyla bu nota göre işlem yaparak kredi verirler. e-Devlet üzerinden kredi notu şimdilik görüntülenemiyor ama “Türkiye Bankalar Birliği/Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yaparak “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu”nu görüntüleyebiliriz.

 • e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Risk Merkezi Raporu” yazıp gelen linke tıklayın.
 • Gelen menüden “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” tarafını seçip başvur butonuna tıklayın.
 • TBB tarafından telefonunuza gönderilen şifre ile raporunuzu görüntüleyerek, hakkınızda herhangi bir bankacılık takibi olup, olmadığı öğrenin.

EN AVANTAJLI FAİZ ORANLARI İLE KREDİ HESAPLA

Sosyal Güvenlik Kurumu/4A Banka ve Adres Değişikliği

Emeklilerin üç yılda bir olmak kaydı ile başka bankaya geçme hakları bulunur. Bu durumda bankalar çeşitli promosyonlar ile emeklileri kendilerine çekerek, maaşlarını kendi şubeleri üzerinden emekliye ulaştırmayı hedeflerler. Emekli maaşını taşımak için üç tane yol bulunuyor. Bunlardan ilki direkt olarak banka şubesine başvurmak, ikincisi SGK üzerinden banka seçmek, son ve en kolay seçenek ise e-Devlet üzerinden maaşınızı almak istediğiniz bankayı belirlemektir.

 • e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, arama çubuğuna “4A Banka ve Adres Değişikliği” yazın ve gelen linke tıklayın.
 • Burada yer alan adres ve banka bilgilerinizden hangi bankaya geçmek istiyorsanız, ona tıklayın.
 • Son olarak güncelle butonuna tıklayarak tüm işlemleri kaydedin.
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

17 Oy

-

3,06 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?