Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 30.01.2023 Güncelleme Tarihi: 31.01.2023

TCMB’nin açıklamasına göre, şirketler yurt dışı kaynaklı dövizlerini Türk lirasına dönüştürdüğünde destek amaçlı ek ödeme yapılacak.

Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği
Şirketler yurt dışı kaynaklı dövizlerini TL’ye çevirdiğinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, çevrilen tutarın yüzde 2'si kadar destek verecek. 

26 Ocak 2023 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi hakkında tebliğe göre, firmalar yurt dışı kaynaklı dövizlerinin TCMB'ye satışını taahhüt ettiğinde;

 • TL’ye çevirdikleri miktarın %2'si kadar döviz dönüşüm desteği alacak,
 • Ülkeye getirdikleri yurt dışı kaynaklı yabancı paranın en az %40'ını Merkez Bankası’na sattıktan sonra, kalanı kur korumalı dönüşüm hesabında değerlendirebilecekler. 

Merkez Bankası'na satılacak döviz ile TL vadeli mevduat ve katılma hesaplarına çevrilecek dövizin yabancı menşeli olduğu bankalarca belirlenecek.

Merkez Bankası neden böyle bir karar aldı?

Merkez Bankası, 30 Aralık 2022’de yayımladığı “2023 Para ve Kur Politikası” raporunu, 2022’de başlattığı liralaşma stratejisine göre Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi olarak güncelledi. Rapora göre, Türk Lirası’nın desteklenmesi için gerekli adımlar atılmaya devam edilecek. 26 Ocak 2023’te yayımlanan yeni karar ile ticari hayatta da liralaşmanın desteklenmesi amaçlanıyor. 

Taahhüde uyulmadığında ne olur?

Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, döviz alımı yapmama taahhüdü yerine getirilmediğinde, en yüksek faiz uygulanacak ve kredi kullanımına bir yıl izin verilmeyecek.

Resmî Gazete açıklaması:

“Bu Tebliğ kapsamında firmalarca verilen döviz alımı yapılmaması taahhüdünün yerine getirilmemesi halinde döviz dönüşümü desteği tutarları ilgili dönem boyunca oluşan pozitif kur farkı eklenerek ve döviz dönüşümü desteğinin ödenme tarihinden taahhüdün yerine getirilmediğinin tespiti tarihine kadar geçen süre için tespit tarihinde geçerli olan Merkez Bankasının ilan ettiği en yüksek gecelik borç verme faiz oranı üzerinden hesaplanacak faizi ile birlikte bankalarca tahsil edilerek Merkez Bankasına aktarılır. Taahhüdünü yerine getirmeyen firmaların Merkez Bankası kaynaklı kredi kullanım talepleri, taahhüdün yerine getirilmediğinin tespit edildiği tarihten itibaren bir yıl süreyle kabul edilmez.”
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası