Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Cüzdan Hesabı Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 4.02.2022 Güncelleme Tarihi: 14.08.2023

Finansal teknolojiler ile birlikte geliştirilen yeni ödeme sistemleri sayesinde tüketiciler, pek çok işlemi daha kolay yapabilir durumdadır.

Cüzdan Hesabı Nedir?
Bunun en önemli örneklerinden biri de dijital cüzdan hesabıdır.

Dijital cüzdan hesabı bir yandan ödemeleri kolaylaştırıp hızlandırırken bir yandan da daha güvenli bir alternatif sunmaktadır. Peki tam anlamıyla cüzdan hesabı nedir, nasıl açılır?

Dijital Cüzdan Nedir?

Dijital cüzdan hesabınıza tanımlı olarak kullanılan tüm banka kartları, kredi kartları ya da ön ödemeli kartların tek bir alanda toplandığı elektronik cüzdan türüdür. Tüm kartların tek bir yerden kontrolü ve kullanımı sağlanırken, güvenlik açısından da önemli bir avantaj sağlar. Dijital cüzdan özellikle mobil bankacılığın gelişmesi ile birlikte yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Mağazaların ya da kartla ödeme alan yerlerin direkt ekran okuma sistemiyle entegre ettikleri teknolojiler sayesinde sadece internet alışverişinde değil, mağaza alışverişlerinde de cüzdan hesabınızdaki kredi kartı bilgileri ile güvenli ve kolay ödeme yapabilirsiniz.

Cüzdan Hesabı Nedir

Dijital cüzdanın yanında pek çok pratik dijital bankacılık hizmeti de vardır. “Dijital bankacılık işlemleri nelerdir?” başlıklı yazımızda bu konu ile ilgili pek çok detay bulabilirsiniz.

Dijital Cüzdan Nasıl Alınır?

Dijital cüzdan hesabına sahip olmak çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bazı telefonların kendi içlerinde bile bu görevi yapan uygulamalar vardır. Bu uygulamalara girip cüzdan hesabı açarak kart bilgilerinizi kaydettiğinizde dijital cüzdanınız aktifleşir. Dijital cüzdan uygulamaları çok yaygın olduğu için başka kanallar aracılığıyla da yapabilirsiniz. Cihazlarınızın mağazalarına girdikten sonra dijital cüzdan yazarak sizin için en güvenilir ve kaliteli olanını seçerek bu avantajlı teknolojiden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Dijital Cüzdan Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dijital cüzdan oluşturulurken, kullanılacak mobil uygulamaya çok dikkat edilmelidir. Bu uygulamalara kartlarınız ile ilgili tüm bilgileri ve kimlik bilgilerinizi girdiğiniz için güvenli bir uygulama tercih etmelisiniz. Bazı bankaların geliştirdiği dijital cüzdan uygulamaları vardır. bu uygulamalar üzerinden cüzdan hesabı açmanız her zaman daha güvenlidir.

Cüzdan hesabınıza kaydettiğiniz kartların bilgilerini doğru yazdığınızdan da emin olmalısınız. Ayrıca kullanmadığınız kartları bu hesaba eklememelisiniz. Kullanılmayan kartlar hesap karışıklığına sebep olabilir. Aktif olarak kullandığınız tüm kartları ekleyip gelir gider hesabınızı buradan takip etmelisiniz. Bütçe planlaması sırasında da bu hesaptan faydalanabilirsiniz.

Dijital Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Dijital cüzdan kullanımı mağazaların ya da internet sitelerinin sisteminde bulunan güvenlik duvarları aracılığıyla kullanılır. Örneğin bir mağazaya gittiğinizde dijital cüzdanla ödeme yapacaksanız ödeme anında ekranı okutmanız ya da telefonu yaklaştırmanız yeterli. İnternet alışverişlerinde de cüzdan hesabınıza gelen şifre ya da kodu onaylamanızın ardından direkt olarak ödeme işlemi gerçekleşir.

Dijital Cüzdan Kullanımı Güvenilir midir?

Dijital cüzdan hesabı kullanmak, hemen her yönden yüksek güvenlik getirir. Öncelikle fiziksel kartınızı taşıma zorunluluğunuz ortadan kalkacağı için bu kartların kaybolması ve çalınması söz konusu değildir. Yanınızda fiziksel kartlar yerine sadece cüzdan hesabınız varsa, telefonunuz çalınsa bile harcama durumlarında pin ya da parmak izi sorulduğu için maddi kayıp yaşamazsınız.

Cüzdan olarak kullandığınız uygulamayı doğru seçtiğiniz takdirde de herhangi bir güvenlik riski yaşamazsınız. Bununla birlikte telefonunuza ve mail adresinize gelen doğrulama bildirimlerine de dikkat etmelisiniz. Bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamamalı, şifre ve kişisel bilgilerinizi hiçbir kişi ve kurumla paylaşmamalısınız. Bu detaylara dikkat ettiğiniz sürece dijital cüzdan, size güvenli bir alışveriş imkânı sunar.

Dijital Cüzdanın Avantajları Nelerdir?

Fiziksel olarak kart taşımayı gerektirmeyen cüzdan hesabı, güvenli bir sistem olduğu için birçok avantajı beraberinde getirir. Avantajlı olduğu için hizmete sunulduğu andan itibaren kabul gören ve kullanımı her geçen gün daha fazla yaygınlaşan dijital cüzdanlar, tüketicilere önemli kolaylıklar sunar.

Cüzdan Hesabı Kullanmanın Avantajları
Online İşlemlerde Güvenli Ödeme Sağlar
Online Satın Almada Yardımcıdır
İndirim ve Kampanyalardan Yararlanma Sağlar
Bütçe Takibini Sağlar
Kart Taşıma Zorunluluğunu Ortadan Kaldırır

Online işlemlerde, güvenlik şüphesi nedeniyle kart kullanmaktan çekiniyor olabilirsiniz. Cüzdan hesabı, size daha güvenli bir online işlem hizmeti sunar. Online işlemlerinizi cüzdan hesabınız ile yapmanız hâlinde kart bilgilerinizin güvenliğini riske atmazsınız. Kart numarası gibi detaylar her zaman güvenli bir şekilde korunur.

İnternetten Alışveriş Yapanlara Yol Haritası Nasıl Olmalıdır?” başlıklı yazımızdaki bilgileri inceleyerek internet alışverişlerinizi daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

E cüzdan hesabı açma işleminin ardından, cüzdan içerisindeki banka ve kredi kartlarınız ile online alışveriş yapabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yaparken de kullanışlı olan bu yöntem, aynı zamanda önemli bir güvenlik önlemi de sunar. Cüzdan hesabı kullanarak internetten alışveriş yaptığınızda kart numaranızı paylaşmanıza gerek kalmaz.

Dijital cüzdan uygulamaları, banka kartı ya da kredi kartına tanımlı olarak verilen kupon, indirim kartları, ödül seçenekleri mevcutsa, bunları da cüzdan hesabı üzerinden kolaylıkla kullanabilmeniz imkân tanır. Ayrıca dijital cüzdan uygulamaları, kendi kullanıcıları için avantajlı kampanyalar da sunar. Bununla birlikte bankaların indirim ve fırsatlarını da yakından takip edebilir ve cüzdan hesabınızla bu kampanyalara katılabilirsiniz.

Birden fazla banka ve kredi kartınız varsa bu kartlara ait gelir ve giderleri takip etmek zor olabilir. Her bankanın kendine ait uygulaması vardır fakat uygulamalar içinde kaybolmak yerine cüzdan hesabınızdan, tek bir yerden hepsini görebilirsiniz. Hem hesabınıza giren paraları hem de yaptığınız harcamaları anlık olarak görebildiğiniz için kolaylıkla bütçe takibi yapabilirsiniz.

Cüzdan hesaplarının en önemli avantajları arasında, banka ya da kredi kartı kullanıcılarının seyahatlerde ya da dışarıya çıkarken yanlarında o kadar kartı taşımak zorunda kalmamaları. Aynı şekilde hemen hemen her yerde geçerli olan cüzdan hesabı sayesinde çok yüksek miktarlarda para taşımak da gereksiz hale geliyor.

Özellikle seyahatlerde ya da yüksek miktarlı alışverişler sonrasında yanınızda yüksek meblağ para olduğu tespit edildiğinde dolandırıcılığa maruz kalabilirsiniz, yani cüzdanınız çalınabilir. Böyle bir durumda kartınızdan ya da nakit paranızdan harcama yapılması çok kolay.

En İyi Dijital Cüzdan Hangileridir?

Dijital cüzdanlar kendi aralarında farklılık gösterebilir. En iyi hizmet veren cüzdan hesaplarını aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Payoneer: Freelance çalışan ya da küçük işletmelerin ödemelerini gerçekleştirmek için kullandıkları en önemli dijital cüzdan hizmetlerinden biri. Online hesap bakiyeleri üzerinden doğrudan ödeme yapabilir ya da ATM’leri kullanarak para çekebilirsiniz. MasterCard özelliği sunduğu için de pek çok kampanya ve indirim seçeneklerini beraberinde getiriyor.
 2. Currencyfair: En çok tercih edilen ikinci cüzdan hesabı da Currencyfair. Direkt olarak başka hesaplara para gönderilmesine destek olan ve yurt dışı para gönderimlerinde de eşleştirmelerle işlemi tamamlayan uygulama sayesinde cüzdan taşımanıza gerek yok.
 3. Currencies Direct: Yurt içi yurt dışı fark etmeksizin havale seçeneği sunan cüzdanlardan biri. Tam olarak e-cüzdan ismini kullanmasa da uygulama üzerinden dilediğiniz gibi para gönderip alabiliyor olmanız çok büyük bir avantaj sağlıyor.

Banka kartlarına alternatif olarak bankasız bir kartlı ödeme hizmeti sunan İninal da güvenli ödemeler için tercih edilebilir. Kendine ait bir cüzdanı da olan bu kartı nasıl alacağınız ile ilgili detaylar “İninial Kart Nedir?” başlıklı içeriğimizde mevcuttur.

Dijital Cüzdan Nasıl İptal Edilir?

Dijital cüzdan iptali ve cüzdan hesabının kapatılma süreci, kullanılan cüzdan uygulamasına göre değişkenlik gösterir. Her uygulama farklı bir prosedür izleyebilir. Bu nedenle iptal işlemleri için öncelikle cüzdan hizmeti sunan kurum ile iletişime geçmekte fayda vardır. Bazı cüzdanlar, doğrudan uygulama üzerinden iptal edilir. Bazı hizmetler ise dijital bir form ile başvuru yapmanızı talep eder. Sonuç olarak açıp kullandığınız cüzdan hesabınızı kapatmanız da bir o kadar kolay bir işlemdir.

Dijital Cüzdan Dolandırıcılığı Nedir?

Dijital cüzdanlar her ne kadar çok güvenilir bir şekilde dizayn edilmiş olsa da dolandırıcıların elindeki teknoloji de geliştiği için belli riskler söz konusu olabilir. Direkt dijital cüzdanları hedef alan dolandırıcılık türüne de dijital cüzdan dolandırıcılığı deniyor.

Dijital cüzdan dolandırıcılığında en kolay ve en öncelikli hedef internet üzerinden çok fazla alışveriş yapan kişiler oluyor. Dijital cüzdan üzerinden de olsa kart bilgileri tanımlandığı için hackerların bir şekilde kart bilgilerini kopyalamaları ve otomatik ödeme alma sistemlerinden faydalanarak kartınızdan para çekmeleri mümkün. Genelde otomatik olarak izin verme seçeneğini kullanan kişilerin bu durumla karşılaşması çok olası. Pin ya da parmak izi kullanımı mevcut ise dolandırıcılığa karşı daha güvenilir olabilirsiniz.

Dijital cüzdanlarda yaşanan en önemli dolandırıcılık örneklerinden biri de para iadesi istenmesi. Dolandırıcılar yanlışlıkla sizin dijital cüzdanınıza para gönderdiğini iddia ederek sizden para talep edebilir. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak hesabınıza herhangi bir para girişi olup olmadığını kontrol etmeniz ve bunun üzerine iade yapmanız gerekli.

Dolandırıcıların son yöntemlerinden biri de ödül sistemi. Sizden ödül kazandınız diyerek hesap bilgilerinizi alabilir. Hesap bilgilerinizi aldıktan sonra en son alışveriş yaptığınız yerler üzerinden kart bilgilerinizi kopyalayarak dolandırıcılık yapabilir.

Dijital cüzdan çok güvenilir olduğu kanıtlanan bir sistem olmasına karşın teknolojinin bir ürünü olduğu için dijital dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Sizin için en iyi

seçenekleri sunan cüzdan hesabı uygulamasına karar verdikten sonra işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital cüzdanın bir başka alternatifi de sanal karttır. Konu hakkındaki “Sanal kredi kartı nedir? Nasıl kullanılır?” gibi sorularınızın cevabına ilgili içeriğimizi okuyarak ulaşabilirsiniz.


 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

13 Oy

-

2,92 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?